خانه / مقالات / کنکور / راه های مقابله با استرس شب کنکور

راه های مقابله با استرس شب کنکور

اول باید بدانید استرس در روزهای پایانی و به خصوص شب کنکور  واکنشی طبیعی است . مقدار کمی استرس حتی برای موفقیت شما مفید خواهد بود. هدف از این مقاله کنترل و مدیریت اضطراب های بیش از حد مجاز است.

استرس شب کنکور دو دسته هستند : استرس های شدید و مخرب ، استرس شدید و قابل کنترل ، استرس عادی و طبیعی

استرس عادی و طبیعی همان استرس مفیدی است که مانند نیروی محرکه شمارا وادار میکند اصولی تر برای موفقیت در کنکور تلاش کنید . این استرس عموما مضر نیست و مانع فعالیت ها و پیشرفت شما نخواهد شد. اما اگر استرس طبیعی را مدیریت نکنید بسیار راحت میتواند به استرس مخرب تبدیل شود .
اگر استرس شما در سطح طبیعی و عادی قرار دارد برای مدیریت و جلوگیری از مخرب شدن آن اقدامات زیر را انجام دهید :

ورزش کنید :

ژاپنی ها برای مقابله با استرس اصطلاحی دارند به نام “حمام جنگل” که منظور از آن قدم زدن و پیادروی در محیطی است که درخت زیاد دارد (جنگل).
اگر به چنین محیطی دسترسی دارید از آن غافل نشوید و برای کنترل واکنش هیستریک اعصاب خود از آن بهره مند شوید.

حمام آب گرم :

حمام آب گرم کارکرد نفس عمیق را برای بدن شما دارد. حتما متوجه شده اید که هنگام استرس تپش قلب و نوع خونرسانی در بدنتان دچار تحول شده و از حالت عادی خارج میشود ؛ حمام آب گرم تعادل فیزیکی فعالیت های بدنتان را به شما بر میگرداند. از لحاظ فیزیولوژیک هرگاه خونرسانی و اکسیژن رسانی خوب انجام بگیرد استرس و نگرانی های فرد کاهش خواهد یافت. حمام آب گرم باعث تحریک اعصاب میشود و باعث ریلکس کردن بدن خواهد شد.

تمرینات ریلکسیشن و تن آرامی :

تمرینات تن آرامی را یاد بگیرید و روزانه یک بار یا دو بار به مدت ۱۰ دقیقه انجام دهید و تاثیر شگفت انگیزش را مشاهده کنید .

کنترل تفکرات :

تفکرات منفی و نگران کننده را از خود دور کنید و به توانایی های وجودیتان اعتماد داشته باشید. مطمئن باشید به اندازه ی تلاشتان نتیجه خواهید گرفت و به اندازه کافی تلاش کرده اید.

اگر حس میکنید به سطح اسـترس شدید و قابل کنترل رسیده اید اقدامات زیر را انجام دهید :

مصرف کافئین :

مصرف چای ، قهوه و شکلات تلخ هورمون شادی را در بدن شما ترشح میکند  و به واسطه ی شاد شدن سطح ناآرامی ها و اسـترس شمارا کاهش میدهد.

استخر بروید :

آب و اصطلاحا آب بازی کردن باعث ترشح هورمون شادی در مغز شما شده و شمارا از شر ناآرامی ها و اسـترس خلاص میکند . همچنین استخر رفتن شب قبل از آزمون یک خواب عمیق و آرام را برای شما به ارمغان خواهد آورد.

گفتگو :

پیشنهاد میکنیم که نگرانی های خود را با یک فرد امین دلسوز مانند مادر ، پدر ، خواهر و برادر یا یک دوست خوب در میان بگذارید. در انتخاب خود دقت کنید و از هم صحبتی با افراد بدبین و افسرده جدا خودداری کنید .

موسیقی درمانی :

با یک جستجوی ساده در اینترنت میتوانید موسیقی های آرامش بخش را پیدا کرده و دانلود کنید . اگر از این روش برای آرام کردن خود استفاده میکنید به این نکته دقت کنید که باید روی موسیقی تمرکز کنید و آن را با تمام وجود گوش دهید تا از معجزه ی آن بهره مند شوید .

اگر سطح استـرستان به سطح های شدید و مخرب سریعا اقدامات زیر را انجام دهید چون به شدت در معرض خطر هستید :

دم کرده ی بابونه :

دمنوش بابونه با مغز همان کاری را میکند که آرام بخش ها انجام میدهند .

چای سبز :

گفته میشود راهب ها برای اینکه بتوانند ساعت ها آرام و ریلکس به مراقبه بپردازند از چای سبز استفاده میکرده اند. اسید آمینه های موجود در چاس سبز متابولیسم بدن را کنترل کرده و با تپش قلب مقابله میکند.

سنبل الطیب :

این گیاه آرام بخش و خواب آور است و در آلمان به عنوان دارو تجویز میشود ؛ سنبل الطیب بوی بدی دارد و اکثرا به صورت کپسول های گیاهی مورد استفاده قرار میگیرد.

بادرنجبویه :

سعی کنید یک هفته قبل از آزمون کنکور روزی ۶۰۰ میلی گرم از این گیاه مصرف کنید تا بتوانید سطح اسـترس خود را به حد قابل کنترل و معمولی نزدیک کنید . از مصرف بیش از حد آن بپرهیزید زیرا تحقیقات نشان میدهد مصرف بیش از حد گفته شده سبب افزایش دلشوره و اضطراب خواهد شد.

امگا۳ :

مصرف مواد حاوی امگا۳ همچون ماهی و به خصوص ماهی سالمون در کنترل اسـترس و جلوگیری از افزایش آن بسیار موثر است.

گل ساعتی :

گل ساعتی مسکنی برای فشار های عصبی شناخته شده و در کشور آلمان به عنوان خواب آور برای بی خوابی های عصبی تجویز میشود. مصرف این گیاه باعث گیجی و کاهش هوشیاری میشود به همین دلیل بهتر است فقط قبل از خواب مصرف شود