خانه / مقالات / تمرکز / ارتباط Relaxation و تمرکز

ارتباط Relaxation و تمرکز

همانطور که در مقاله ی امواج مغزی و تمرکز اشاره شد , مغز دارای امواج مختلفی از جمله امواج بتا ، دلتا و آلفا میباشد . آلفا موجیست که در زمان خواب عمیق و آرامش از مغز ساطع میشود. این موج از موج های مهم قبل برای تمرکز است .

جالب است بدانید هنگام تن آرامی یا Relaxation امواج آلفا دست به کار میشوند. اهمیت Relaxation در مبحث تمرکز از این مقوله سر چشمه میگیرد.

هیچ چیز به اندازه آرامش در تمرکز نقش ندارد. هرچه تمرکز جسمی و ذهنی شما بیشتر باشد به همان نسبت تمرکزتان از کیفیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

Relaxation تکنیکی است برای آرام سازی عضلات بدن ؛ از آنجا که ارتباط تنگاتنگی بین جسم و روح انسان وجود دارد هرچه جسم آرام تری داشته باشید ذهن و روح آرام تری خواهید داشت .

تحقیقات ثابت میکند افکار منفی و مزاحم باعث گرفتگی عضلات میشود ؛ ما با Relaxation سعی میکنیم عضلات را نرم و آرام کنیم و با این روند خود به خود به نابود کردن افکار منفی کمک میکنیم .

Relaxation بر پایه ی آرام سازی جسم و دستیابی به آرامش ذهن شکل گرفته است . هرچه ذهن خالی تر و آرام تر باشد فرآیند تمرکز بهتر عمل میکند.

Relaxation دارای چهار قدم مهم و اساسی به ترتیب زیر است :

 • تجسم و احساس
 • فرمان ذهنی
 • اراده و تلقین
 • احساس شل بودن

نکاتی که در Relaxation بسیار مهم و قابل توجه است به شرح زیر است :

 1. ریلکس باید به آرامی، با صبر و حوصله انجام گیرد ؛ از انجام تمرین در دورانی که بی حوصله و عصبی هستید به شدت بپرهیزید. مراحل را سریع طی نکنید و فرمان های لازم را تند تند پشت صادر نکنید .
 2. قبل از شروع Relaxation چند نفس عمیق بکشید و برای ۳۰ ثانیه با چشم بسته آرامش را دنبال کنید. سپس تن آرامی را آغاز کنید.
 3. توصیه میشود فعالیت Relaxation حدود ۱۰ دقیقه زمان ببرد .
 4. سعی کنید Relaxation  را در محیطی خلوت و آرام انجام دهید و تمام عوامل استرس زا از جمله تلفن همراه ، غذای در حال پخت و تلویزیون را از خود دور کنید .
 5. اگر در میانه ی کار به ناگهانی مجبور به قطع تمرین شدید مطلقا ناگهانی از جا بلند نشوید ؛ ابتدا چشم ها را باز کنید سپس کمی دست و پاها را به آرامی تکان دهید و به آرامی از جا برخیزید.
 6. زمان انجام تمرینات صبح پس از بیدار شدن ، ظهر قبل از ناهار و شب قبل از خواب است. البته تعداد تمرینات به روحیات و میزان تنش روحی شما بستگی داردو اگر مضطرب و متشنج هستید تعداد را بالاتر ببرید.
 7. اگر بین تمرین احساس خواب آلودگی کردید اصلا لازم به مقاومت نیست ، توصیه میکنیم در حد چرت کوتاه بخوابید.
 8. احساس گرما در Relaxation احساسی طبیعی و خوشایند است. زیرا گردش خون در سطح پوست افزایش میابد.
 9. تمرینات Relaxation  برای افرادی دچار فشارخون هستند بسیار مفید است اما مطلقا به ضرر افرادی که فشار پایین دارند نیست و لازم نیست از این بابت نگرانی داشته باشید.
 10. تمرینات ریلکس را به زور و شکل وظیفه گونه انجام ندهید .
 11. سعی کنید طی تمرین چشمان خود را بسته نگه دارید و تصویرسازی های مثبت داشته باشید. هرگز به مسائل منفی حین تمرین فکر نکنید.
 12. اگر میخواهید حین تمرین موسیقی هم گوش کنید سعی کنید با وسواس بیشتری انتخاب کنید. از موسیقی های آرام و بی کلام استفاده کنید.
 13. با خانواده هماهنگ کنید تا مراعات ساعت تمرین شما را بکند.
 14. سعی کنید روزانه و مرتب تمرین ها را انجام دهید .