خانه / مقالات / اصول مطالعه / اگر حین مطالعه راه میروید این مقاله را بخوانید

اگر حین مطالعه راه میروید این مقاله را بخوانید

راه رفتن حین مطالعه – برخی دانش آموزان پس از کنکور بیان میکنند که نسبت به تلاششان نتیجه اندکی را به دست آورده اند. یعنی از عملکرد خود راضی بوده اند اما نتیجه ی حاصله را دور از تصور بیان میکنند. چه دلیلی میتواند بازده مطالعه طولانی مدت شمارا کاهش دهد؟

هیچوقت مطالعه طولانی مدت ضمانتی در به دست آوردن نتایج خارق العاده نخواهد بود ؛ مطالعه ی خوب بایستی ملاک سرعت و کیفیت را همزمان داشته باشد و تندخوانی تاثیر به سزایی در کیفیت و درک مطالعه دارد. پس کار کردن روی سرعت مطالعه به طور غیر مستقیم میتواند بر کیفیت مطالعه تاثیر بگذارد .

یکی از مهمترین آفت ها در سرعت مطالعه ، راه رفتن حین مطالعه است. وقتی خود را عادت دهید که حین مطالعه راه بروید در عمل خود را به چنین کاری شرطی کرده اید ، یعنی ذهن شما در صورتی کارایی لازم را نشان میدهد که شما راه بروید و درس بخوانید . خواه ناخواه حین راه رفتن مجبورید بخشی از حواستان را به برخورد نکردن به اجسام یا حتی افراد اختصاص دهید. به علاوه ، راه رفتن بخش عظیمی از انرژی شما که باید صرف مطالعه شود را صرف حرکت میکند و شاید بعد از خواندن چند صفحه ناقابل خسته شوید و نیاز به استراحت پیدا کنید .
حرکت حین مطالعه مخل تمرکز شما محسوب خواهد شد . پس هرچه تمرینات تمرکز را انجام دهید و مطالعه تان همزمان با راه رفتن باشد تاثیرات آن را نخواهید دید. اگر به این عادت بد اعتیاد پیدا کرده اید قبل از اینکه به دوران طلایی کنکور (دوره پیش دانشگاهی یا سوم متوسطه ) نزدیک شوید سعی کنید خود را ترک دهید . برای ترک این عادت میتوانید مطالعه در کتابخانه را امتحان کنید . مطالعه در کتابخانه چندین مزیت دارد : اول اینکه محیط سالن مطالعه های کتابخانه تمام شرایط لازم برای مطالعه را دارد از جمله نور کافی ، میز و صندلی مطالعه ، سکوت و آرامش ، عدم وجود عوامل پرت کننده حواس و… .


دوم اینکه وقتی در محیطی قرار بگیرید که هم سن ها و هم دوره های شما با پشتکار کامل مشغول مطالعه هستند و اراده محکمی برای رسیدن به هدف دارند ناخودآگاه بخشی از انرژی و انگیزه آنها به شما هم منتقل میشود .
سوم اینکه برای مطالعه در سالن های مطالعه کتابخانه شما مجبورید به برخی قوانین آنجا احترام بگذارید و مطیع باشید . از جمله اینکه نباید با صدای بلند درس بخوانید چراکه تمرکز دیگر افراد حاضر در کتابخانه را مختل میکنید و به این ترتیب به مرور زمان اگر دچار آفت بلندخوانی هستید این عادت را فراموش خواهید کرد ، همچنین راه رفتن حین مطالعه در کتابخانه حرکتی خارج از عرف است. وقتی در محیط کتابخانه درس بخوانید مجبورید که مثل دیگر افراد پشت میز نشسته و مطالعه کنید .