خانه / مقالات / اصول مطالعه / دلایل ضعف در درس فیزیک چیست ؟

دلایل ضعف در درس فیزیک چیست ؟

درس فیزیک – هر محصلی توانایی یادگیری درس نسبتا پیچیده ای مانند فیزیک را دارد. یاد نگرفتن درسی همچون فیزیک هیچ ارتباطی با هوش و ذکاوت ذاتی شما ندارد بلکه وابسته به مهارت مطالعه و نحوه ی استفاده از صحیح از آن و برخی ویژگی های اکتسابی می باشد.

اگر درس فیزیک را میخوانید و یاد نمیگیرید ، یا در آن ضعیف هستید و نیاز به پیشرفت دارید این مقاله را بخوانید ؛ پیگیری نکات زیر به شما کمک میکند در این درس پیشرفت کنید و ضعف های خود را رفع کنید :

کلاس درس را جدی بگیرید :
تا جایی که میتوانید دانسته ها و معلومات خود را در کلاس افزایش دهید و یادگیری را به منزل و خودخوانی موکول نکنید. بهتر است بنیان فکری شما راجع به محتوای هر مبحث از درس فیزیک در کلاس درس و توسط دبیر شکل بگیرد. وقتی خودتان درس میخوانید هر چیز را همانطور که برداشت شخصی تان است یاد میگیرید . ممکن است برداشت شما دور از واقعیت و نادرست باشد . سر کلاس درس با دقت و تمرکز کامل حاضر شوید و از تمام مزایایی که در کلاس در اختیارتان است استفاده کنید.

به موقع سر کلاس حاضر شوید :
مقدمه ی کوتاهی که دبیر در ابتدای کلاس در اختیار دانش آموزان قرار میدهد بنیان فکری آن ها را شکل میدهد. به موقع سر کلاس حاضر شوید تا در طی تدریس دبیر در انبوهی اطلاعات گمراه و سردرگم نباشید . اگر با تاخیر زیادی به کلاس برسید باید مفاهیم درسی را از همکلاسی و یا از کتاب درسی خود یاد بگیرید. در حالی که هیچ یک جای کیفیت تدریس دبیر را نخواهد گرفت.

همگام با کلاس پیش بروید :
اگر دبیر در حال حل مثال است شما هم همزمان آن را یادداشت و برای خودتان حل کنید تا اشکالات و ابهاماتتان را کشف کنید. به نوشتن راه حل اکتفا نکنید و هر توضیح یا نکته ای از زبان دبیر که به یادگیری و فهم بیشتر شما کمک میکند را یادداشت کنید .

برای حل تمرین در کلاس ،  داوطلب شوید :
اگر تمرینی در کلاس مطرح شد و برای حل آن داوطلب درخواست شد ، حتما داوطلب شوید تا هم خود را محک بزنید هم اشکالاتتان رفع شود. شاید اشکال شما مشکل هم کلاسی شما هم باشد .

با ابهام به خانه باز نگردید :
اگر بخشی را متوجه نشدید یا برایتان سوال پیش آمد حتما از دبیر بپرسید و با یادگیری ناقص به خانه نروید . یادگیری ناقص باعث میشود آنچه فهمیده اید هم نابود شود.

تکالیف درسی هر روز را همان روز حل کنید :
وقتی تکالیف را همان روز انجام دهید ، هنوز مفاهیم در ذهنتان هست و حل آنها برایتان ساده تر است و زمان کمتری میبرد. به علاوه باعث بروز مشکلات شما نیز خواهد شد .

برای سوال پرسیدن از دبیر ، هر فرصتی را طلایی بدانید :
مشکل و ابهامات درسی هر جلسه درسی باید قبل از برگزاری جلسه بعدی رفع شود. آخر کلاس ، ساعت استراحت دبیر ، زنگ های تفریح یا هر فرصت دیگری که دبیرتان حاضر است برایتان وقت بگذارد مغتنم بشمارید .

مهارت های مطالعه را یاد بگیرید :
یادگیری دروس حفظی یک جور است ، یادگیری دروس محاسباتی و استدلالی جور دیگر . مهارت مطالعه و یادگیری دروس محاسباتی (همچون فیزیک) را یاد بگیرید و در مورد پیشرفت در این زمینه تحقیق کنید .