خانه / مقالات / اصول مطالعه / چگونه اصولی درس بخوانم ؟

چگونه اصولی درس بخوانم ؟

مطالعه اصولی – شاید به تعداد تمام دانش آموزان روی کره زمین روش مطالعه وجود داشته باشد و روش مطالعه هرکس منحصر به فرد باشد اما مسلما یک روند اصولی برای مطالعه وجود دارد که از جنبه های مختلف بررسی شده و طبق قوانین خاصی چیده شده اند.

قوانین حاکم بر یک مطالعه اصولی به شرح زیر است :

قدرت تمرکزتان را افزایش دهید : یکی از اصول مهم مطالعه اصولی ، مطالعه با تمرکز است. اگر فکر میکنید آدم حواس پرتی هستید به خود انگیزه دهید تا تمرکزتان افزایش یابد. هدف گذاری تاثیر قابل توجهی روی انگیزه شما خواهد داشت . بین هر بازه ی مطالعه به خودتان استراحت دهید و بعد از هر ۳۰ دقیقه ۵ دقیقه استراحت داشته باشید. پس از وعده غذایی سنگین مطالعه نکنید و حین مطالعه از تلفن همراه ، تلویزیون و رایانه دوری کنید .

ساعت مطالعه تان را با درنظرگیری فاکتور های مهم افزایش دهید : اگر در خود قابلیت افزایش ساعت مطالعه را میبینید با برنامه ریزی و دقت به ملاک های موثر در کیفیت مطالعه ، ساعت مطالعه تان را زیاد کنید . در تعداد زیادی از مقالاتمان گفته شد زیاد درس خواندن به تنهایی ضامن موفقیت شما نیست. البته مغز انسان مثل ماهیچه ای است که هرچه بیشتر آن را به کار بگیرید قوی تر میشود. یعنی شما میتوانید به صورت پلکانی و همسو با بهبود قدرت مغزتان ساعت مطالعه تان را افزایش دهید  .

هر آنچه وقتتان را هدر میدهد کنار بگذارید : کارهای بیهوده که فقط وقتتان را هدر میدهد کنار بگذارید . اگر از مطالعه درس خسته شده اید و هیچ جوره نمیتوانید خود را متقاعد کنید که درس بخوانید بهتر است مطالعه درسی را کنار گذاشته و مطالعه یک کتاب غیر درسی را شروع کنید. با این تکنیک خود را عادت میدهید که از انجام کارهای بیهوده خودداری کنید . البته اگر هدفتان افزایش ساعت مطالعه است از این ترفند استفاده کنید در غیر این صورت میتوانید وقتتان را کمی آزاد کنید و به فعالیت های تفریحی تان بپردازید.

با چندوظیفگی مقابله کنید : ذهنتان را معطوف به پایان دادن یک هدف واحد کنید . از پیگیری چند هدف و به پایان رساندن همه آنها به صورت همزمان جلوگیری کنید. همزمان با مطالعه هیچ کار دیگری انجام ندهید . انجام چند کار به صورت همزمان مغز را درگیر میکند و سرعت پردازش آن را به حدی کاهش میدهد که تقریبا میشود آن را صفر در نظر گرفت.

در مصرف کافئین دقت کنید : زیادروی در مصرف کافئین ها به بهانه کاهش خواب باعث میشود عملکرد مغز نیز کاهش یابد. با اینکه یک لیوان چایی یا یک لیوان قهوه کمک میکند تا انرژی بیشتری داشته باشید اما اگه بیش از حد کافئین مصرف کنید ممکنه باعث شود بعد از چند ساعت در تمرکز کردن با مشکل مواجه بشید.

هدف گذاری کنید : مطالعه بی هدف شما را به هیچ دستاوردی نمیرساند. باید هدفتان مشخص باشد تا بدانید کدام منابع را بیشتر مطالعه کنید و روی چه منابعی بیشتر تمرکز کنید . به علاوه داشتن هدف به شما انگیزه میدهد تا بتوانید خوب تمرکز کنید. هرچه زودتر هدفتان را مشخص کنید میتوانید با سرعت بیشتری برای رسیدن به آن برنامه ریزی کنید . هرچه دیرتر هدفتان را تعیین کنید دیرتر خود را در مسیر هدف قرار میدهید و زمان را از دست میدهید .