خانه / مقالات / اصول مطالعه / تاثیرات مخرب بی خوابی بر مغز

تاثیرات مخرب بی خوابی بر مغز

تاثیرات مخرب بی خوابی بر مغز – همه ما در دوران تحصیل دوستان و هم کلاسی هایی داشته ایم که صبح با چشمانی قرمز و پف کرده به مدرسه می آمدند و طی روز را چرت میزدند و با کسالت دقایق را پشت سر می گذاشتند. این اتفاق اغلب شب های امتحان فراگیرتر میشد و دانش آموزان شب امتحانی عزم خود را جزم میکردند که درس تدریس شده در ۳ ماه را در یک شب به پایان برسانند. بهتر است بدانید آسیب های ناشی بی خوابی عموما جبران ناپذیرند.

  • تاثیر منفی بر تمرکز حواس :

از دست دادن تمرکز در بعضی اوقات  امری کاملا طبیعی است اما زمانی که فرد از خواب طبیعی محروم شود این موضوع افزایش یافته و از حالت طبیعی به حالت خطرنام مبدل میگردد. در واقع تمرکز نداشتن به دلیل فعالیت خیلی ضعیف بخش پیشانی و آهیانه ایجاد می‌شود. از طرفی این افراد از اختلالات بینایی و حسی نیز رنج می‌برند.

  • تضعیف قدرتتحلیل و استدلال :

دانش آموزان و دانشجویان اغلب سر ساعت های درس ریاضی ، فلسفه یا فیزیک بیشتر به ضعف عملکرد خود پی میبرند چرا که کم‌خوابی موجب کاهش فعالیت در سطح بخش پیشانی می‌شود. این بخش نقش مهمی در تصمیم‌گیری و تشخیص خطر دارد. این تغییرات عصبی باعث می‌شود فرد استدلال درستی نداشته باشد و از پس امور محاسباتی و تحلیلی برنیاید.

  • افت هوش و درک :

شاید تا به حال شما هم پس از یک شب بی‌خوابی احساس کرده‌اید که توانایی‌های هوشی‌تان افت کرده است. در واقع، کم خوابی بر عملکرد شناختی تاثیر می‌گذارد و افکار مختلفی به وجود می‌آورد. این مسئله باعث می‌شود که فرد نتواند به روشی مشخص فکر کند، همه چیز را متفاوت می‌بیند و در زمان گفت‌وگو بارها موضوع را تغییر می‌دهد. متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که در این شرایط، فعالیت بخش زیرین پیشانی که نقش مهمی در درک زبان دارد افزایش می‌یابد و افکار مختلف جایگزین عملکرد شناختی می‌شود.

  • کاهش قدرت حافظه و یادگیری :

هیپوکامپ بخشی از مغز است که مسئولیت اصلی حافظه را بر عهده دارد. این بخش جزو نخستین ساختارهایی است که مبتلا به بیماری آلزایمر می‌شود که با اختلالات حافظه و سردرگمی همراه است. به عقیده محققان، مغز در زمان خواب همه اتفاقات روز را بازیابی می‌کند تا اطلاعات مهم فراموش نشوند. در نتیجه، عدم خواب کافی و مطلوب می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات حافظه و کاهش عملکرد یادگیری شود.

  • خاطرات غیر واقعی

بر اساس مطالعات صورت گرفته، افرادی که شب‌ها بیدارند بیشتر از دیگران خاطرات غیرواقعی و خیالی می‌بینند که علت این حالت عدم ذخیره‌سازی اطلاعات به شکل صحیح است. مغزی که به خوبی استراحت کرده باشد محرک‌های خارجی مانند سر و صدا، نور و بو را فیلتر می‌کند تا از فعالیت زیاد حواس پیشگیری شود. اما پس از بی‌خوابی شبانه مغز نمی‌تواند به خوبی این عوامل را فیلتر کند و ممکن است فرد چیزهای غیر واقعی را ببیند.

  • اختلال در تکلم :

بی خوابی و کم خوابی  می‌تواند عملکرد بخش گیج‌گاهی را مختل کند. این قسمت مغز نقش اصلی در زمان فرآیند درک مفهوم و کلمات را دارد. در نتیجه فعالیت آن در کسانی که به اندازه کافی می‌خوابند بسیار خوب است اما در شرایط بی‌خوابی خیلی ضعیف عمل می‌کند.

  • احساسات نا متعادل و منفی :

کم‌خوابی و بی‌ خوابی باعث تمرکز روی افکار منفی می‌شود که خشم و اضطراب را به همراه می آورد.

  • تصمیم‌گیری‌های پرخطر :

زمانی که فردی به اندازه کافی نمی‌خوابد تصمیم‌های پرخطری در زمینه‌های گوناگون می‌گیرد و نمیتواند تصمیمات به مصلحت خود را اتخاذ کند . در این شرایط بخش‌های مرتبط با ترس از خطر در مغز کاهش می‌یابد. به کمک این فعالیت مغز است که در تصمیم‌گیری‌ها جنبه‌های خوب و بد بررسی می‌شود.