خانه / مقالات / تقویت حافظه / راهکار های تقویت حافظه ی تصویری

راهکار های تقویت حافظه ی تصویری

شاید شما حافظه شنیداری قوی داشته باشید ولی حافظه تصویری تان کمی ضعیف باشد. این بدان معنا نیست که شما محکوم هستید که فقط از یک گزینه (حافظه شنیداری) بهره ببرید. میتوانید با استفاده از نکات زیر حافظه تصویریتان را نیز تقویت کنید :

به عنوان تمرین اول ، یک متن را در برگه ای یادداشت کنید و پس از یادداشت چشم هایتان را ببندید و سعی کنید نوشته را در ذهن تجسم کرده و کامل به یاد آورید. مجددا این کار را پس از ۱۵ دقیقه تکرار کنید . اگر موفق بودید بعد از نیم ساعت مجددا چشم ها را بسته و تجسم کنید .
برای اینکه این تمرین برای شما نتیجه بخش باشد لازم است تمام تمرکزتان را روی به خاطر سپاری متن از طریق چشم به کار بگیرید. سرسری نگاه کردن و انتظار معجزه داشتن مسلما منطقی نیست.

هر سوال محاسباتی که حل میکنید ، در انتها به روند حل آن نگاه کنید و سعی کنید آن را به خاطر بسپارید . میتوانید روش توضیح داده شده در قسمت بالا را نیز روی آن پیاده کنید .

وقتی حین مطالعه به جدول یا نمودار مهمی بر میخورید ، بهتر است آن را با استفاده از حافظه تصویری تان به خاطر بسپارید . با دقت نمودار را بررسی کرده سپس قلم و کاغذی بردارید و هرچه که در حافظه تان باقی مانده روی کاغذ پیاده کنید .
واضح است برای استفاده از حافظه تصویری باید چشم ها را به خوبی هدایت و مدیریت کرد .
جالب اینجاست که میتوان حافظه ی شنیداری را به خدمت حافظه تصویری درآورد ؛ اگر حافظه شنیداری قدرتمندی دارید حین تدریس دبیر سر و پا گوش باشید و همزمان شنیده هایتان را در ذهن تصویر سازی کنید . در این میان تخته کلاس هم نقش مهمی را ایفا میکند .
وقتی معلم درس میدهد ، خوب گوش دهید ، با تمام توانایی تان تصویرسازی کنید و همزمان حواستان به تخته ی کلاس باشد تا تصویرسازی ذهنی تان تکمیل شود .

نت برداری از گفته های دبیر ، با خودکار های رنگی نیز تاثیر قابل توجهی روی یادگیری شما از طریق چشم خواهد داشت. کلمات کلیدی را با خودکار قرمز ، توضیحات را خودکار مشکی ، عبارت های کلید را با خودکار آبی و نکات خیلی مهم را با رنگی خاص همچون صورتی ، بنفش یا سبز یادداشت کنید .

پس از هر دوره ی مطالعه ، درست زمانی که به وقت استراحتتان میرسید ( هر ۳۰ دقیقه مطالعه ۵ دقیقه استراحت) ۳۰ ثانیه چشم ها را بسته و پیکره اصلی آنچه یادگرفته اید را بدون توجه به جزییات در ذهن تجسم کنید .

وقتی در حال حل تمرین های خاصی هستید که نیاز به رسم شکل برای سهولت در پاسخگویی هستند ، میتوانید به جای برگه کاغذ از ذهنتان کمک بگیرید. شکل مورد نظر را در ذهنتان تصور کنید و با توجه به آن سوال را حل کنید .

چشم هایتان را عادت دهید که همه چیز را با بالاترین دقت در کوتاهترین زمان بررسی کرده و به ذهن بسپارد . وقتی مهمانی میروید ، اجزای سفره ی غذا ، دکور و طرح فرش را به خاطر بسپارید . وقتی که به خرید میروید میتوانید دکور مغازه ها و تمام وسایل فروش مغازه را با دقت بررسی و ثبت کنید . حتما وقتی که به منزل بازگشتید هرچه در ذهنتان ثبت شده را مورد بررسی و مرور مجدد  قرار دهید .