خانه / مقالات / اصول مطالعه / تاثیر نظم بر یادگیری درس و تمرکز

تاثیر نظم بر یادگیری درس و تمرکز

نظم و ترتیب در اتاق مطالعه – آیا تا به حال تجربه ی مطالعه در یک اتاق مطالعه بی نظم و به هم ریخته را داشته اید ؟ مطالعه در چنین شرایطی چه تاثیری روی روحیه یا توانایی یادگیری شما گذاشته است ؟ آیا احساس ناآرامی و عدم امنیت داشته اید ؟ مدام حواستان پرت شلوغی و بی نظمی اتاق شده و نتوانسته اید تمرکز کنید ؟ این واکنش های ذهنی کاملا طبیعی است. بی نظم و آشفتگی وسایل محیط مطالعه تاثیر منفی بر یادگیری و تمرکز شما خواهد داشت ؛
فرقی نمی کند کمد خانه تان باشد یا میز مطالعه ، در هر صورت چیزهای اضافی پیرامون تان می توانند تاثیر منفی بر توانایی تمرکز و پردازش اطلاعات و یادگیری شما داشته باشند. این دقیقا همان چیزی است که دانشمندان دانشگاه پرینسون طی تحقیقات متمادی دریافتند؛

آنها عملکرد تحصیلی (و در برخی موارد عملکرد شغلی)  افراد در محیطی منظم را با عملکرد تحصیلی در محیطی نامنظم و شلوغ مورد مقایسه قرار دادند و نتایج نشان داد بی نظمی در اطراف شما، در تضاد با میزان توجه و تمرکزتان بوده و منجر به کاهش عملکرد ذهن و افزایش ناآرامی های روحی می شود.همچنین فشار اضافی وارد ناشی از بهم ریختگی و چند وظیفگی بر احساس، استرس و اختلال در توانایی خلاقانه فکر کردن و یادگیری و تمرکز تاثیر میگذارد.

 

میزان سنجش خود شمایید ، شاید شما اتاقی را مرتب و خلوت فرض کنید در حالی که دوست شما به همان اتاق شلوغ و نامرتب بگوید. محیط مطالعه و وسایل داخل آن را طوری سامان دهید که خودتان احساس خوشایندی به آن داشته باشید .
میز مطالعه باید در اولویت نخست شما باشد. بجز وسایل مورد استفاده حین مطالعه تمام وسایل اضافی را از روی میز جمع کنید . وسایل غیرضروری روی میز مطالعه شامل قاب عکس ، کامپیوتر شخصی ، کتاب های اضافی و… می باشد.
هر چند ثابت شده که بهم ریختگی تاثیر منفی بر عملکرد فرد دارد اما این دریافت خود شما از بهم ریختگی است که اهمیت دارد، نه درک و استنباط کس دیگر. اگر قرار دادن دفترچه ی یادداشت، خودکار و یا عکس کسی که دوستش دارید روی میزتان به شما احساس آشفتگی و بهم ریختگی نمی دهد، پس میزتان بهم ریخته نیست. شما باید به دنبال ایجاد فضایی باشید که به شما احساس آرامش و راحتی بدهد. مهم احساس شماست.

اگر میخواهید اتاق مطالعه و میز مطالعه منظم و خلوتی داشته باشید لازم است روزانه آنها را نظم داده و مرتب کنید. انباشته شدن وسایل اضافی روی هم و تلنبار شدن کارها شما را رسیدگی به آنها تنبل و بی انگیزه میکند.

بد نیست نظم بخشی به محیط مطالعه را نیز جزو برنامه درسی تان قرار دهید . بهتر است اینکار را هر صبح ، قبل از آغاز مطالعه انجام دهید .