خانه / مقالات / تمرکز / چگونه سرکلاس درس تمرکز کنیم ؟

چگونه سرکلاس درس تمرکز کنیم ؟

کلاس درس – یادگیری در کلاس درس موفقیت بیشتری برای علم آموزان به همراه دارد و این امر مستلزم افزایش تمرکز در کلاس به شیوه های زیر است :

نشستن در نیمکت های ردیف جلوی کلاس:

شما اگر به صورت سرانگشتی هم بخواهید دانش آموزان خوبی را که در ردیف های جلوی کلاستان می نشینند بشمارید، خواهید دید اغلب آن ها در تمام دوران تحصیل خود جایگاه ثابتی در کلاس داشته اند. دلیل این امر هم واضح است، وقتی دانش آموز در انتهای کلاس می نشیند، رفتار و فعالیت های تعداد زیادی از دانش آموزان را که در ردیف های جلو نشسته اند می بیند و همین مهم ترین عامل حواس پرتی خواهد بود.اما وقتی در ردیف اول می نشیند بین شما و دبیرتان مانعی وجود ندارد و یادگیری بهتر و تمرکز بیشتری خواهید داشت.

جدا نشستن از دوستان صمیمی:

بسیاری از دانش آموزان دوست دارند درکالاس کنار بهترین و صمیمی ترین دوستان خود بنشینند . این همنشینی سبب صحبت ها و بحث های بی اثری می شود که تمرکز و توجه فرد را کم می کند. در مواردی هم که دانش آموزان بحث های مرتبط با درس انجام می دهند باز هم عقب افتادن از دبیر و محروم ماندن از بخش های خاصی از درس ثمره ی این همنشینی هاست. از طرفی اگر سوال از دبیر پرسیده شود (و نه از دوستان) درس متوقف می شود و عقب افتان از درس به وجود نمی آید و از همه مهم تر پاسخی مطمئن و قانع کننده دریافت خواهیم کرد.

پرسش سوال :

این کار نه تنها سبب بالا رفتن تمرکز و یادگیری و تکمیل آموخته ها در کلاس می شود بلکه ارتباط دانش آموز را با دبیر درس مربوط بیش تر و بهتر می کند. در نتیجه دبیر هم به فرد توجه خاص و ویژه ای خواهد داشت که سبب افزایش علاقه ی دانش آموز به درس می گردد و هیچ عاملی مثل علاقه به موضوع و مطلب نمی تواند به افزایش تمرکز کمک کند. پس سوال پرسیدن از کارهایی است که هیچ گاه نباید فراموش شود.

یادداشت برداری :

بالاترین حالت تمرکز زمانی رخ می دهد که فرد در حال نوشتن است. بنابراین سعی کنید در تمام دروس چه عمومی و چه اختصاصی حین تدریس معلم مطالب مهم و کلیدی را که می تواند در یادگیری و یادآوری شما تاثیرگذار باشد، یادداشت کنید. این کار علاوه بر ایجاد تمرکز در مراحل بعد مطالعه هم به شما کمک م کند تا آموخته های کلاس را به راحتی به یاد بیاورید.

حالت های صحیح بدن:

در کلاس هم صحیح نشستن و شادابی و اشتیاق و جدی بودن به اندازه های قابل توجهی می تواند سبب تمرکز و توجه و یادگیری بهتر گردد.

ارتباط صمیمی تر با دبیر :

در مواردی ترس از دبیر اعم از شیوه ی برخورد، نوع پرسش ها، جدیت در جملات و محاوره ها سبب ترس و استرس دانش آموزان (به ویژه دختران) می گردد. مسلما این ترس و اضطراب از مواردی است که به شدت میزان تمرکز فرد را در کلاس پایین می آورد. بهترین شیوه برای حل این مشکل و معضل که حتی می تواند در تمام طول سال ادامه یابد، ارتباط بیرون از کلاس درس یا دبیر است. اگر فرد بتواند در ساعات تفریح با دبیران صحبت و گفت و گو و پرسش و پاسخ انجام دهد حتما در نحوه ی نگرش و ارتباط داخل کلاس با دبیر هم موثر خواهد بود و دیوار ترس و استرس را در کلاس فرو خواهد ریخت و تمرکز و یادگیری مداوم را در کلاس با خود به ارمغان می آورد.

پیش مطالعه :

این فعالیت اگرچه مطلوب دانش آموزان نیست اما به دلیل جهت بخشی به ذهن فرد در حین یادگیری باعث می شود حواس پرتی و عوامل مزاحم قطع و توجه فرد را کمتر به بازی بگیرند. از طرفی اطلاعات کمی که پیش مطالعه در مورد بحث به فرد می دهد خود سبب ایجاد علاقه به موضوع درس می شود که علاقه از مهم ترین عوامل تمرکز و یادگیری است. پس با صرف ۱۰ تا ۱۵ دقیقه زمان قبل از ورود به کلاس و نگاهی گذرا به مباحث و سرفصل های کلی درس می توانیم در کلاس تمرکز و هوشیاری خود را بسیار بالا ببریم. در ضمن مطالعه ی دقیق و جدی مطالب قبل از تدریس دبیر، چندان کار مفید و مثبتی نیست پس در هر شرایطی، پیش مطالعه ی محدود، فعالیت موثرتری است.

انجام تکالیف :

بعضی از دبیران شیوه های خاصی برای بالا بردن ساعت مطالعه ی دانش اموزان خود دارند که از جمله، تکلیف دادن به دانش آموز و پرسش کلاسی را می توان نام برد. افرادی که به دلایل گوناگون درس را مطالعه نمی کنند یا تکلیف دبیر را انجام نمی دهند دائم در کلاس استرس و نگرانی برخورد معلم را با خود دارند و همین سبب عدم تمرکز در این ارتباط می شود.در نهایت چنین دانش آموزانی کم کاری،از لحاظ تحصیلی مرتب رو به افول می رود چرا که هیچ استفاده ای هم از کلاس درس نمی برند. پس برنامه ریزی و جدیت مطالعه و مطالعه ی دائمی و انجام تکالیف هم حتما تمرکز در کلاس را افزایش خواهد داد.