خانه / مقالات / تمرکز / سه قانون مهم که در مورد تمرکز نمیدانید

سه قانون مهم که در مورد تمرکز نمیدانید

هدف

اگر هدف شما مشخص و روشن باشد و مشتاقانه در آرزوی رسیدن به آن باشید به تمرکز شما کمک زیادی خواهد کرد. اگر هنگام مطالعه کتابی احساس کردید به خواندن آن علاقه ای ندارید هدفتان را به خودتان یادآوری کنید. توجه به هدف ایجاد علاقمندی و افزایش تمرکز میکند .
فرضا اگر مطالعه ی بخش مثلثات برای شما رنج آور است و هیچ علاقه ای به این مبحث ریاضیات ندارید به هدف فکر کنید. شما یک هدف بزرگ دارید که کنکور نام دارد. دستاورد بزرگی که حاصل از موفقیت در کنکور است میتواند آنقدر بزرگ و لذت بخش باشد که تمام بی علاقگی های شما را به انگیزه تبدیل کند.
یکی از روش هایی که توصیه میشود برای ایجاد انگیزه و علاقه به درس به کار گرفته شود مرور و یادآوری هر روزه ی هدف است. هدف تحصیلی خود را طوری انتخاب کنید که در زمره ی بزرگترین لذت ها و آرزوهای زندگیتان باشد. با خود تکرار کنید هر کلمه و هر جمله ای که با تمرکز میخوانید یک قدم شما را به موفقیت در هدفتان نزدیک تر میکند . همیشه یک مسافرت طولانی با قدم اول شروع و با قدم های بعدی ادامه می یابد .

کنجکاوی

کنجکاوی همان حسی است که در کودکی با پرسش های پی در پی بروز میکند . برطرف کردن نیاز کنجکاوی در کودکی تاثیر مهمی در پیشرفت سال های جوانی شما خواهد داشت. متاسفانه برخی والدین به خاطر مشغله و بی حوصلگی بی توجه از کنار سوالات کودکان عبور میکنند و باعث میشوند حس کنجکاوی کودکان سرکوب شده و برای همیشه از بین برود.
در سنین دبستان نیز برخی معلمان اجازه نمی دهد بچه ها سوالات در جنبه های گوناگون مطرح کنند و نمی گذارند از دایره ی مطالب درسی خارج شوند . این حرکت اشتباه نیز باعث کور شدن قوه ی کنجکاوی میشود.
اگر جزو افرادی هستید که خواسته یا ناخواسته حس کنجکاوی شما از بین رفته باید دوباره برای پرورش آن برنامه ریزی کنید . با این تمرین ساده کنجکاوی خود را زنده کنید. از امروز شروع کنید و نسبت به همه چیزهای ساده و پیچیده ی اطرافتان کنجکاو باشید و از کنجکاوی و افزایش سطح اطلاعاتتان لذت ببرید. با این تمرین ساده ذهن شما عادت میکند که از کنار همه چیز به سادگی عبور نکند و از دانستن و یادگرفتن لذت ببرد.

علاقه

برای اینکه چیزی را با بالاترین بازده یادبگیرید نیاز است به آن علاقه داشته باشید. مطالعه ی کتاب هایی با موضوع مورد علاقه تان به شدت از حواس پرتی شما جلوگیری میکند و شما با تمام حواس سرگرم مطالعه ی آن خواهید شد .
برای همه ی شما بسیار پیش آمده که با دقت سرگرم تماشای فیلم مورد علاقه ی خود هستید و هیچ اتفاق و صدایی از اطرافتان را متوجه نمیشوید . این نشان از میزان بالای تمرکز حواس شما دارد. به سادگی و با انجام تمرین های راحت میتوان به این سطح از تمرکز ناشی از علاقه دست پیدا کرد.

این سه قانون نامبرده از زیربناهای مهم در تمرکز حواس است . به قطع جزو اولین نیازمندی های شما برای تمرکز حواس این سه قانون توصیف شده می باشد . سعی کنید علاوه بر راهکارهای تئوری که از منابع مختلف یاد میگیرید به ذهن خود رجوع کرده و راهکارهایی خلق کنید که مختص شخصیت خود شماست.