خانه / مقالات / تمرکز / امواج مغزی و تمرکز

امواج مغزی و تمرکز

خواب کافی و آرامش یکی از عوامل ایجاد تمرکز می باشد اکثر دانش آموزان یا دانشجویان تصور می کنند که مطالعه در نیمه های شب برای آنها مفید تر است در صورتی که در ساعات شب با توجه به امـواج مغزی چون بدن در حال استراحت است دانش آموز احساس آرامش دارد و این ارامش به غلط تمرکز قلمداد می گردد در صورتی که استراحت کافی و خواب در ساعات مناسب یکی از اصلی ترین راه ها برای افزایش تمرکز است .همچنین به وفور دیده میشود برخی دانشجویان یا دانش آموزان برای افزایش ساعت مطالعه خود از مقدار زیادی کافئین مانند قهوه و نسکافه و… استفاده میکنند. دراین مورد هم شما علاوه بر اینکه به متابولیسم مغز خود ضربه میزنید , امـواج مغزی خود را تحت تاثیر قرار میدهید .
برای درک بهتر مطلب به شرح انواع و اقسام امواج مغزی میپردازیم .

امواج مغزی و تمرکز

امـواج مغزی به چهار دسته تقسیم می شوند:

  1. امـواج بتا با فرکانس ۱۴ تا ۳۰ بار در ثانیه
  2. امـواج الفا با فرکانس ۸ تا ۱۳ بار در ثانیه
  3. امـواج تتا با فرکانس ۷ بار در ثانیه
  4. امـواج دلتا با فرکانس ۰٫۵ تا ۴ بار در ثانیه

در زمان بیداری ، امـواج مغزی شما از نوع بتا هستند این امـواج در شرایط زیر با شدت بیشتری مرتعش می شوند . شرایطی مانند : انجام کارهای روزمره ، تمر کز حواس ، توجه به پدیده های فیزیکی ، حل مسائل امـواج بتا : وقتی به فعالیت های ذکر شده در بالا می پردازید ، امـواج مغزی شما از ۱۴ تا ۲۶ بار در ثانیه نوسان می کند . زمانی که دچار استرس و فشار می شوید زمان نوسان این امـواج بیشتر شده و به بتای سریع تبدیل می شود . مانند زمانی که با تصور و تجسم امتحانی که زمان آن نزدیک است به اضطراب دچار می شوید در شرایط بتای سریع قرار می گیرید و تعداد فرکانس ها و ارتعاشات مغزی شما به ۳۰ بار در ثانیه می رسد . هر چه میزان سخت کوشی و فشار بیشتر باشد فرکانس امـواج مغزی بالاتر خواهد رقت .

امـواج آلفا : هنگامی که در حال استراحت هستید فرکانس امـواج مغزی شما به تدریج کمتر می شود تا بالاخره به ۸ تا ۱۳ بار در ثانیه برسد . در این شرایط امواج مغزی از نوع آلفا هستند هر چه در آرامش بیشتر فرو روید به شکل عمیق تر در وضعیت آلفا قرار می گیرید . هدف از انجام تمرینات ریلکس کم کردن نوسانات امواج مغزی است و کمتر شدن نوسانات مغزی بهبود عملکرد تمرکزی شما را در پی خواهد داشت .

امواج بتا : وقنی خواب آلودگی بر شما چیره می شود یا خواب می بینید نوسانات مغزی شما کند تر شده و به کمتر از ۷ بار در ثانیه می رسد این امواج را امواج تتا می گویند .

امواج دلتا : زمانی که به خواب بسیار عمیق و خالی از رویا فرو می روید ، تعداد نوسانات امواج مغزی شما به کمتر از ۴/۵ در در ثانیه می رسد در این وضعیت ، امواج مغزی شما از نوع دلتا هستند بدین ترتیب ملاحظه می کنید که چرا وضعیت الفا تا این اندازه مطلوب است .

رسیدن به مرحله الفا کمکی شایان در جهت رسیدن به مراحل بالای تمرکز است . رسیدن به وضعیت آرامش و به عبارتی وضعیت آلفا ، مرحله ما قبل تمرکز است .