خانه / مقالات / کنکور / چگونه استرس قبل از کنکور را کاهش دهیم ؟

چگونه استرس قبل از کنکور را کاهش دهیم ؟

استرس کنکور – اگر با نزدیک شدن به روز آزمون کنکور استرس و اضطرابتان تا حدودی افزایش یافته طبیعی است اما باید مراقب باشید سطح ترس و استرس شما از یک حدی تجاوز نکند . به هر حال آزمون کنکور یک پیش آمد بزرگ و مهم در زندگی شما به حساب می آید و نگرانی از بابت آن طبیعی است.
راه حل های زیر را برای کنترل سطح استرس کنکور پیشنهاد میکنیم :

خواب خوب تاثیر زیادی در کاهش استرس دارد:

خواب خوب و مناسب تاثیر قابل ملاحظه ای در کاهش اضطراب، افزایش تمرکز و بهبود فراگیری دارد . بسیار دیده شده که دانش آموزان برای سبقت در مطالعه و درس خواندن ساعت خواب خود را به شدت کاهش داده , با این کار اشتباه علاوه بر این که ضریب یادگیری خود را کاهش میدهند ، باعث افزایش میزان اضطراب و ناآرامی خود نیز میشوند.
نکته بسیار مهم، شب قبل از امتحان است .برای اینکه فرد در روز امتحان از تمرکز، شادابی و انرژی بیشتری بهره مند شود، لازم است شب قبل از امتحان خواب کافی داشته باشد.

شیر بنوشید :

نوشیدن شیر خصوصا قبل از خواب تاثیر شگقت انگیز در کیفیت خواب و در پی آن آرامش فرد در طی روز دارد. همانطور که میدانید شیر سرشار از کلسیم است و کلسیم عملکرد مطلوبی بر سلول های عصبی بدن دارد.  علاوه بر شیر خوراکی های دیگری که در کاهش اضطراب موثرند تخم مرغ، ماهی، خشکبار، حبوبات، سویا و مشتقات آن را نام برد .

کیفیت مطالعه خود را افزایش دهید :

از جمله عللی که قبل از کنکور برای فرد ایجاد تنش و اضطراب میکند عدم تسلط بر مطالب درسی است که عدم اعتماد به نفس را به همراه می آورد. اگر مطالعه شما عمیق باشد و از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد باعث تقویت روحیه ی شما در مواجهه با کنکور میشود. این راهکار اصلی ترین و موثرترین روشی است که خیال شمارا راحت خواهد کرد.

در مصرف نوشیدنی های کافئین دار افراط نکنید : 

هرچند ممکن است در ابتدای استفاده از قهوه و نسکافه و شکلات احساس سرزندگی و آرامش داشته باشید و انرژی زیادی برای درس خواندن در وجود خود حس کنید اما متاسفانه با گذشت زمان تاثیر معکوسی دریافت میکنید. هرچه مدت زمان بیشتری از استفاده ی مکرر شما از مواد کافئین دار بگذرد شما احساس کسلی ، تنبلی و خواب آلودگی بیشتری خواهید داشت. به بیانی ساده تر نتیجه معکوس دریافت میکنید  یعنی بعد از مدتی نه تنها از اضطراب فرد کم نمی کند بلکه باعث افزایش تحریک پذیری شده و به مرور از میزان تمرکز فرد می کاهد . پس مصرف قهوه و نسکافه را در حد متعادلی حفظ کنید و هرگز از قهوه بعنوان انرژی زا برای شب بیداری استفاده نکنید.

اگر کم خون هستید به فکر درمان باشید :

یکی از عوارض کم خونی خستگی ، کسالت و نوسانات روحی روانی (مانند افسردگی) است. اگر کم خونی دارید در اولین فرصت اقدام به درمان کنید ؛ درمان کم خونی علاوه بر این که میزان انرژی شما را تا حدی افزایش میدهد ، نوسانات روحی روانی شما از جمله نگرانی ، اضطراب ، ترس و استرس تا حد قابل توجهی کاهش میدهد و شما را به توازون روانی میرساند.

چاقی و اضافه وزن فاکتور مهمی در افزایش استرس است :

متاسفانه تعداد زیادی از دانش آموزان یک سال یا دو سال قبل از کنکور یک جا نشین میشوند. یعنی فعالیت های بدنی و ورزش را به طور کامل کنار میگذارند و فقط روی صندلی مطالعه و در مقابل میز مطالعه ی خود به درس خواندن مشغول میشوند. عموما این افراد دچار اضافه وزن قابل توجهی میشوند. تحقیقات نشان میدهد میزان ترشح هورمون استرس در افراد چاق چندین برابر است. در این دوران ورزش را کنار نگذارید و از ورزش های حرفه ای و سنگین نیز اجتناب کنید.

از دوستان نا امید دوری کنید :

استرس کنکور از دو جهت قابل بررسی است ، استرس ناشی از خود شخص و دیگری استرس از جانب دیگران .
بسیار دیده شده شخص در سطحی عالی از آرامش و توازن روحی روانی قرار دارد ولی پس مدتی بی هیچ دلیل شخص ای دچار عدم تعادل روحی و اضطراب میشود. متاسفانه گاهی با ریشه یابی به دوستان به اصطلاح موج منفی فرد برخورد میکنیم که انرژی منفی خود را خواسته یا ناخواسته به بقیه منتقل میکنند. البته این مورد گاهی به واسطه ی خانواده ها هم انجام میپذیرد اما در حال حاضر با فرهنگ سازی ها و جلسات مشاوره این مقوله تا حد زیادی در خانواده ها کاهش یافته .

شکست در کنکور شکست در زندگی نیست :

آزمون کنکور تنها یکی از آزمون های مهم زندگی شماست.
آزمون کنکور تنها یکی از راه های نیل به موفقیت و خوشبختی در زندگی شماست.
هیچگاه آزمون کنکور آخرین فرصت شما برای خوشبختی نخواهد بود.

به مشاوران اعتماد کنید :

توصیه میشود قبل از رویارویی با مشکلات قبل از کنکور ، با مشاور در ارتباط باشید. یک مشاور خوب قبل از اینکه شما دچار دردسر ها و استرس کنکور شوید با توجه به روحیات و تیپ شخصیتیتان راهکارهای معجزه آسایی ارائه میدهد. تفکر اشتباهی که رایج است میگوید : “تا به مشکلی بر نخوردی نیاز به مشاور نخواهی داشت !” پیرو این تفکر غلط نباشید.