خانه / مقالات / اصول مطالعه / بهترین شروع برای مطالعه ی دروس

بهترین شروع برای مطالعه ی دروس

سطحی خوانی – بهترین نوع شروع برای مطالعه دروس این است که از سطحی خوانی استفاده کنیم،سطحی خوانی تکنیکی است که به ما کمک می کند هر چه عمیق تر و مفهوم تر مطالب درسی را فرا گیریم،شاید وقتی اسم سطحی خوانی به میان می آید،فکر کنید منظور این است که فقط کتاب را ورق بزنید و به صفحات آن نگاه کنید،اما باید بدانید برای تاثیر گذاری هر چه بیشتر سطحی خوانی باید نکات مهمی را رعایت کنید.

نگاه اولیه تان باید ساده باشد :

برای شروع مطالعه بهتر است نگاهی گذرا (سطحی خوانی ) به متن بیاندازید. بهتر است دقت کنید که در نگاه اولیه ریز بین نباشید و دنبال نکات سخت نگردید. هرگز در نگاه اول به دنبال مطالب سخت و دشوار متن نباشید.

کل متن را مرور نکنید :

برای شروع مطالعه بهتر است نگاهی اجمالی به مبحث بیاندازید . معنای نگاه اجمالی این نیست که کل متن را دوره کنید. همینکه کلمات کلیدی متن را بیابید و از موضوع آن مطلع شوید کفایت میکند.
اشتباهی که برخی مرتکب میشوند این است در ابتدا کل متن را (چه متن کوتاه چه مبحثی طولانی) سرسری میخوانند. اشتباه است. در ابتدای مطالعه ی اجمالی هدف یافتن موضوع است و نه یافتن ریز نکات.

برای خود معلم خوبی باشید :

یکی از خصوصیات معلم خوب این است که شکل خوبی از درس را در ابتدا برای دانش آموزان ارائه میدهد. سعی کنید مطلب را برای خود طوری طبقه بندی و ارائه کنید که هضم کلی آن ساده باشد. پس از اینکه حق مطلب را برای خودتان ادا کردید در قدم بعدی به هضم ریز نکات میپردازید.

به کاربردهای مطلب دقت کنید :

این مورد شاید یکی از خصیصه های ایجاد انگیزه هم باشد ولی به هر ترتیب بهتر است در نگاه اولیه و پس از درک موضوع کمی هم در مورد کاربرد های علمی آن و ارتباطش با دیگر مباحث درسی فکر کنید. با این کار ذهن شما میفهمد که مطالب جدید را در کدام طبقه از طبقه بندی دانسته ها باید جای دهد که دچار برهم ریختگی ذهنی نشوید.

مطالب مرتبط را مرور کنید :

پس از درک موضوع ، مطالبی که با آن در ارتباط هستند را مرور کنید.( به عنوان مثال اگر دریافته اید موضوع مبحث درسی انتگرال است ، بهتر است پیش از شروع عمیق خوانی مبحث مشتق را مرور کنید)

بین عمیق خوانی و سطحی خوانی فاصله ای مطلوب در نظر بگیرید :

توصیه میشود بلافاصله پس از اتمام سطحی خوانی ، عمیق خوانی را شروع نکنید . این ترفند نیز به طبقه بندی مطالب در ذهن شما کمک میکند. فاصله ای که در این بین در نظر میگیرید شاید برای شما فاصله ی زمانی عادی باشد ولی ذهن شما در این بین در حال کنکاش و درنظرگیری جوانب مختلف متنی است که شما سطحی خوانی کرده اید.

به یکباره به سراغ فرمول ها نروید :

حفظ کردن و یادگیری فرمول ها را به مرحله ی عمیق خوانی موکول کنید .