خانه / مقالات / کنکور / آیا برای موفقیت در کنکور دیر شده است ؟

آیا برای موفقیت در کنکور دیر شده است ؟

موفقیت در کنکور – برای موفقیت در کنکور هیچوقت دیر نیست منتها موفقیت شما به نسبت تلاشتان رقم خواهد خورد. هیچوقت برای درس خواندن دیر نیست

اگر ۱۰ روز ، ۲۰ روز یا یک ماه تا آزمون کنکور فرصت دارید پیشنهاد میکنم دست به کار شوید چون بسیاری از نتایج در همین روزهای پایانی نیز عوض شده. یکی از راز های مهم موفقیت در کنکور  غنیمت شمردن همین فرصت های کوچک و به ظاهر بی ارزش است.
بهره مندی از فرصت های آخر منتهی به روز کنکور بسته به نوع تلاش و برنامه ریزی گذشته ی شما متفاوت میشود. مثلا اگر شما طبق برنامه و خوب درس خوانده اید فرصت های پایانی برای “مرور و یادآوری” بسیار نتیجه بخش و مفید خواهد بود اما اگر متاسفانه جزو دسته ای هستید که دیر شروع کرده اید بازهم نگران نباشید . اما باید ۱۰۰ درصد اراده ، تلاش و انرژی تان را به کار بگیرید.

متاسفانه کوچکترین سهل انگاری در فرصت های پایانی میتواند بازخوردهای بسیار بدی داشته باشند ؛ پس ما پیشنهاد میکنیم روزهایی پایانی را حساب شده پیش بروید .

اگر فکر میکنید برای کنکور آمادگی ندارید و کم درس خوانده اید توصیه های زیر به شما کمک خواهد کرد که از میزان ریسک روزهای پایانی کنکور بکاهید و نتیجه ی نسبتا بهتری را از این آزمون کسب کنید و موفقیت در کنکور را از آن خود بنمایید :

تنبلی و سهل انگاری را کنار بگذارید :

با اینکه ابتدای مقاله گفته شد نگران فرصت هایی نباشید که از دستتان رفته اما با این حال بهتر است بدانید فرصت های نابی را از کف داده اید و این یک حقیقت است . آرام بودن را بی خیالی و تنبلی تعبیر نکنید.
خود را کنار آسانسوری فرض کنید که درب آن در حال بسته شدن است ، شما فرصت کمی دارید که سوار کابین آسانسور شده و به مقصد برسید در غیر این صورت باید منتظر بمانید تا آسانسور بالا برود ، مسافرانش را پیاده کند و دوباره برگردد. ( این مثال را زدم که ببینید کنکور شانس آخر نیست ، شما بازهم شانس خواهید داشت اما به قیمت از دست دادن زمان ) . در نتیجه در روزهای آخر تن پروری و سهل انگاری ممنوع !
اگر به دنبال نتیجه ای قابل قبول میگردید اولین قدم دوری از تنبلی و تن پروری است.
اگر تصمیم گرفته اید که خود را به داخل آسانسور بیاندازید دو فاکتور مهم تعیین کننده و سرنوشت ساز خواهند بود ، یکی زمان و دیگری برنامه ریزی ؛ چون در غیر این صورت ممکن است هم سوار شدن به آسانسور را از دست بدهید هم ممکن است لای در بمانید و آسیب ببینید.
از تمام وقت خود استفاده ی درست داشته باشید و خود را ملزم و لایق موفقیت بدانید.
شاید کمی دیر به فکر افتاده باشید ولی بدین معنا نیست که استحقاق موفقیت را ندارید.

