خانه / مقالات / تندخوانی / آیا سرعت مطالعه حد و مرز دارد؟

آیا سرعت مطالعه حد و مرز دارد؟

جالب است بدانید مغز انسان میتواند با سرعت ورق زدن کتاب به خواندن بپردازد. هستند کسانی که با این سرعت مطالعه کرده اند ؛
جان استوارت میل ، تئودور رزولوت و جان اف کندی از جمله افرادی هستند که به عنوان اعجوبه های تندخوان معرفی میشوند ؛ یعنی این افراد با سرعت خارق العاده و درک عالی میتوانند مطالعه کنند . افراد تندخوان در تمامی اقشار دیده میشوند .

تندخوانی به سن ، ذات ، ارث ، هوش و حرفه بستگی ندارد. متاسفانه تنها دلیلی که شما تندخوان نیستید سرکوب قابلیت ها و مهارت های شما در نهاد تاثیر گذاری به نام مدرسه است. چراکه شما برای اولین بار مهارت خواندن و نوشتن  را در مدرسه می آموزید ؛ هنوز هم با برخی روش های اشتباه (همچون خط بردن و زمزمه خوانی) در مدارس رواج دارد.

آیا میدانستید در حال حاضر ما به روش ۱۰۰ سال پیش آموزش خواندن و نوشتن را فرا میگیریم ؟
شاید در گذشته مهارتی مثل تنـدخوانی اهمیت نداشت تا جایی که حتی به سواد ناچیز در خواندن و نوشتن بسنده میکردند و تحصیل را ادامه نمیدادند. کل نیازشان به سواد در خواندن ساعت و شمردن پول منتهی میشد.
اما در عصر حاضر ، عصر تکنولوژی و توسعه ی سرسام آور علم ، آدمی با کمبود وقت به عنوان مهمترین چالش خود روبروست.
حجم زیاد اطلاعات و دانسته ها و زمان بسیار کم ما ایجاب میکند مهارت تندخوانی نهفته در وجود خود را پرورش دهیم.

تحقیقات ثابت میکند که هر فرد عادی میتواند تا ۲۰ برابر سرعت خواندن خود را افزایش دهد . یعنی اگر شما تا به حال به دنبال تندخوانی نبوده اید تنها از ۵ درصد قابلیت مغز خود در سرعت بخشیدن به خواندن استفاده کرده اید در حالی که پتانسیل بهبود آن را تا حداقل ۹۵ درصد داشته اید.
(خود شما در دوره ی دبستان ۵۰ تا۷۰ کلمه در دقیقه میخوانده اید ، در حالی که حالا ۱۰۰ تا ۵۰۰ کلمه در دقیقه است با اینکه هیچ اطلاعی از مهارت تندخوانی نداشته اید و برای آن تلاشی نکرده اید. این یعنی رشد تقریبا ده برابری ؛ پس هیچ چیز غیر ممکن نیست )

اگر هنوز در زمره ی افراد کندخوان قرار دارید باید بدانید که در عصر حاضر و در سراسر جهان افراد کندخوان بهای سنگینی را بابت کندخوانی میپردازند. آنها همیشه دچار کمبود زمان هستند و از هم سطحان تندخوان خود عقب میمانند. این عقب ماندگی جبران نخواهد شد مگر با تقویت مهارت تندخوانی.

ناراحت کننده است با افرادی مواجهیم ک حداقل ۹۵ درصد توانایی ذهن خود در تندخوانی را نادیده میگیرند و مدام از کمبود زمان و عقب ماندگی همیشگی گلایه دارند.

آنچه واضح است و نیاز به اثبات ندارد این است که کندخوانی جوابگوی این دنیای عظیم از اطلاعات و حجم عظیم از مشغله ها نخواهد بود.

اگر به تازگی اقدام به تقویت مهارت تندخوانی خود کرده اید بد نیست بدانید هرچه دایره لغات شما قوی تر باشد و اطلاعات قبلی شما از مبحث مورد مطالعتان بالاتر باشد سرعت بالاتری از مطالعه را تجربه خواهید کرد. به بیان ساده تر دایره لغات و اطلاعات زمینه ای شما سرعت تندخوانی شما را مدیریت میکنند.