خانه / مقالات / اصول مطالعه / چگونه در درس های استدلالی موفق تر باشم ؟

چگونه در درس های استدلالی موفق تر باشم ؟

واژه تفکر به معنای فشار آوردن و کار کشیدن های سخت و طاقت فرسا از مغز نیست بلکه به معنای درست فکر کردن و بهتر فکر کردن است. همه دانش آموزان و دانشجویان و محصلان در این عقیده اشتراک نظر دارند که دروس محاسباتی و استدلالی نیاز به قدرت تفکر و تعقل قوی تری دارند. پس حتما یکی از ساده ترین مسیر ها برای رسیدن به موفقیت در این دروس داشتن قدرت تفکر قوی است. حتما برایتان سوال پیش آمده که چگونه میتوان قدرت تفکر را تقویت کرد ؟ آیا با نظر برخی افراد که معتقدند قدرت تفکر خصوصیتی ارثی است موافقید ؟
لازم است بدانید قدرت تفکر اکتسابی است و میتوان آن را تقویت یا با بی توجهی آن را ضعیف کنید.

یادگیری مهارت های تفکر باعث گشودن راه های جدید در سبک زندگیتان میشود و خلاقیت را به زندگیتان تزریق خواهد کرد.
چطور مهارت تفکر درست را در خود پرورش دهیم به طوری که موفقیت های چشم گیر در دروس محاسباتی و استدلالی کسب کنیم ؟

  • همه جوانب را در نظر بگیرید : دقت به تمام جوانب چیزی که به آن فکر میکنید باعث میشود دیدگاه متفاوتی از جهت های مختلف به سوژه خود داشته باشید و دستاورد های تازه و عجیبی دستگیرتان شود. اگر طرز نگاه شما به یک چیز همیشه از طریق یک تونل یکسان و تکراری باشد هیچگاه مسئله جدیدی را کشف نخواهید کرد. حتی اگر فکر میکنید تفکر از یک دریچه خاص خنده دار و مسخره است باز هم شانس امتحان آن را از خود نگیرید.
  • خلاقیت را در خود تقویت کنید : این مورد صرفا به تفکر محدود نمیشود. به طور کلی به دنبال تقویت مهارت های خلاقانه خود باشید. بروز خلاقیت در شما در ابتدا روی تفکر شما تاثیر شگفت انگیزی خواهد گذاشت. یکی از مواردی که باعث تقویت قدرت تفکر میشود مهارت تفکر و عمل خلاقانه است.
  • مکان و زمان مناسبی برای تفکر عمیق در نظر بگیرید : تفکرات سرسری و بدون تمرکز ، در محیط های شلوغ و پر تلاطم باعث ایجاد ضعف در قدرت فکر شما میشود. اگر لازم است به موضوع مهمی به طور عمیق فکر کنید زمان و مکان و شرایط مناسب آن را فراهم کنید .
  • راجع به تفکرات خود کنجکاو و جست و جوگر باشید : همه ی ما تقریبا در مورد همه چیز فرضیات و تفکراتی داریم. در واقع این چگونگی فهم مغز ما از واقعیات اطرافمان هست، که جز به جز اطلاعات را در کنار هم قرار داده و به یک دید یا مفهوم کلی از آن چیز میرسد ، در واقع این همون راهی هست که به ما نشون میده که هر روز ما چگونه میگذرد و چگونه با مسائل و زندگی روز مره خود در رابطه با فهم مسائل برخورد میکنیم. کنجکاوی روی دانسته ها و فرضیات و تقویت روحیه پرسشگری با تحریک برخی نورون های مغزی باعث تقویت قدرت تفکر میشود.
  • پرسشگر باشید : زیاد پرسیدن باعث افزایش خلاقیت ، و افزایش خلاقیت هم سبب افزایش قدرت تفکر و تعقل میشود. پرسش از خود باعث افزایش تمرکز و دقت مغز روی مسئله ای خاص میشود.
  • خوداتکا باشید : سعی کنید خود را عادت دهید که به تصمیم نهایی در هر زمینه ای را خود شما بگیرید. وقتی قرار باشد تصمیم نهایی راجع به موضوعی توسط شخصی به جز شما اتخاذ شود در واقع شما زحمت فکر کردن و بررسی جوانب را از گردن خود برداشته و این شانس را نصیب شخص دیگری میکنید. 
  • خود را غرق در مسائل استدلالی کنید : فرض میکنیم مسئله استدلالی در اینجا محدود به یک سوال فیزیک باشد (درصورتی که این گونه نخواهد بود ) . اگر شما به یک روخوانی بسنده کنید و هیچ دقت و تمرکزی روی سوال نداشته باشید اولین نتیجه ای که به دست خواهید آورد این است که این مسئله خارج از توان و دانش من است. مسیر درست این است که درگیر سوال شوید ، متن آن را با دقت بخوانید ، به دنبال رفع ابهاماتی باشید که در صورت سوال دارید ، در مورد راه های رسیدن به پاسخ تحقیق کنید ، سوالات مشابه و پاسخ هایی که برای آنها ارائه شده را بررسی کنید.