خانه / مقالات / اصول مطالعه / چگونه حملات استرسی امتحانات را رفع کنیم ؟

چگونه حملات استرسی امتحانات را رفع کنیم ؟

شاید وقتی نام حملات استرسی را میشنویم ، آن را به قشر خاصی ارتباط دهیم در حالی که حملات استرسی ممکن است برای همه اتفاق بیوفتد و هیچ پیش زمینه خاصی نیاز ندارد. دانش آموزان حملات استرسی را اغلب زمانی حس میکنند که برگه امتحان به دستشان میرسد و قرار است استارت پاسخگویی به سوالات را بزنند ، یا زمانی که دبیر اسمشان را صدا میزند که از آن ها شفاهی درس بپرسد ، یا زمانی که دبیر در حال قرائت نمرات امتحانات پیشین در کلاس است. به طور کلی تمامی دانش آموزان در هر سال تحصیلی دست کم دچار پنج حمله استرسی میشود .
حتما وصف حال دانش آموزی را شنیده اید که در درسی مطالعه ی کامل داشته اما به محضی سر جلسه امتحان می نشیند و برگه سوالات را مقابل خود میبیند گویا مغزش خالی از هر اطلاعاتیست و مدت زمان طولانی طول میکشد تا بتواند آرامش خود را بازیابد و به سوالات پاسخ دهد. در آخر هم با کمبود وقت روبرو شده و نا راضی و سرخورده جلسه امتحان را ترک میکند.

اولین متد مقابله با این حملات مخرب این است که شما قبول کنید گاهی دچار استرس و اضطراب شدید و مخرب می شوید…
متاسفانه برخی دانش آموز به دلایل نامعلوم سعی دارند این استرس را پنهان کنند در حالیکه با گذشت زمان به تشدید این نا آرامی دامن میزنند. حملات استرسی حین آزمون معمولا یک مشکل رایج بین دانش آموزان است که اغلب به دلیل ترشح آدرنالین در خون ایجاد می شوند . در مجموع این شرایط توسط ترس های زیاد ایجاد می شوند .اکثر اوقات این ترس ها بی مورد و بی دلیل هستند که ما خودمان به خودمان تلقین می کنیم که در آخر نمی دانیم آنها را چگونه کنترل کنیم و یا اصلا منشاء آن را نمی توانیم پیدا کنیم . جالب است که بدانید این مشکل مشکلی است که در وجود تمام انسان ها قرار گرفته ؛ اضطراب و استرس بخشی از سیستم غریزی ما هستند و برای رهاندن ما از شرایط خطرناک طراحی شده اند .
برای درک این شرایط روحی بهتر است علائم آن را بشناسید ؛ افکار منفی ، احساس غرق شدن یا ایست قلبی ، تغییر ناگهانی دمای بدن ، سیاهی رفتن چشم ها ، به سختی نفس کشیدن ، دل پیچه ، سرگیجه ، تعریق ناگهانی و خیس شدن بدن ،سوت کشیدن گوش ها ، لرزش دست و…

کلیدی ترین ترفند برای خلاصی از این مهمان ناخوانده ی مخرب تنفس اصولیست . در زمانیکه احساس کردید دچار حملات استرسی شده اید یا در چند قدمی آن هستید باید بتوانید فورا طرز نفس کشیدنتان را تصحیح نمایید و نفس های عمیقی بکشید تا ضربان قلبتان همچنان ادامه داشته باشند . اگر احساس کمبود اکسیژن و  خفگی به شما دست داد محدودیت های لباستان را کم کنید مثلا اگر کت بر تن دارید کت خود را در بیاورید یا دکمه های لباستان را باز کنید و اگر حس کردید اوضاع بحرانی تر از این حرف هاست بر روی زمین بنشینید و به مدت ۵ ثانیه نفس بکشید و به مدت ۷ ثانیه آن را حبس کنید . این الگو را طی ۵ دقیقه تکرار نمایید .

مراقب افکارتان باشید و آن ها را غربال کنید ؛ افکار و پیشبینی های منفی را از ذهن دور کنید . افکار منفی به نحوی مانند این هستند که شما درب ورودی ذهنتان را باز کرده اید و رعد و برق های پیاپی به سمت ذهن شما می آیند . پیشبینی های منفی همچون شعله کبریت مقابل صورتتان فرض کنید که قرار است با اولین نفس عمیقتان خاموش شده و از بین بروند.

عباراتی که شما را آرام میکنند در ذهن مرور کنید . شاید بگویید چنین تکنیک ساده ای بر روی بحران به آن بزرگی هیچ تاثیری نخواهد گذاشت اما کافیست با تمرکز امتحان کنید و نتیجه آن را ببینید. به حرف هایی که در ذهن تکرار میکنید ایمان داشته باشید. مثلا :
همه چیز خوبست و نگرانی ام بیجاست .
هیچ خطری من را تهدید نمیکند و این یک آزمون ساده است.
امتحان برای محک دانسته های من است و همیشه جای جبران دارم.
و…