خانه / مقالات / اصول مطالعه / روش صحیح مطالعه دروس محاسباتی چیست؟

روش صحیح مطالعه دروس محاسباتی چیست؟

اول از همه باید متوجه تفاوت روش مطالعه دروس حفظی مثل تاریخ و جغرافیا و دین و زندگی با دروس محاسباتی مثل ریاضی و فیزیک باشید. اشتباه اغلب دانش آموزان اینجاست که دروس محاسباتی را مشابه دروس حفظی مطالعه میکنند و انتظار دارند نتایج درستی نیز کسب کنند یا انگیزه خود را از دست میدهند و میگویند من ریاضی (یا فیزیک) را نمیفهمم. دروس محاسباتی که با اعداد و ارقام کار دارند را نمیتوان با روخوانی و حفظ کردن پیش برد! شاید تنها بخش حفظی دروس محاسباتی حفظ کردن فرمول ها باشد که مهمتر از آن به کارگیری آن ها در راستای حل مسائل است.

برای یادگیری دروس محاسباتی و موفقیت در آنها ، قلم به دست بودن است. یعنی باید همیشه آماده ی محاسبات و یادداشت برداری باشید.

حتما در کلاس های این دروس شرکت کنید و قلم به دست منتظر کشف نکات آن باشید. مثال هایی که دبیر مطرح میکند را یادداشت کنید و نکاتی را که در باب حل آن شفاهی بیان میکند در گوشه ی همان سوال یادداشت کنید. این نکات ریز زمانی به داد شما خواهند رسید که شما بعد از مدتی برای مطالعه دوباره به آنها مراجعه میکنید.

سر کلاس هم چشم باشید هم گوش. اصولا در کلاس های ریاضی دبیر همزمان با این که دبیر راه حل را روی تخته یادداشت میکند برخی نکات را هم به صورت شفاهی ذکر میکنند که این دو عمل به صورت مکمل در یادگیری شما تاثیر خواهد داشت . پس سر کلاس های محاسباتی هم خوب نگاه کنید و هم خوب گوش کنید.

هر سوال و ابهامی را با دبیرتان مطرح کنید. معلمان همیشه از داشتن دانش آموزان پیگیر و ریز بین خوشحال میشوند. با توجه به این که ریاضی درسی زنجیروار و مرتبط به هم است باید سلسله مراتب و ترتیب آن را در یادگیری مد نظر قرار دهید. فرض کنید در حال طی کردن یک جاده هستید (یادگیری ریاضی ) و ناگهان به چاله ای (ابهام) برمیخورید ؛ اگر از این چاله عبور کنید و آن را پر نکنید در مسیر بازگشت و تردد های بعدی مجددا برایتان دردسر ساز خواهد شد.

برای مطالعه دروس محاسباتی در قدم اول کتاب را به صورت کامل مطالعه کنید و هیچ بخشی از آن را جای نگذارید ( دقت کنید که کل متن کتاب را بخوانید و حتی از مثال های ساده و بدیهی آن نگذرید) . سپس به سراغ جزوه دبیر و خلاصه برداری هایتان بروید .

برای حل مسائل و سوال های مختلف با رویکرد های متفاوت اشتیاق داشته باشید و از به چالش کشیده شدن توسط مفاهیم تازه استقبال کنید.

اگه بفهمید که یه فرمول چطوری ساخته میشود و در حقیقت اثباتش را متوجه شوید بهتر میتوانید آن را یاد بگیرید و حفظش کنید. اول فرمول های ساده تر را یاد بگیرید و به حافظه بسپارید تا یاد گرفتن فرمول های پیچیده تری که از آنها ساخته میشوند برایتان ساده تر باشد.

اگر برایتان ممکن است در آزمون های آنلاین دروس محاسباتی شرکت کنید. امتحان دادن یکی از اصول کلیدی در کشف اشتباهات و پیشرفت در دروس مختلف است .

دو هفته قبل از امتحان مطالعه کنید.تا  اگر نیاز به کمک داشتید فرصت کافی برای کمک خواستن از یک دوست یا دبیر را داشته باشید .