خانه / مقالات / تندخوانی / تاثیر تندخوانی بر رتبه کنکور

تاثیر تندخوانی بر رتبه کنکور

تاثیر تندخوانی بر رتبه کنکور : تمایز ها در کنکور بر اساس ملاک های متفاوتی تعیین میشود. سبک مطالعه (مثلا تندخوانی) یکی از ملاک هایی است که بین رتبه های برتر و دیگر افراد تفاوت ایجاد میکند. توجه داشته باشید که دانش مقوله ای جدا از اجرای مهارت های یادگیری است و  میتوانند تا حدود زیادی مطالعه را برای شما راحت و آسان سازند و از وقت خود بهترین بهره وری را داشته باشید.

در اینجا بحث بر سر مهارت مطالعه ی هوشمندانه و حرفه ای و به کارگیری روش ها و ترفندهای علمی است . شاید در نگاه اول برای همه ما مطالعه مفهومی بدیهی و ابتدایی داشته باشد اما برخی روش های یادگیری دروس هستند که میتوان با اجرای آنها در کمترین زمان بیشترین بازده (نمره)  را کسب نمود و در واقع دیگر نیاز به مطالعه ی سخت و دشوار ندارید. این یعنی مطالعه حرفه ای !
بخاطر فشردگی مطالب و مطالعه و یادگیری آنها در فرصت های پایانی خیلی از اطلاعات درسی ،به حافظه ی بلند مدت شما نمی روند و در نتیجه بعد از چند روز فراموش میشوند.

نشستن های طولانی مدت برای درس خواندن و اینکه خودتان را به سختی و بدون انگیزه  مجبور به یادگیری مطالب میکنید نه تنها مفید نیست بلکه در این حالت مغز بجای صرف توان جهت یادگیری تمام انرژی و تمرکز خود را صرف مقابله با تمرکز شما برای درس میکند .شرایطی که سخت هستند و شما این سختی را اکنون در مطالعه ی خود پیاده سازی کرده اید. مغز جهت یادگیری موثر و کارا تنوع را دوست دارد.حرکت را نیاز دارد و به وقفه های بین مطالعه احتیاج دارد.

اگر عادت دارید درسی را یکجا و در یک بازه ی زمانی به پایان برسانید و تا مدتی به آن باز نگردید مثلا زیست را هم میخواهید خط به خط بخوانید و یاد بگیرید و هم می خواهید خلاصه نویسی کنید و هم می خواهید تست بزنید و هم …مغز عادت میکند و باور دارد که این خواندن ها زیاد مهم نیستند و سعی در به یادآوری آنها ندارد.لذا همواره بعد از مطالعه ی یک درس به تعداد بازه های زمانی مورد نیاز و طبق اصول صحیح یادگیری، حتما برنامه ی مرور را برای آن اجرا کنید تا مغز مجبور شود مطالب خوانده شده در چند روز پیش را بازیابی و مرورکند .تکرار مرورها به مغز فرمان  و سیگنال می دهد که این مطالب ارزشمند هستند.

اگر اصول مطالعه و یادگیری و تندخوانی را بخوبی بدانید و اجرا کنید ،مطالعه ی حتی سخت ترین درس هم برای شما همانند یادگیری فعالیت های هنری  لذت بخش خواهد شد و هرچه  درک بهتر و عمیق تری از مطالعه داشته باشید به همان میزان هم درصد فراموشی مطالب بطور چشمگیری کاهش می یابد و این برابر است با کسب درصد های بالا در دروس کنکور سراسری ، و درصد های بالا در این آزمون تبعا رتبه عالی را به دنبال دارد.

یکی از فاکتورهای مهم در موفقیت یک داوطلب کنکوری قبل از کنکور “زمان” است. زمان کلید موفقیت هر شخص در کنکور است و یکی از مهمترین ترفندهایی که زمان را برای شما ذخیره میکند تندخوانی است. تندخوانی با افزایش یادگیری در واحد زمان به صرفه جویی در زمان شما کمک میکند. هرچه زمان بیشتری داشته باشید میتوانید میزان مرور را افزایش داده و تسلط و به خاطرسپاری مطالب درسی در ذهن خود را افزایش دهید.