خانه / مقالات / اصول مطالعه / اصول یادداشت برداری

اصول یادداشت برداری

یادداشت برداری : یکی از راز های موفقیت در امتحانات استفاده از یادداشت ها یا نت برداری هاست. نت برداری اگر اصولی و درست انجام گیرد تاثیر معجزه آسایی در یادگیری شما خواهد داشت.
خود را عادت دهید که بخش اعظم مطالعه ی خود را از روی یادداشت هایتان انجام دهید. در طولانی مدت میزان تسلط خود بر مفاهیم و مطالب را از روی نحوه ی نت برداری های خود متوجه میشود. به بیانی دیگر یادداشت های شما تسلط شما بر محتوا را نشان میدهد.

متاسفانه مسئله ی مهمی مثل یادداشت برداری به طور اصولی به دانش آموزان آموزش داده نمیشود و آن ها میبایست به روش آزمون و خطا یا تجربه به بهترین روش دست یابند.

اصول زیر را با دقت بخوانید و با به کارگیری خلاقیت خود الگویی مناسب خلق کنید :

رونویسی و کپی برداری ممنوع :

اگر قرار باشد نت برداری را در یک کلمه توصیف کنم از کلمه خلاصه نویسی استفاده میکنم . بهتر است هنگام یادداشت برداری فقط برداشت خود را از مطلب مورد نظر بنویسید نه کپی آن را.
یادداشت های شما نباید حالت بازنویسی و انشای مجدد متن را داشته باشد بلکه باید استنتاج و چکیده ای از آن باشد . هنگام نگارش سعی کنید به زبان خودتان و ساده ترین شکل بازسازی کنید . مهمترین ویژگی که یادداشت های شما میبایست دارا باشند این است که نسبت به متن کتاب یا سخنان معلم قابل فهم تر باشند.

اصل اختصار نویسی : 

سعی کنید به هنگام یادداشت برداری ساده نویسی هم انجام دهید ؛ به جای استفاده از لغات دشوار هم معنی آن ها را استفاده کنید ، عبارت ها و ترکیب هایی که در رساندن محتوا بی تاثیرند را کنار بگذارید.
علامت هایی مخصوص خود داشته باشید تا شما را در ساده نویسی کمک کند .

تیترها و عنوان ها : 

عنوان هر بخش را قبل از بدنه اش ذکر کنید. نباید نت برداری به صورت روزنامه وار و نامنظم نگارش شود.

طبقه بندی : 

کلیه مفاهیم و نکاتی که در یادداشت خود مینویسید از ارزش یکسانی برخوردار نیستند در نتیجه باید به دنبال راهی برای اولویت بندی و طبقه بندی سطح ارزش آنها باشید . مثلا میتوانید برای نوشتن مطالب مهمتر از نوشتار درشت تر استفاده کنید . یا با اشکال مختلف علامت گذاری کنید ، یا رنگ خودکار خود را تغییر دهید ( قرمز : خیلی مهم ، سبز : مهم ) و …

نخست ایده ی اصلی متن :

تا جایی که ممکن است نکته ی اصلی را در ابتدای یادداشت خود قرار دهید. این کار زمانی که به یادداشت خود رجوع میکنید به شما کمک میکند ذهنیت درستی از متن مقابل خود کسب کنید و مغزتان آماده شود.

جزییات کمکی و مثال :

پس از ایده ی اصلی متن بهتر است به تشریح محتوای مثال و جزییات کمکی بپردازید. این بخش اغلب شامل تاریخ ها و اسامی میباشد.

خلاقیت :

هرچه قدر یادداشت های شما خلاقانه تر و غیرعادی تر باشد ذهن شما برای مجادله با آن تشنه تر میشود . پس بنا به تیپ شخصیتی و سلیقه ی خود کمی خلاقیت را چاشنی یادداشت های خود بکنید