خانه / مقالات / تقویت حافظه / چگونه حافظه کوتاه مدت خود را تقویت کنیم؟

چگونه حافظه کوتاه مدت خود را تقویت کنیم؟

ضعف حافظه کوتاه مدت میتواند علل مختلفی داشته باشد. ضعف این طبقه از حافظه به هر دلیلی که باشد قابل درمان و پیشگیری است.
اگر از ضعف حافظه کوتاه مدت خود ناراحتید تمرینات و توصیه های زیر را به کار بگیرید.

علامت گذاری کنید :

استفاده از علامت گذاری ها با گذشت زمان به شما کمک میکند حافظه قوی تری داشته باشید. منظور از علامت گذاری مثال هایی از قبیل گچ پژ (حروفی که در الفبای عرب وجود ندارد) ، روش مطالعه پس ختام ،صکادرات که همه فرادی که گواهینامه رانندگی گرفته اند اسمش را شنیده اند و… است.

سرگرمی هایی را انتخاب کنید که حافظه تان را تقویت کند :

استفاده از بازی های فکری مثل شطرنج که ذهن شما را وادار به فعالیت میکند تاثیر مثبتی روی بهبود قدرت حافظه کوتاه مدت و بلند مدت شما خواهد داشت. بازی های فکری بهتر است در تمام برهه های زندگی شما وجود داشته باشند اما زمان هایی که ضعف حافظه را در وجود خود حس میکنید میزان این بازی های را در هفته افزایش دهید.

نامرتب نباشید و نظم و ترتیب را در همه اعمال زندگی دخیل کنید :

به هم ریختگی و بی نظمی درهر چیزی باعث میشود نظم ذهنی شما مختل شود. برای همه ما بسیار پیش آمده که وارد اتاق بی نظم و شلوغ خود میشویم و دنبال وسیله خاصی میگردیم و آن را پیدا نمیکنیم در صورتی که کاملا جلوی چشم است. این مثال به ذهن هم قابل تعمیم است.
اگر به طور نامرتب و بی نظم  اقدام به وارد کردن اطلاعات به ذهن خود  کنید ذهن شما دچار به هم ریختگی و عدم سازماندهی و دسته بندی اطلاعات میشود .
همچنین تحقیقات نشان میدهد مطالعه در محیط نامرتب و شلوغ از بازده یادگیری شما کاسته و آرامش ذهن شما را تحت تاثیر قرار میدهد.

روی بهبود تمرکز خود کار کنید :

برخی مشکلات در حافظه کوتاه مدت ناشی از ضعف تمرکز است. در واقع مطالعه بی تمرکز کیفیت به خاطرسپاری مطالب را کاهش میدهد. با هر چیزی که حواس شما را پرت میکند خداحافظی کنید و تمرینات افزایش تمرکز را انجام دهید . حتی اگر حافظه ی قوی داشته باشید اما مطالعه شما همراه با حواس پرتی و عدم تمرکز باشد دستاوردی نخواهید داشت.

از تشنج های روحی و روانی دوری کنید : 

استرس ، ترس و عصبانیت را از خود دور کنید . مقدار بیش‌‌ از حد کورتیزول (هورمون استرس) به همراه آدرنالین ممکن است بر مهارت‌ های شناختی همچون حافظه تأثیر منفی بگذارد و یکی از علل ضعف حافظه کوتاه مدت محسوب شود. این احساسات منفی ذهنتان را از حالت متعادل و سالم خود دور میکند و در روند طبیعی فعالیت آن اختلال ایجاد میکند. همه ما هنگامی که دچار هیجانات منفی و حتی مثبت هستیم نمیتوانیم چیزی را به خاطر بسپاریم.
حالات روحی منفی حتی روی قدرت تمرکز شما نیز تاثیر مخرب میگذارد.

عوارض دارویی :

استفاده از برخی داروها باعث کاهش تمرکز و هوشیاری شما شده و به طبع از آن عملکرد حافظه نیز ضعیف میشود . اگر به تازگی داروی خاصی مصرف میکنید که احساس میکنید شما را دچار حواس پرتی یا عدم هوشیاری کرده با پزشک خود مشورت کرده و از افزایش طبعات ناشی از آن جلوگیری به عمل آورید.