خانه / مقالات / اصول مطالعه / روش ها و فنون مطالعه هوشمندانه

روش ها و فنون مطالعه هوشمندانه

مطالعه هوشمندانه – تا به حال از خود پرسیده اید که برای چه هدفی مطالعه میکنید ؟ آیا رقبای مطالعاتی خود را میشناسید و سطح آنان را بررسی کرده اید ؟ مطالعه هوشمندانه به سبک مطالعه ای اطلاق میشود که علاوه بر اهداف مطالعه محض شرایط مرتبط با اهداف مطالعه نیز مورد بررسی قرار بگیرد .

چگونه کارکردهای ناشی از مطالعه هوشمندانه را افزایش دهیم ؟

اهداف و رقبایی که با شما در هدف مشترک هستند را بشناسید :

احتمالا شما یک پشت کنکوری هستید که برای کنکور یک هدف را دنبال میکنید ؛ اینکه چه تعداد رقیب با شما در هدف مشترکند و سطح هریک به چه میزان است در سرنوشت شما کمی موثر خواهد بود. جامعه آماری رقبای خود را بررسی کنید و نتیاج حاصله را در تصمیم گیری و برنامه ریزی هایتان دخیل کنید اما مطمئن باشید موثرترین مهره برای موفقیتتان خود شمایید!

بهترین و موثرترین روش مطالعه را کشف کنید :

یک زمان محدودی را به تحقیق و جست و جو برای یافتن بهینه ترین روش مطالعه اختصاص دهید ؛ روش صحیح مطالعه بازده شما را (یعنی میزان یادگیری مطالب در یک بازه ی زمانی مشخص) افزایش میدهد و به صورت غیر مستقیم باعث صرفه جویی در زمان برای شما میشود.

مسیر های نیل به هدف را شناسایی و بررسی کنید :

در این گام میتوانید از مشاوران تحصیلی کمک بگیرید. آیا نیاز به شرکت در کلاس های کمک آموزشی دارید ؟ آیا موسسات کنکوری و آموزشی در رسیدن به هدف نقشی دارند ؟ چه کتاب هایی باید تهیه کنید ؟ نقاط ضعف بیشتر در کدام دروس انباشته شده اند ؟ آیا به تنهایی میتوانید این مسیر را به سرانجام برسانید یا به کمک نیاز دارید ؟
پاسخ به این دست از سوالات دید وسیعی برای انتخاب مسیر در اختیار شما قرار میدهد.

لیستی از امکانات مورد نیازتان را تهیه کنید :

کتاب کمک آموزشی ، فلش کارت ، دفترچه یادداشت ، فیلم های آموزشی و… میتواند در لیست شما قرار داشته  باشد . این موارد حداقل نیاز های شما برای شروع است. مکان مطالعه ، معلم خصوصی و امکانات به این بزرگی نیز میتواند جزو لیست شما قرار بگیرد.

هدفتان را مطابق با استعداد ها و قابلیت های خود انتخاب کنید :

استعداد ها و توانایی های شما نسبت به دوست و هم کلاسیتان منحصرد به فرد است . تصمیم گیری راجع به به اهداف کاملا شخصی است و نباید با تقلیدهای کورکورانه انجام بگیرد. برای انتخاب رشته ی دبیرستان با کمک خانوده به مشاوران خبره تحصیلی و روانشناسان مجرب مراجعه کنید تا به شما کمک کنند استعداد و علایق و قابلیت هایتان دست پیدا کنید . در این مرحله برخی اوقات خانواده مشکل ساز میشوند و دوست دارند بدون درنظر گرفتن جوانب شما را به سوی هدف خاصی روانه کنند. شرکت در جلسات مشاوره به همراه خانواده تا حد زیادی از چنین مشکلاتی جلوگیری میکند و دیدگاه اولیا را نیز اصلاح میکنند.

اطلاعات کافی در مورد هدف داشته باشید :

مسیری که پس از انتخاب رشته دبیرستان تا روز کنکور پیش رویتان است را بررسی کنید. انتخاب رشته ی ایکس با توجه به شرایط و استعدادهای شما چه تبعات و محدودیت هایی برای شما ایجاد میکند ؟ در مقابل ، با تلاش به چه دستاوردهایی خواهید رسید ؟ آیا نتیجه نهایی همان چیزیست که شما را قانع و خوشحال میکند ؟ آیا شناخت مناسبی راجع به مسیر دارید ؟