خانه / مقالات / تمرکز / راهکاری کاربردی برای مقابله با حواس پرتی

راهکاری کاربردی برای مقابله با حواس پرتی

هیچگاه نمیتوان میزان حواس پرتی و عدم تمرکز حواس را به صفر رساند ؛ به بیانی ساده تر نمیتوان به طور صد در صدی حواس پرتی را از بین برد. تمام راهکارهایی که روانشناسان مطالعه و متخصصین ارائه میدهند تنها برای کاهش آن و رسیدن به حداکثر میزان تمرکز حواس است.

با پیشرفت علوم و فنون ترفندهای فیزیکی و ذهنی بسیاری برای مقابله با حواس پرتی ارائه شده اما کماکان “ازبین بردن مشغله های فکری” در صدر روش های تجمیع تمرکز حواس است.

حواس پرتی های حین مطالعه به دو دسته تقسیم میشوند ؛ دسته ی اول شامل حواس پرتی های ناشی از “منع قبلی” و محتوای متن مورد مطالعه است و دسته ی دوم حواس پرتی ناشی از موضوعات متفرقه خارج از مبحث درسی و دغدغه های شخصی هر فرد است.

حواس پرتی های مرتبط با موضوع درس با به کار گیری قواعد و اصول مطالعه کاملا قابل پیشگیری و کنترل هستند . تندخوانی نیز از روش هایی است که به ذهن کمک میکند فعالیت مغز و تمرکز حواس را همگام با هم پیش ببرد .
اگر حین مطالعه ی کتب درسی با این مشکل مواجه هستید که با خواندن یک خط نگران فراموش کردن خط قبل میشوید باید بدانید نگرانی شما قدرت تمرکز شما را تا ۷۰ درصد کاهش میدهد. این مشکل را با “منع قبلی” میشناسند و راهکار مقابله با آن را یادداشـت برداری ذکر کرده اند اما به طور کلی هدف نهایی افزایش تمرکز حین مطالعه است.

حواس پرتی های ناشی از مسائل و موضوعات متفرقه سبک متفاوتی از حواس پرتی هستند که از دغدغه ها و مشکلات روزمره ی هر فرد ناشی میشوند. دغدغه ی مشترک بین بسیاری از افراد میتواند به صورت زیر باشند :
غذایتان روی گاز است ، باید به خرید بروید ، قرار است به مهمانی بروید یا مهمان دارید ، باید لباستان را اتو کنید ، ظرف ها را بشویید ، گل ها را آب بدهید و…
وقتی اقدام به مطالعه کردید ، یک برگه و خودکار را جدای از تمام ابزار های مطالعه ی خود قرار دهید ؛ مثلا یک برگه نوت کوچک بالای میز مطالعه ی خود بچسبانید . مطالعه را شروع کنید. ممکن است با گذشت ۱۰ دقیقه یادتان بیاید که گل ها را آب نداده اید ! از جایتان بلند نشوید فقط کافیست این دغدغه کوچک را روی برگه نوت یادداشت کنید و به مطالعه خود ادامه دهید .


با گذشت زمان ممکن است متوجه شوید لباسشویی را روشن نکرده اید ، بازهم مطالعه را متوقف نکنید . به عنوان اولویت دوم این کار را هم به لیست برگه نوت خود اضافه کنید .
حتی اگر یکبار این ترفند را امتحان کنید خواهید دید پس از یادداشت دغدغه های خود روی کاغذ آرامش و تمرکز خارق العاده ای حس میکنید .
در مقالات مربوط به اصول مطالعه بارها تاکید شد که مطالعه ی پی در پی افت بازده تحصیلی و یادگیری را به دنبال خواهد داشت پس بهتر است به طور میانگین پس از هر یک ساعت مطالعه یک ربع تا بیست دقیقه استراحت داشته باشید . در تایم استراحت خود لیست را از دیوار جدا کنید و به پیگیری دغدغه های فکریتان بپردازید.
اگر قرار است همیشه از این ترفند بهره ببرید باید خودتان اعتماد خودتان را جلب کنید ؛ یعنی لیستی که در برگه نوت خود درج کرده اید را پیگیری کنید (گل هارا آب بدهید ، لباسشویی را روشن کنید و …) اگر این کار را نکنید ذهنتان به شما بی اعتماد خواهد شد و عملا تهیه لیست دغدغه ها در دفعات بعدی بی نتیجه و پوچ خواهد بود . پس رسیدگی به دغدغه های لیست خود را مهم تلقی کنید .
اگر در لیست برگه نوت خود بنویسید “اتو کردن لباس” و بی اهمیت از کنار آن عبور کنید ، وقتی که نیاز به لباس خود پیدا کنید و آن را چروک ببینید اعتقاد و اعتمادتان به تهیه چنین لیستی از بین خواهد رفت و نمیتوانید از آن برای گردآوری تمرکز استفاده کنید .