خانه / مقالات / اصول مطالعه / حین مطالعه به چه موسیقی هایی گوش دهیم ؟

حین مطالعه به چه موسیقی هایی گوش دهیم ؟

گوش دادن به موسیقی حین مطالعه ، باعث بهبود عملکرد مغز در یادگیری و تقویت سطح تمرکز میگردد. تمام این مزایا در صورتی تاثیر گذار خواهند بود که نوع موسیقی به درستی انتخاب شود. در واقع انواع خاصی از موسیقی سبب بهبود عملکرد مغز و یادگیری میشوند نه همه انواع آن.

موسیقی های سنتی :

عموما تنظیم نت های موسیقی های سنتی قوانین خاصی دارد و سلیقه ای طراحی نمیشوند . ریتم موسیقی های سنتی مخصوصا اگر بی کلام باشند مخرب نیستند و تاثیر منفی روی ذهن شما نخواهند داشت. گلچینی از موسیقی های سنتی که به شما احساس خوبی تزریق میکنند تهیه کنید و حین مطالعه از آن استفاده کنید .

موسیقی بی کلام :

گوش دادن به موسیقی های با کلام حین مطالعه ذهن را دچار تعارض میکند چرا که محتوایی که از طریق قدرت بینایی وارد ذهن میشود با محتوایی که از طریق موسیقی در حال پخش است همخوانی ندارد. بدین صورت مغز نه متن موسیقی را به درستی درک میکند نه محتوای مورد مطالعه را . به همین دلیل استفاده از موسیقی بی کلام با ریتم ملایم میتواند تاثیر مثبتی روی یادگیری و سطح تمرکز ایفا کند. طی بررسی و تحقیقاتی که توسط کارول اسمیت و لری موریس از دانشگاه تنسی انجام شده نشان می دهد دانشجویانی که در دوره امتحانات خود به موسیقی با کلام گوش کرده بودند در مقایسه با دانشجویانی که در همین مدت موسیقی بی کلام گوش کرده اند عملکرد ضعیف تری داشته اند.

اصوات برخواسته از طبیعت :

منظور همان صدای باران ، صدای باد ، صدای آب ، صدای موج دریا ، صدای پرندگان و… میباشد. صداهای طبیعی پس زمینه می توانند بدون آنکه مثل موسیقی با کلام حواستان را  پرت کنند و تعارض ذهنی ایجاد کنند ، در غرق نگاه داشتن شما در هر کاری که انجام می دهید نقش بسیار مؤثری داشته باشند.

 

 

موسیقی بازی های کامپیوتری :

طراحی موسیقی زمینه بازی های رایانه ای به گونه ای است که تمرکز گیمر (بازی کننده) را از ابتدا تا انتهای بازی در سطح قابل قبولی نگه دارد. شما میتوانید از این موسیقی برای متمرکز شدن روی محتوای درسی و مورد مطالعه خود استفاده کنید .

موسیقی هایی با انرژی مثبت :

موسیقی می تواند به عنوان یک محرک قوی، درست مثل پاداشی که با انتقال دهنده های عصبی دوپامین ارتباط برقرار می کند، احساسات رضایتمندی و عطش بیشتر را در شما برانگیزد. موسیقی هایی ک با گوش دادن به آنها احساس شادابی و انرژی میکنید در دسته ی موسیقی های با انرژی مثبت قرار دارند. سعی کنید برای انتخاب این موسیقی به سراغ بی کلام ها بروید .

موتزارت :

موتزارت های کلاسیک T توانایی فرد در تفکر و تمرکز را افزایش میدهد . آثار موتزارت آثار به شدت منطقی و حساب شده ایست که علاوه بر جنبه زیبایی و هنری ای که دارد برای خلق آن محاسبات ظریفی انجام شده است. اگر حین حل مسائل محاسباتی به این موسیقی گوش دهید با احتمال بالاتری به جواب خواهید رسید .