خانه / مقالات / اصول مطالعه / چگونه با دقت بیشتری درس بخوانیم ؟

چگونه با دقت بیشتری درس بخوانیم ؟

اولین مسئله ای که لازم است مد نظر قرار دهید این است که دقت با تمـرکز دو مقوله ی متفاوت از هم با کارکرد های مختلف هستند هرچند ما گاهی آنها را مترادف با هم به کار میبریم .
تمرکز مفهومی مرتبط با قوای ذهنی هر فرد برای پردازش مسائل است درحالی که دقت ارتباط تنگاتنگی با قدرت بینایی دارد و در آخر به افزایش بازده ماندگاری در حافظه منتهی میشود.

حس بینایی در هر فرد به دو صورت است : دید معمولی و مشاهده ی با دقت.
در دید معمولی ممکن است در روز چیزهای زیادی را ببینید و ساده از کنار آنها بگذرید و پس از مدت کوتاهی آنها را فراموش کنید اما در مشاهده با دقت شما چیزی را با تفکر و تمرکز مورد بررسی قرار داده و قصد دارید آن را به بهترین شکل به حافظه بسپارید .

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

به طور کلی دقیق شدن در مطالعه به معنای مطالعه ی مطالب با تمرکز حواس ، کنجکاوی ، ریزبینی و حضور ذهن است.

تمرینات زیر به منظور بهبود دقت به شما پیشنهاد میشود :

  • شرط کنجکاوی با دقت نگاه کردن است و نگاه کنجکاوانه اثر به سزایی در بهبود دقت هنگام مطالعه دارد. پس سعی کنید کنجکاوی در وجود خود پرورش دهید .
  • سعی کنید با تمرکز حواس کامل شی ای مانند لیوان ، عروسک ، مبل یا هرچیز دیگر را مورد بررسی قرار داده و جزیی ترین خصوصیاتش را به خاطر بسپارید و در ذهن مرور کنید.
  • صحنه های مهم روز قبل خود را در ذهن مجسم کنید و ابعاد مختلف آن را از جهات مختلف در ذهن تحلیل کنید .
  • تصور کنید چشم شما یه دوربین عکاسی است که باید در کمترین زمان و بهترین وضوح تصویر مقابلش را با تمام جزییات ثبت کند. دید دوربینی داشته باشید و در صورت نیاز به عکس ذهنی خود مراجعه کرده و نیاز خود را رفع کنید.
  • هر زمان که در مقابل ویترین مغازه ای قرار گرفتید سعی کنید تمام اجناس آن را به خاطر بسپارید به طوری که اگر پس مدتی دوباره مقابل آن ویترین قرار گرفتید متوجه تمام تغییرات شوید ( به خصوص تغییرات ریزتر و جزئی تر )
  • چهره ی دوستان و آشنایانی که که مدت زیادیست ندیده اید در ذهن تصور کرده و تلاش کنید حداکثر جزییات ظاهریشان را به خاطر بیاورید .
  • هنگام خواب از  ۵۰ اعداد را یکی یکی به عقب برگردید و همزمان در ذهن تصویر اعداد را نیز تجسم کنید.
  • وقایع روزانه تان را با ریزترین جزییات در دفتری یادداشت کنید و در طی روز حواستان باشد که همه چیز با ریزبینی به خاطر بسپارید تا بتوانید متنی نکته بینانه بنگارید.
  • رادیو یا تلویزیون را روشن کرده و تا جایی که ممکن است  صدای آن را کم کنید و سعی کنید روی صدای آن متمرکز شوید تا تمام کلمات را دقیق شنیده و به خاطر بسپارید. این تمرین را با وسواس انجام داده و اجازه ندهید حتی یک کلمه هم از گوشتاندر برود.
  • به نقش های فرش و قالی خانه ی خود دقت کرده و سعی کنید هر روز بخشی از آن را با تمام ریزه کاری ها به خاطر بسپارید .