خانه / مقالات / تندخوانی / سرعت مطالعه به چه عواملی وابسته است؟

سرعت مطالعه به چه عواملی وابسته است؟

سرعت مطالعه و به طبع آن تندخوانی یا کند خوانی در هر فرد به فاکتورهای متفاوتی وابسته است .

اولین عاملی که بر سرعت مطالعه موثر است “سرعت مطالعه شخصی” در هر فرد است.

سرعت مطالعه از هر فرد به فرد دیگر متفاوت و غالبا برای هر فرد منحصر به فرد است.
برای شروع و قبل از اجرای هر اقدامی در راستای تندخوانی یک امتحان دو یا سه دقیقه ای از خود بگیرید ، یعنی که متن که محتوای نسبتا ساده ای دارد و دارای اطلاعاتی برای به خاطرسپاری است انتخاب کنید و به مدت دو الی سه دقیقه مطالعه کنید و بعد هر قدر که می توانید درون مایه و قسمت های مهمش  را یاد آوری کنید ، البته بهتر است این امتحان را را در شرایط مناسب مطالعه اجرا کنید و بعد به مدت ۴-۵ دقیقه مطالبی را که می توانید یاد آوری کنید روی کاغذ بنویسید . بعد از اجرای تمرینات تند خوانی هم همین امتحان را از خود بگیرید ، البته مرحله به مرحله یعنی بعد از اجرای تمرینات هر مرحله با انجام این امتحان میزان پیشرفت خود را به قبل حس خواهید کرد .
سرعت مطالعه در هر فرد بستگی به سرعت اولیه مطالعه او دارد که برای هر فرد متغیر است . ممکن است فردی در این امتحان ۵۰ کلمه بخواند و فردی دیگر ۱۵۰ و یا دیگرانی ۱۸۰ -۲۰۰و حتی ۲۵۰ کلمه را بتوانند بخوانند ، هیچ کس نمی تواند استانداردی برای سرعت اولیه مطالعه تعیین کند .
البته خبر خوب این است که سرعت اولیه مطالعه هر شخص را تمرینات تندخوانی به راحتی میتوان تغییر داد و بهبود بخشید.

دومین عامل موثر بر سرعت مطالعه سطح سختی و آسانی متن است.

بدیهی است که مثلا یک متن ساده داستانی را با سرعت بیشتری می توان مطالعه کرد اما متنی تخصصی که از نظر محتوا سنگین و دارای واژگان سخت است ، طبعا با سرعت کمتر و کندتر مطالعه می شود .
نوع متن تعیین میکند مطالعه کند پیش برود یا تند ؛  اینکه هر کتاب یا متنی را با یک سرعت واحد مطالعه کنیم دور از عقل است،  بیشترین تاثیر و فایده تندخوانی در مطالعه مطالب درسی خودنمایی می کند چراکه فاکتور “زمان” در دوره ی تحصیل بسیار تاثیرگذار و سرنوشت ساز است،  هر نوع متنی را نمی توان با یک سرعت مطالعه کرد بلکه سرعت مطالعه را باید با متنی که مطالعه می شود تنظیم کرد ، فردی ممکن است در مطالعه یک متن داستانی سرعتی در حدود ۲۰۰-۳۰۰ کلمه در دقیقه داشته باشد اما همین شخص در مطالعه درسی مانند زیست شناسی یا فیزیک که سراسر نکته است و یا یک متن تخصصی دیگر سرعتی به مراتب کمتر داشته باشد و این کاملا طبیعی است که اگر غیر از این باشد مشکل دارد.

سومین موردی که در سرعت مطالعه تاثیر میگذارد کسب مهارت تندخوانی است.

تندخوانی مانند تمام مهارت ها با تمرین و ممارست پیشرفت کرده و بهبود می یابد ، هرچه تمرینات تندخوانی بیشتر و اصولی تر پیگیری شود سرعت مطالعه شخص بالا تر رفته و در زمان صرفه جویی بیشتری میشود. کسب مهارت تندخوانی از مهمترین عناصری است که در افزایش سرعت مطالعه موثر است ، تند خوانی یک مهارت است که با تمرین بیشتر  قابلیت تبدیل به عادت را دارد. تمرینات تندخوانی باید صحیح و طبق قوانینی که برای آن طرح شده باشد . اولین قانونی که باید مد نظر قرار گیرد این است که حتما اصول صحیح تند خوانی رعایت شود ، یعنی گستره دید را افزایش داده و فقط مغز و چشم را مشغول کنید  ، با چشم حرکت دست را دنبال کنید ، اصول صحیح نشستن را رعایت کنید ، درون خوانی یا لب خوانی نداشته باشید ، بلند خوانی نداشته باشید و تمام عواملی که باعث کند خوانی می شود را بر طرف کنید. تندخوانی در فرد متفاوت است لذا از مقایسه خود با دیگران بپرهیزید که باعث افت سطح انرژی و اعتماد به نفس در شما میشود. هر فرد باید نسبت به توانایی های خودش مقایسه شود و ملاک مقایسه گذشته و حال در هر فرد است.