خانه / مقالات / تندخوانی / چگونه یک تندخوان حرفه ای شویم ؟

چگونه یک تندخوان حرفه ای شویم ؟

تندخوان حرفه ای – اگر به تازگی با مفهوم کاربردی تندخوانی آشنا شده اید ، بهتر است پس از آشنایی اجمالی با این تکنیک معجزه گر در پی توسعه دانسته و مهارت خود در این تکنیک باشید. هرچه تندخوان ماهر تری باشید ، طبعا در تمام آزمون های تحصیلی به خصوص کنکور موفق تر عمل خواهید کرد.

داشتن مهارت نسبی در تندخوانی باعث میشود شما از بازار داغ رقابت کنکوری ها کمی عقب بمانید. پس اگر به دنبال بهترین نتایج هستید خود را به یک تندخوان حرفه ای تبدیل کنید .

تندخوانی هم مانند تمام مهارت ها با تمرین بیشتر ، توسعه بیشتری پیدا میکند و موفقیت بیشتری برای شما به همراه خواهد آورد.
حال که یک تندخوان مبتدی هستیم  ، چگونه به یک تندخوان حرفه ای تبدیل شویم ؟

 • تمرکز در کیفیت تندخوانی حرف اول را میزند ، سعی کنید تمرینات تقویت تمرکز را از هفته ای سه بار به هر روز ارتقا دهید. رژیم غذایی متناسب با تقویت حافظه را رعایت کنید. برایکسب اطلاعات بیشتر در مورد تقویت تمرکز حواس به این مقاله مراجعه کنید.
 • تندخوانی یک مهارت است و مانند تمام مهارت های دیگر برای پیشرفت به تمرین و ممارست نیاز دارد. هرچه تمرین بیشتری داشته باشید به طبع موفق تر خواهید بود. برای اینکه تمرین بیشتری داشته باشید میتوانید تندخوانی را در مطالعات غیر درسی خود نیز دخیل کنید. برای اینکه یک تندخوان حرفه ای باشید باید تمام نکات آن را حین مطالعه به کار بگیرید. عملا تندخوان حرفه ای کسی است که تکنیک های تندخوانی را مو به مو به کار بگیرد.
 • تا جایی که میتوانید از لغات و ترکیبات نا آشنا ساده نگذرید . هرچه دایره لغات شما قوی تر باشد سرعت تندخوانی شما افزایش می یابد. وقتی که حین مطالعه به سبک تندخوانی به لغتی نامانوس و نا آشنا بر میخورید علاوه بر اینکه سرعت مطالعه شما ناگهان صفر میشود بلکه رشته افکار و تمرکز شما نیز پاره شده و تا معنی آن لغت را پیدا نکنید تمرکز تقریبا غیر ممکن میشود. تقویت دایره لغات تنها محدود به دوران کنکور و مطالعات کنکوری نیست بلکه هرچه شما قبل از این دوران واژگان غنی تری داشته باشید تندخوان موفق تری خواهید شد.
 • اتاق مطالعه خود را پاکسازی کنید ، هر چیزی که ذهن شما از تمرکز روی متون و درس منحرف میکند از اتاق خارج کنید. رایانه شخصی ، تلفن همراه حتی اشیای خاطره انگیز که حواس شما را معطوف به خاطره یا اتفاق خاصی پرت میکند .
 • تندخوانی دو عضو از اصلی ترین اعضای بدن شما را درگیر میکنند ؛ چشم ها و مغز. هر گونه حرکت در دیگر اعضا مغایر با قوانین تندخوانی است. اگر عادت دارید حین مطالعه پایتان را تکان دهید ، یا با صدای بلند مطالعه کنید یا خودکاری به دست گرفته و خودکار را بچرخانید ، در هر حال باعث افت سرعت مطالعه خود هستید. تمرین کنید که حین مطالعه فقط چشم باشید و مغز !
 • در مطالعه ی بار دوم و سوم به بعد از مطالب بدیهی و جزییات بی ارزش بگذرید و زمانی برای آنها اختصاص ندهید. هرچه بیشتر مطالعه کنید تسلط شما بر مطالب بیشتر شده و لازم است برای برخی پاراگراف ها زمان کمتری بگذارید و سریع تر آن را تمام کنید.
  مطالعه ی مو به مو حتی جزییات بی محتوا ذهن شما را کلافه میکند و باعث اختلال در تمرکز حواس شما میشود.
 • نویسنده هر کتابی (چه درسی و چه غیر درسی) مجبور است یک سری قواعد دستوری و نوشتاری را رعایت کند که متاسفانه به طول و تفضیل نوشته ها در کتاب می افزاید . اما یک تندخوان حرفه ای با تمرین و ممارست یاد میگیرد کدام بخش از مطالب حذف کند .
 • جملات را دسته بندی کرده و از مفهوم تک به تک آنها یک مفهوم واحد را استخراج کنید. عموما پاراگراف های مربوط به هر درس یک مفهوم واحد را دنبال میکنند. با دسته بندی جملات و مرتبط ساختن مفهوم هر جمله با مفهوم دیگر جملات یک مفهوم کلی که درونمایه پاراگراف است به ئست می آید.
 • خیلی ها می پرسند چگونه تعداد مکث ها و توقف هایمان را به حداقل برسانیم ؟ جواب یک چیز است ؛ افزایش گستره ی دید.
  با افزایش گستره دید و تمرین آن تا حد زیادی زمان تلف شده ناشی از مکث ها کاهش می یابد.
  یکی از مهمترین تکنیک های تندخوانی که با فقط با تمرین به دست می آید همین افزایش گستره دید است .
 • شاید برایتان سوال پیش بیاید که چه تعداد مکث برای یک تندخوان حرفه ای معقول است؟
  یک تندخوان تازه کار و مبتدی ممکن است در هر سطر تا ۱۰ توقف را انجام دهد اما یک تندخوان حرفه ای به ازای هر سطر ۲ توقف معقول و قابل قبول است. که البته میتوان این مقدار به ۲ مکث در هر پاراگراف هم رساند. اگر به این نقطه رسیدید منتظر نتایج معجزه آسای تندخوانی در پیشرفت تحصیلی خود باشید.