خانه / مقالات / تمرکز / تمرکز کردن را یاد بگیرید

تمرکز کردن را یاد بگیرید

استعداد تمرکز کردن – همه چیز از فکر شما منشا میگیرد. موفقیت ابتدا باید در ذهن شما شکل بگیرد. شما باید موفقیت و اهداف کوچک و بزرگ خود را با جزییات در ذهن خود تجسم کنید. استارت همه چیز در ذهن شماست.
تحقیقات نشان میدهد وجود یا عدم وجود تمرکز در انسان ها ذاتی نیست یعنی میتوان با تمرین و ورزش های ذهنی آن را مانند خیلی مهارت های دیگر پرورش داد .

هیچوقت با خود نگویید “من از اول آدم حواس پرتی بودم” یا “من ذاتا بی حواس هستم”. علاوه بر اثر مخرب روانشناسی که متوجه شما میشود چنین تصوری از از پایه غلط است.
تمرکز مهارتی کاملا اکتسابی است. شما باید ترفندهای تقویت تمرکز را یاد بگیرید و با ورزش های ذهنی ، مغز خود را آماده ی این امر کنید .

از لحاظ علمی ما ژن های به خصوصی برای برای تمرکز در مغز نداریم که از بدو تولد با ما همراه باشد. هرچند برخی رفتار های هوشمندانه ی والدین با کودکان خردسال خود میتواند به این مسئله کمک به سزایی کند اما هیچ خصوصیت ذاتی به عنوان تمرکز در ژن ها تعبیه نشده است.

به طور کلی مهارت های اکتسابی را میتوان به یک عضله تشبیه کرد . هیچ فردی هنگام تولد با عضله های قوی متولد نشده. حتی اگر قوی ترین و عضلانی ترین افراد جهان را در نظر بگیرید باز هم در کودکی عضلاتی نرم و بدنی نحیف داشته اند. آنچه باعث تقویت عضلات و افزایش قدرت آنها شده تمرین و ممارست است که به مرور و با برنامه ریزی دقیق به بالاترین حد خود رسیده . مغز انسان هم جزو یکی از عضلات اوست که هرچه در زمینه ای خاص بیشتر به کار گرفته شود در آن مهارت بیشتری کسب میکند.

همه ی استعداد های بالقوه ی انسان با تمرین های پیوسته میتواند به صورت بالفعل درآید.  از جمله تمرکز که به صورت بالقوه در وجود تمامی انسان ها نهادینه شده است.

مثلا یک دونده را در نظر بگیرید که در مقام های جهانی موفقیت های بسیاری کسب کرده. او نیز مانند شما در کودکی توانایی راه رفتن نداشته است ، به مرور چهار دست و پا رفته و زمانی که راه رفتن را آموخته به سختی قدم برمیداشته و به کررات زمین میخورده است. اما با گذشت زمان روی مهارت خوب دویدن و تند دویدن و زیاد دویدن در خود کار کرده است و خود را به درجه ای رسانده که در مهارتی به نام دویدن سرآمد دیگر افراد است .
موفقیت در دویدن برای یک دونده میسر نمیشود مگر با تمرین و ممارست !

شاید اگر به شما بگویند افراد زیادی وجود دارند که ضرب یک عدد چند رقمی در عدد چند رقمی دیگر را در کوتاهترین زمان و بدون استفاده از ابزار های محاسباتی محاسبه میکنند تعجب کنید ولی این افراد با کار کردن بر قوه تمرکز و قوی کردن آن استعداد بالقوه خود را بالفعل کرده اند.

دکتر اسبورن در کتاب ” پرورش استعداد همگانی ابداع و اختراع ” تاکید میکند که رسیدن به تمرکز حواس کاملا شدنی است و تمرینات تخصصی برای آن وجود دارد.

به یاد داشته باشید یک کلید تا زمانی که مورد استفاده است و هر روز به کار گرفته میشود سالم و براق میماند اما به محضی که یک مدت بلا استفاده بماند زنگ خواهد زد. پس باعث زنگ زدگی استعداد های خود نشوید.