ریلکس و آرام باشید :

اگر برنامه ای بی عیب و نقص برای موفقیت در کنکور خود تدوین کرده اید ، اراده ای محکم و استوار دارید و انرژی وصف ناپذیری در خود حس میکنید اما تمامی این ها با اضطراب و دل نگرانی همراه است یعنی هیچ نتیجه ای نخواهید گرفت . متاسفانه استرس هرچه را رشته اید پنبه میکند.
ریلکس باشید و با آرامش خاطر بهترین عملکرد را در روزهای پایانی از خود به نمایش بگذارید. استرس و نگرانی به شدت باعث افت بازده شما خواهد شد. اگر تلاش میکنید اما موفق نیستید ما تمرینات تن آرامی و ریلکسیشن را پیشنهاد میکنیم.

خودباوری داشته باشید :

اگر توانسته اید به آرامش خاطر و تعادل روانی برسید قدم سوم این است که به خود مطمئن باشید. باور داشته باشید با اینکه فرصت های زیادی را از دست داده اید اما در این فرصت محدود هم میتوانید عملکرد خوبی از خود به نمایش بگذارید. سعی کنید با کسانی گفتگو کنید که شرایط شما را داشته اند اما نتیجه خوبی گرفته اند . راز موفقیتشان را بپرسید و به کار بگیرید.
روی هیچ چیز جز موفقیت تمرکز نکنید .

آهسته و پیوسته پیشروی کنید :

لطفا و خواهشا پس از خواندن این مقاله یا مقاله های مشابه تصمیمی مبنی بر روزانه ۱۶ ساعت مطالعه اتخاذ نکنید که پس از چند روز خسته و کلافه شوید.
روالی را پیش بگیرید که استمرار داشته باشد . ظرفیت خود را در مطالعه ی درسی مد نظر قرار دهید و با خود بر سر یک ساعت معین مطالعه به توافق برسید. به طور مثال خود را ملزم به روزانه ۸ ساعت مطالعه بکنید. آنچه از مقدار ساعت مطالعه مهم تر است استمرار روی آن است.

نگاهتان تک بعدی نشود :

این بسیار مهم است که در فرصت های پایانی منتهی به کنکور تک بعدی نشوید و فقط برای درس خواندن وقت نگذارید. روال زندگیتان را اصلاح کنید اما تغییر ندهید. اگر عادت به خواب ظهرگاهی دارید بهتر ساعتش را کم کرده و اصلاح کنید ولی نیاز به حذف ۱۰۰ درصد آن نیست. اگر ورزش خاصی را انجام میدهید بهتر است آن را کنار نگذارید و فقط زمان محدودتری را به آن اختصاص دهید. اگر سریال خاصی را دنبال میکنید بهتر است ساعت تماشای آن را با ساعت صرف ناهار و یا شام خود تلاقی دهید تا هر دو در کنار هم داشته باشید .

نت برداری

مرور دروس عمومی :

برنامه خود را طوری نظم دهید که بتوانید دروس عمومی را یکبار هم که شده مرور و بازخوانی کنید. همه ی ما میدانیم که دروس عمومی کمی فرار اند و نیاز به تکرار دارند تا در ذهن نهادینه و ماندگار باشند.

روی مباحثی سرمایه گذاری کنید که تبحر دارید :

اگر این توصیه را به کار بگیرید تا حدود ۶۰ درصد در وقت خود سرمایه گذاری کرده اید چراکه لازم نیست روی مطالبی وقت بگذارید که هیچ مهارتی ندارید. اگر در مبحثی مهارت کامل داری فقط لازم است تست های آن را حل کنید و نیاز به مطالعه نخواهد بود.
هرچه زمان بیشتری را برای خود ذخیره کنید ، مطالب بیشتری را مورد پوشش یادگیری خود قرار داده و شانس بیشتری در کنکور خواهید داشت . بدیهی است که در هفته های پایانی “زمان” مهترین دارایی شماست.

روی تغذیه خود دقت کنید :

در این هفته های پایانی شما نیاز به انرژی و تمرکز عالی تری دارید . سعی کنید رژیم غذایی خود را به سمتی هدایت کنید که انرژی و تمرکز و حافظه ی شما حفظ شود.
مغز خشکبار ، شیر و لبنیات ، ماهی ، تخم مرغ و… در برنامه غذایی خود جای دهید.