خانه / مقالات / تمرکز / چگونه تمرکز کنیم ؟

چگونه تمرکز کنیم ؟

افزایش تمرکز یعنی عوامل حواس پرتی را به حد اقل رساندن. تمرکز هر شخص به نسبت کاهش عوامل حواس پرتی او افزایش می یابد و بنا به تغییرات موقعیت ذهنی و محیطی او تغییر می کند. پس برقراری تمرکز حواس به میزان کاهش عوامل حواس پرتی بستگی دارد. یعنی هر چه عوامل مزاحم و مخل تمرکز بیشتر باشند توانایی حفظ تمرکز حواس کمتر است و بر عکس. لذا حواس پرتی؛ یعنی خارج شدن از روند مطالعه یا جریان کاری و فرو رفتن در افکار و تخیلات و یا انجام کار دیگر.
دقت کنید که این مقاله مطابق با جدید ترین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به شما ارائه میشود.

افسردگی را درمان کنید :

افسردگی به دلایل مختلف و در سطوح متفاوت ممکن است رخ دهد اما تشخیص آن فقط به وسیله ی پزشک امکان پذیر است. هرگز بحران های موقت روحی را افسردگی تلقی نکنید.
متاسفانه به دلایل مختلفی مختلف آمار ابتلا به ناهنجاری های روحی از جمله افسردگی در سنین جوانی به شدت و با سرعت نگران کننده ای رو به افزایش است. اما نگران نباشید ؛ درمان این بیماری در جوانان به دلیل انعطاف بالا و ظرفیت فهم آنها به سادگی و با چندین جلسه مشاوره قابل درمان است.
اما به هر حال افسردگی از جمله عواملی است که به تازگی مخل تمرکز در جوانان محسوب میشود.علاوه بر این افسردگی انگیزه ی شما را به کلی تخریب میکند و از این جهت هم میتواند مانع تمرکز شما باشد .

تمرینات افزایش تمرکز را انجام دهید :

تمرکز هم مانند سایر قابلیت های مغزی در تمام افراد وجود دارد اما با یک سری تمرینات میتوان آنها را تقویت کرد. ( در مقالات بعدی به تمرینات تقویت تمرکز اشاره میشود )

توجه به امواج مغزی :

خواب کافی و ارامش یکی از عوامل ایجاد تمرکز می باشد اکثر دانش آموزان تصور می کنند که مطالعه در نیمه های شب برای انها مفید تر است در صورتی که در ساعات شب با توجه به امواج مغزی چون بدن در حال استراحت است دانش اموز احساس ارامش دارد واین ارامش به غلط تمرکز قلمداد می گردد در صورتی که استراحت کافی و خواب در ساعات مناسب یکی از اصلی ترین راه ها برای افزایش تمرکز است .

محیط مطالعه ی مناسبی انتخاب کنید :

محیط مطالعه باید با نور مناسب ، کم سر و صدا ، تهویه مناسب و امکانات کافی باشد . امکاناتی شامل میز و صندلی استاندارد مطالعه و…
یکی از عواملی تاثیر به سزایی در حفظ تمرکز حواس دارد سکوت و آرامش است.

تغذیه مناسب :

مواد غذایی چرب و نامناسب اعم از فست فود ها ، نوشابه ، چیپس و پفک و…. باعث از بین رفتن سلول های مغزی و مواد مغذی ذخیره در بدن می شود و همین امر سبب کاهش تمرکز می شود .

شناخت عامل حواس پرتی:

عامل حواس پرتی می تواند بیرونی یا درونی باشد عوامل بیرونی مثل الودگی های بصری، سر و صدای زیاد و…… که می توان به راحتی آنها را حرف کرد. و عوامل درونی و ذهنی شامل درگیری های فکری که برای حذف انها می توان ار روش تخلیه ذهن بر روی یک کاغذ سفید استفاده کرد . برای موفقیت نیازی نیست راه های طولانی و پیچیده را انتخاب کنید و فقط مطالعه صرف کنید افراد موفق ساده ترین راه ها را با شیوه های درست و مناسب به کار می برند.

ایجاد تمرکز در کلاس درس و حین تدریس مدرس :

یادگیری در کلاس درس موفقیت بیشتری برای دانش آموزان یا دانشجویان به همراه دارد و این امر مستلزم افزایش تمرکز در کلاس است. روش های افزایش تمرکز شامل درست نشستن روی صندلی ، دور نشستن از دوستان صمیمی ، نشستن در ردیف جلو کلاس و… میشود.

با خود صحبت کردن :

خیلی ها نمیدانند که ما به هنگام انجام تکالیف از جمله هنگام مطالعه ، به شـکل خـاموش بـا خودمـان صـحبت میکنیم . «صحبت با خود » میتواند فعالیت ها و رفتارها را در ما برانگیزد و مورد تشویق قرار دهد، بـه سرو سـامان دادن آنچه بعدا انجام میدهیم کمک کند، ما از طریق صحبت با خود بر جریان پیشرفت خود نظارت می کنیم . ولی اگر همین گفتگوی با خویش بیش از اندازه ارزشیابانه یا انتقادی صورت گیرد بر تمرکز اثر منفی می گـذارد .
|آیـا تـا بحال تجربه نگارش یک مقاله را داشته اید که در همان سطر اول آن گیر کرده اید و ناکام شده اید ؟مقصر اصـلی یک «ویراستار درونی » بسیار سختگیر بوده است. مقایسه توانایی خود با توانایی دیگران و انتظارات غلط داشـتن در مورد مدت و کیفیت تمرکزی که باید داشته باشیم می تواند مسئول شکل گیری یک گفتگوی منفی با خـویش باشد.