خانه / مقالات / کنکور / ترفند های مدیریت زمان برای پشت کنکوری ها

ترفند های مدیریت زمان برای پشت کنکوری ها

مدیریت زمان – پشت کنکوری ها هرچه به روز آزمون کنکور نزدیک تر میشوند با چالش کمبود وقت و نیاز به مدیریت زمان بیشتر مواجه میشوند. آنها عموما خود را در مقابل حجم عظیمی از کارها و وظایف ناتوان و ضعیف میبینند.
پس یکی از دغدغه های مهم آن ها ایام منتهی به کنکور مدیریت زمان است.
حال سوال این است تکنیک مدیریت زمان چگونه به بهترین نحو قابل اجرا است ؟

برای بازه ی معینی از روزتان برنامه ریزی کنید :

لازم نیست برای کل ۲۴ ساعت روز و جزییات زندگی روزانه تان برنامه ریزی کنید. همین که ۱۲ ساعت از ۲۴ ساعت روزانه تان را تحت کنترل داشته باشید کافیست. برنامه ریزی جزیی و ریزبینانه برای کل روز چون آزادی عمل را از شما سلب میکند به شدت باعث ملافگی شما خواهد شد.

پیشامد های ناگهانی خارج از برنامه را روی برگه ای یادداشت کنید :

اتفاقات برنامه ریزی نشده در زندگی اجتناب ناپذیرند. در برخورد با چنین اتفاقاتی آنها را یادداشت کرده و زمان مورد نیاز تخمینی آن را نیز قید کنید. برنامه درسی خود را در اولویت قرار داده و پیشامدهای ناگهانی را در بین برنامه ی خود بگنجانید .
لازم نیست از بابت چنین اتفاقاتی نگران باشید چرا که برنامه شما پتانسیل برخورد با چنین پیشامدهایی را دارد.

کارها را بر اساس اهمیت و محدودیت های زمانی طبقه بندی کنید :

مسلما مهمترین کار یک دانش آموز پشت کنکوری درس خواندن است اما این بدان معنا نیست که هیچ کار مهمتر از این وجود نداشته باشد. گاهی بر اساس شرایط برخی اولویت های درسی جابجا شده و جای خود را به امور دیگر میدهند.
اولویت بندی های هر روز را از قبل انجام دهید . اگر برای تعیین اهمیت کارها به مشکل خوردید، همه‌ی کارها را کنار یکدیگر بگذارید تا با مقایسه‌ی آنها اهمیت‌شان را مشخص کنید.

لیست برنامه ها را در معرض دیدتان قرار دهید :

این کار علاوه بر اینکه به شما انگیزه و انرژی پیروی از برنامه تان را میدهد باعث میشود سهل انگاری و اشتباهات به حداقل برسند تا شما بتوانید تا حد زیادی به برنامه خود عمل کنید. هرچه میزان پیروی شما از برنامه تان بیشتر باشد زمان تلف شده کمتری خواهید داشت .
یکی از اسرار مدیریت درست زمان پیروی جامع از برنامه ریزی درسی است.

لازم است برخی کارها بر اساس فوریت اولویت بندی شوند :

اولویت بندی امور علاوه بر اهمیت میتواند بر اساس فوریت باشد. کارهای فوری را سریع تر انجام دهید تا ذهن شما با آزادی بیشتری روی فعالیت هایتان تمرکز کند.

کارها را نصفه کاره رها کنید :

لازم است کاری که شروع کرده اید را حتما به پایان برسانید . ناخنک‌ زدن به تمام وظایف و انجام مقداری از همه‌ی آنها، کار را برای شما سخت و زمان شما را هدر  میدهد. بعد از گذشت ساعت‌ ها لیست شما مثل همان اول است و کاری به انجام نخواهد رسید. به‌ جای آن، یک کار را شروع و تا پایان ادامه دهید. وقتی‌که کار یا مسئولیت موردنظر به پایان رسید، استراحت کوتاهی بکنید و سراغ مورد بعدی بروید.

از کارهای بیهوده چشم پوشی کنید :

فعالیت هایی همچون وب گردی ، چک کردن شبکه های مجازی ، صحبت کردن با تلفن ، خواب بیش از اندازه و … جزو فعالیت های غیرمفیدی هستند که با چشم پوشی از آنها به میزان قابل توجهی صرفه جویی در زمان انجام میگیرد.

ترتیب انجام امور را جوری بچینید که کسل کننده نباشد :

ترتیب انجام امور مهم است. برای مثال بهتر است پس انجام تکالیف مدرسه به حموم بروید یا لباستان را اتو کنید ، سپس مقداری تست بزنید یا مطالعه کنید و بعد شام بخورید . قرارگیری فعالیت های درسی پشت سر هم ممکن است شما را خسته کند. خستگی ناشی از انجام امور کسل کننده ممکن است شما را از مسیر برنامه خارج کرده و موجب هدر رفت زمانتان گردد.

فعالیت های سخت را به پایان روز موکول نکنید : 

اگر بخواهید کارهای سخت را برای پایان روز نگه دارید ممکن است خستگی مانع از انجام آن ها شود و مجبور شوید آنها را به روز بعد موکول کنید. این کار باعث میشود از برنامه ریزی تان عقب بمانید و دچار طبعات زمانی آن شوید .