خانه / مقالات / تمرکز / چگونه تمرکزمان را افزایش دهیم ؟

چگونه تمرکزمان را افزایش دهیم ؟

راهکار هایی برای کاهش حواس پرتی : پرت شدن حواس و عدم تمرکز مشکل خیلی از دانش آموزان ، دانشجویان و حتی افراد شاغل است . این موضوع اصلا نگران کننده نیست و با افزایش مشغله های فکری پیشامدی طبیعی است . راه مقابله با کم حواسی و کاهش تمرکز به خصوص زمان مطالعه و درس خواندن چیست ؟ چگونه زمینه برای کاهش حواس پرتی را فراهم آوریم ؟

اگر مکان مطالعه تان جایی است که در معرض سر و صدای افراد ، طبیعت یا ماشین هاست برای پوشاندن گوش هایتان چیزی را در نظر بگیرید. هنذفری ، هدفون یا گوشبند . کاهش سر و صدا باعث کاهش حواس پرتی شما خواهد شد.

در یک زمان مشخص چندین کار را انجام ندهید . مثلا همزمان با درس خواندن  آشپزی نکنید ، تلگرامتان را چک نکنید ، با خواهرتان حرف نزنید ، گوشه کتاب نقاشی نکشید و…
اگر بخواهید چندین کار را همزمان انجام دهید قطعا هیچکدام را با کیفیت انجام نخواهید داد .

نسبت به عواملی که مغشوش کننده تمرکز حواس شما هستند به طوری که مقابله با آنها غیرممکن و وجودشان اجتنباب ناپذیر است بی اهمیت باشید. بعد از مدتی که به آنها توجه نکنید برایتان عادی خواهد شد و به وجودشان عادت خواهید کرد. مثلا صدای رفت و آمد ماشین ها. واضح است که نمیتوانید به ماشین های داخل خیابان بگویید تردد نکنند! اما با تمرین میتوانید به آنها بی اهمیت باشید و حواستان را روی چیزی متمرکز کنید که خودتان میخواهید .
این تکنیک به تکنیک عنکبوت هم مشهور است.

هر کاری را در مکان مختص خودش انجام بده تا شرطی شوید. مثلا روی میز غذاخوری غذایتان را بخورید ، پشت میز مطالعه درس بخوانید ، روی تخت بخوابید ، روی مبل تلویزیون تماشا کنید و با خانواده گپ بزنید و…
این کار باعث میشود در هر زمان و در هر مکان ، عملکرد مخصوص آن زمان و مکان را انجام دهید. مثلا پشت میز مطالعه با تمرکز کامل درس بخوانید ، روی تخت خواب راحت بخوابید و…
اگر روی تخت خواب درس بخوانید چه میشود ؟ در چنین موردی شما حتما روی تخت خواب آلود خواهید شد و نمیتوانید درس بخوانید . اگر هم مقداری مطالعه کنید کیفیت نخواهد داشت چراکه تمرکز نداشته اید.

از ترفند پنج استفاده کنید؛ هر زمان حس کردید حواستان پرت شده به خودتان بگویید ۵ صفحه دیگر بخوانم و بعد استراحت میکنم ، ۵ خط دیگر بخوانم ، ۵ دقیقه دیگر بخوانم …
این پنج تایی را تا زمانی ادامه میدهید تا در واقعیت زمان استراحتتان فرا برسد . این روش از تکنیک های تلقین به شمار می آید.

هروقت حس کردید که تمرکزتان کاهش یافته ، چندین ثانیه چشم هایتان را ببندید و هر چه تا آن زمان خوانده اید در ذهن به صورت کلی و سریع مرور کنید . سپس دوباره به مطالعه تان ادامه دهید .

نفس عمیق بکشید ؛ هر زمان حس کردید حواستان پرت شده چند نفس عمیق بکشید و اندکی تعلل کنید و مجددا به سراغ درس و کتابتان بروید . البته این تکنیک را در سطح گسترده تر مثل ورزش یا پیادروی هم میتوان پیاده کرد. این مورد بستگی به میزان کم حواسی و سلیقه شما دارد. اکسیژن رسانی به مغز سبب افزایش تمرکز و حافظه میشود.

حین مطالعه چیزی نخورید . برخی افراد عادت دارند حین مطالعه چیزی بخورند . مثلا تخمه میخورند یا تنقلاتی مثل پفک و چیپس و…
این کار مغایر شرطی شدن شماست .