خانه / مقالات / تندخوانی / چرا تندخوانی باعث افزایش تمرکز میشود ؟

چرا تندخوانی باعث افزایش تمرکز میشود ؟

حتما میدانید که ذهن شما حتی زمان خواب هم بیکار نیست .ممکن است  ذهن انسان در هر لحظه به هزاران چیز که هیچ اشتراک و ارتباطی با هم ندارند بپردازد . در عمل این ویژگی در مغز تعبیه شده که هیچگاه استراحت نمیکند.
همه ما برای اینکه از ویژگی های وجودی خود بهترین و بهینه ترین استفاده را ببریم نیاز به کنترل و شناخت توانایی های خود داریم.
همانطور که گفتیم ذهن در هر لحظه میتواند به هزاران چیز مختلف بپردازد ، یعنی وقتی شما درس میخوانید ذهنتان تنها از بخشی از توانایی هایش استفاده میکند. به طور کلی اگر بتوانید تمام پتانسیل ذهن خود را برای عمل خاصی به کار بگیرید قطعا نتیجه ی بهتری کسب میکنید .
یکی از راه هایی که تمام ذهن شما را معطوف و متمرکز بر یک هدف (مطالعه) میکند “تندخوانی” است.
وقتی شما در حال مطالعه با سرعت کم هستید و کلمات را شمرده شمرده میخوانید ، ذهنتان از باقی مانده توان خود در راستای تفکرات بیهوده و متفرقه استفاده میکند . تندخوانی به شما کمک میکند که ذهنی یکپارچه و در جهت پیشرفت هدف تعیین شده داشته باشید.

راننده ای را در نظر بگیرید که با سرعت ۲۰ کیلومتر بر ساعت در حال حرکت است ؛ این راننده میتواند همزمان چای بنوشد ، حرف بزند ، از مناظر لذت ببرد ، از داشبورت خود وسایلی خارج کند و…
اما اگر همین راننده با سرعت ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت در حال رانندگی باشد تمام توان و تمرکزش را صرف رانندگی میکند و نمیتواند به اعمال متفرقه بپردازد.

در مطالعه هم دقیقا این مثال صادق است. شما وقتی که به بهانه ی بهتر فهمیدن با سرعت پایین شروع به مطالعه میکنید چون از تمام پتانسیل و توانایی ذهن خود در راستای مطالعه استفاده نمیکنید ذهنتان کلافه میشود و در بین مطالعه به چیزهای بیهوده میپردازد و تمرکز شما را برهم میزند . این خاصیت مغز انسان است که بتواند در آن واحد بیشترین ورودی و مشغولیت را تحمل کند.
اندازه ی دقیق توان ذهنی هر کسی با دیگری متفاوت است و به برخی خصوصیت های وجودی اش بستگی دارد اما هرکس میتواند به مرور زمان و با کسب تجربه قابلیت ذهنی خودش را کشف کند .
هدف از نگارش این مقاله این نیست که سرعت مطالعه ی شما را آنقدر افزایش دهد که از متن هیچ چیز نفهمید و فقط صفحات را بدون هدف پشت سر بگذارید. با فراگیری تمرین ها و فنون و قواعد تندخوانی آن را اصولی اجرا کنید و با یک سرعت مطمئن و بازده قابل قبول  پیش بروید .

حال که سبک کارکرد مغزتان را شناخته اید میتوانید از (به اصطلاح) نقطه ضعف خود بهینه ترین استفاده را داشته باشید یعنی تبدیل محدودیت به فرصت !

تندخوانی قدرت ذهن را یکپارچه به سوی هدف مورد نظر شما هدایت میکند و اجازه نمیدهد نیروی ذهن و زمان طلایی تان با افکار بیهوده به هدر برود.