خانه / مقالات / اصول مطالعه / روش صحیح پیش خوانی

روش صحیح پیش خوانی

پیش خوانی  – اگر جزو افرادی هستید که از ابتدای مطالعه ریز به ریز و نکته به نکته مطالب را میخوانید توصیه میکنم این مقاله را مطالعه کنید.

یکی از روش های غلط و رایج مطالعه این است که از ابتدای شروع مطالعه ، مطالب را با نکته سنجی و ریزبینی بخوانید.
برای اصلاح این روش غلط لازم است با ترفند پیکر بندی آغازین آشنا شوید.
در این ترفند مطالعه که به دو روش انجام میگیرد باید قبل مطالعه ی نکته بینانه دید کلی به مبحث پیدا کنید و پیکر اصلی آن را برای خود تجسم کنید. مطالعه ی جز به جز کتاب بدون آگاهی قبلی از بدنه ی اصلی موضوع غلط است. هر کتاب شامل یک سلسله مطالب اصلی و فرعی است. برای افزایش بازده مطالعه بهتر است ابتدا به مطالعه ی اجمالی و مقدماتی برای درک پیکر اصلی مطلب بپردازد.

این ترفند به دو روش انجام میپذیرد :

  • گزینش کتاب یا کتاب های مناسب
  • آشنایی با خطوط  و بخش های اصلی پیکره ی مطلب

گزینش کتاب یا کتاب های مناسب:

کتاب های کمک آموزشی بسیاری وجود دارد که شامل درسنامه های مفید و مختصر هستند که میتوانید قبل از اقدام به مطالعه پیکر اصلی مطلب را از آن استخراج کنید. با مطالعه ی درسنامه ها تجسمی کلی و مفید از مبحث در ذهنتان شکل میگیرد و پس از مطالعه ی عمیق تصویری منظم و هماهنگ از مطلب خواهید داشت.

آشنایی با خطوط  و بخش های اصلی پیکره ی مطلب :

مهارت تشخیص پیکره ی اصلی و خطوط مهم کتاب نوعی مهارت اکتسابی است و با تجربه بدست می آید و افزایش پیدا میکند. شما باید بتوانید خطوط مهم یک متن را استخراج کنید. به خطوطی خطوط مهم و اساسی میگویند که دربردارنده ی چکیده مطلب اصلی باشد و محتوای یک مطلب را برای ما آشکار کند. ستفاده از این ترفند فراگیری بیشتری دارد . بسیاری از افراد بدون آموزش خاصی آن را یاد گرفته اند. بهتر است قبل شروع مطالعه نگاهی اجمالی به متن آن بیاندازید و بدون آنکه ریز به ریز آن را مطالعه کنید درون مایه ی آن را استخراج نمایید.
حتما چیزهایی در مورد پیش خوانی شنیده اید. رایج ترین روش پیش خوانی همان استخراج محتوای اصلی مطالب از طریق اجمالی خوانی است.
در پیش خوانی لازم نیست خط به خط و جز به جز درس کتاب را قبل تدریس معلم مطالعه کنید , همین که از محتوای کلی آن مطلع شوید و بدانید موضوع از چه قرار است کافیست. این درحالیست که گاهی مطالعه ریز به ریز مبحث درسی بعنوان پیش خوانی ممکن است تاثیر منفی بگذارد و شما را در یادگیری سر درگم نماید.

در مطالعه اجمالی فرد در یک زمان کوتاه و با سرعت زیاد، نگاهی گذرا به مطالب و عناوین اصلی کتاب و خلاصه فصل ها و  …می اندازد و از این طریق علاوه بر کشف ساختمان مواد و مطالب می تواند به اهمیت آنها پی برده و روش مناسب مطالعه را در نظر بگیرد .مطالعه اجمالی به هدف پیش خوانی موجب افزایش میزان دقت و تمرکز حواس از طریق افزایش میزان علاقه به مطلب می شود . همچنین از این طریق فرد پیش از خواندن جزئیات یک ایده کلی از مطالب کسب می کند که برای افزایش میزان درک مطالب و نگهداری آنها در حافظه مهم است.