خانه / مقالات / اصول مطالعه / بهترین زمان برای مطالعه چه زمانیست ؟

بهترین زمان برای مطالعه چه زمانیست ؟

ساعت مطالعه – هرچه به آخرین فرصت های باقی مانده به آزمون کنکور یا امتحانات مهمی همچون امتحانات نهایی بیشتر نزدیک میشویم ، این سوال که بهترین ساعات برای مطالعه کدام ساعات شبانه روز است در ذهن دانش آموزان یا حتی دانشجویان پر رنگ تر میشود. همه به اتفاق به دنبال فرمولی کارساز برای بالا بردن بازده یادگیری خود نسبت به زمان مصرفی میگردند.

در بسیاری از سایت ها و حتی جلسات مشاوره پیشنهاد میکنند ساعت ایکس از شبانه روز بهترین ساعت مطالعه است. با اینکه تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده و نتایج علمی زیادی در این باره وجود دارد ولی فرمول طلایی ساعت مطالعه برای هرکس دست خودش است.

در برخی جلسات مشاوره تحصیلی به صورت قطعی و بی چون و چرا میگویند صبح ها ساعت ۵ بیدار شوید و درس بخوانید . قطعا بازخورد فوق العاده ای کسب خواهید کرد ، دانش آموزی به خیال افزایش بازده ۱ نصف شب میخوابد و ۵ صبح بیدار میشود ؛ با کسالت و خواب آلودگی شروع به مطالعه میکند ، هرچه میخواند و تلاش میکند نه چیزی یاد میگیرد و نه میتواند تمرکزی کند.
در این وضعیت با خود میگوید من هوش و استعداد یادگیری این درس را ندارم ، این درس سخت است ، آی کیو من پایین است و…
درآخر هم با خود به این نتیجه میرسد که درس مورد مطالعه را برای همیشه کنار بگذارد و اعتماد به نفس خودرا زیر سوال ببرد.

ما دراین مقاله روی ساعت و زمان خاصی تاکید و پافشاری نمیکنیم ، آنچه به شما ارائه خواهد شد قوانین و اصولی است که شما را یاری میکند با توجه به ویژگی هایتان ساعت مطالعه ی پربازده خود را پیدا کنید .

همه ی ما تجربه ی مطالعه درسی یا غیر درسی در تمام ساعات شبانه روز را داشته ایم . در دوران تحصیل هم با جملات زیر به فراوانی برخورد کرده ایم :

من که از ساعت ۹ شب به بعد اصلا نمیتوانم درس بخوانم !

تو چگونه ۵ صبح از خواب بیدار میشوی و درس میخوانی ؟ من جای تو بودم روی کتاب خوابم میبرد .

من اگر ظهر نخوابم نمیتوانم درس بخوانم .

ساعاتی که خانه خلوت است و من تنهایم بهترین ساعات مطالعه ی من است .

و…

این نظرات شاید در نگاه اول ابتدایی و بی معنی باشد اما نشان میدهد افراد با آزمون و خطا ساعات پربازده مطالعه ی خود را پیدا کرده اند . اگر شما هنوز دیدگاه درستی از ساعت مطالعه ی شخصی خود ندارید این مقاله را ادامه داده و بخوانید .

پیدا کردن بهترین ساعت برای مطالعه هیچ فرمول خاصی ندارید اما قدم اول آزمون و خطا است . سعی کنید تمام ساعات شبانه روز بجز ساعت های مربوط به خواب خود را امتحان کنید .
مهمترین ساعاتی که قریب به اتفاق افراد در پر بازده بودن آن هم عقیده هستند صبح زود ، عصر از ساعت ۵ تا حدود ۸ و ساعاتی قبل خواب شبانه (یعنی حدود ۸ تا ۱۱ )

اگر صبح زود بیدار شدن برای شما سخت این بدان معنا نیست که مطالعه در سپیده ی صبح به درد شما نمیخورد .

ساعت مطالعه

در قدم دوم ، دقت کنید که در کدام ساعات از مطالعه حس بهتری دارید .
حس بهتر یعنی با سرعت مورد انتظارتان پیش میروید ، از مطالعه ی خود لذت میبرید ، گیرایی مورد قبولی دارید ، حس میکنید باهوش شده اید و بعد از گذشت زمان مطالبی که یاد گرفته اید را فراموش نکرده اید .

اگر حس میکنید هیچ ساعتی از شبانه روز ساعت طلایی مطالعه ی شما نیست نگران نباشید ، شما جزو افرادی هستید که فاکتوری به نام “زمان” بر مطالعه تان مطرح نیست . در چنین افرادی فاکتورهای دیگری همچون مکان مطالعه ، شرایط محیطی ، شرایط روحی و ذهنی ، شرایط جسمی و … تاثیر گذار است .

کم نیستند افرادی که اگر یک اتاق ساکت با امکانات کافی به او بدهید ساعت ها بی هیچ مشکلی درس میخوانند ؛ در مقابل افراد دیگری هستند که به جز اتاق خود هیچ جای دیگری حتی کتابخانه تمرکز کافی را ندارند.

محققان معتقدند بهتر است طبق عملکرد مغز ساعت مطالعه را تنظیم نمود ؛ مثلا :

۹ صبح :

در این ساعت قدرت حافظه ی کوتاه مدت شما به اندازه ی قابل قبولی است . اگر در این ساعت مطلب را یاد گرفتید باید با تکرار و تمرین آن را به حافظه ی بلند مدت منتقل کنید . در غیر این صورت پس از گذشت ۲۴ ساعت هیچ اثری از آن دانسته در ذهنتان باقی نخواهد ماند.

۱۱ صبح :

این ساعت از روز برای مسائلی که نیاز به تحلیل و کندوکاو دارند بسیار مفید است . سعی کنید مطالعه دروس تحلیلی مانند ریاضی ، فیزیک و… به این ساعت موکول کنید .

۱ تا ۴ ظهر :

در این ساعات حساسیت های فیزیکی بدن افزایش می یابد و زمان مناسبی برای تکرار و مرور مطالب از قبل خوانده شده است نه یادگیری مطالب جدید .

حدود ۳ تا ۵ بعد از ظهر :

حافظه ی بلند مدت شما در این ساعات فعال میشود . اگر میخواهید دانسته ها صبح را در ذهن خود تثبیت کنید این ساعات زمان مناسبی هستند.

۶ تا هشت شب :

متابولیسم بدن در ای ساعات کاملا تغییر میکند . در این ساعات بدن آمادگی هر نوع فعالیت جسمی و ذهنی را دارد . متخصصان و محققان امور مطالعه معتقدند این برهه ، زمان مناسب و طلایی مشترک بین تمام افراد است .