خانه / مقالات / کنکور / سه ماه قبل از کنکور چگونه درس بخوانیم ؟

سه ماه قبل از کنکور چگونه درس بخوانیم ؟

مباحث درس – اگر تا روز برگزاری کنکور سه ماه وقت دارید به شما پیشنهاد میکنم از این سه ماه حداکثر استفاده را بکنید , این پیشنهاد تنها اختصاص به آن افرادی ندارد که کاملا آماده ی کنکور شده اند ؛ اگر از آن دسته افرادی هستید که تازه قصد شروع دارید بهتر است این سه ماه فقط و فقط به درس خواندن فکر کنید. نام “تعطیلات نوروز” را در ذهنتان به “فرصت نوروز” تغییر دهید! باید طوری برنامه ریزی کنید که از این سه ماه حداکثر استفاده را ببرید. این سه ماه فرصت طلایی برای شماست.
اگر از فرصت های قبلی بهره نبرده و تازه میخواهید شروع کنید پیشنهاد میکنیم روی مطالبی تمرکز کنید که تبحر کافی دارید. از سرمایه گذاری بر بخش هایی که در آن مهارت ندارید بپرهیزید وبه جای فکر کردن به نتیجه ی آزمون به درس خواندن فکر کنید.
این را در نظر داشته باشید که شما علاوه بر پشت کنکوری دانش آموز هم هستید. پس زمان شما محدود است.

اولین بخش از این روزه ی سه ماهه فرصت نوروز است ؛ در این فرصت می بایست سعی کنید مروری بر مباحثی داشته باشید که در آن ها تبحر دارید . قبل از شروع بهتر است برنامه ریزی کاملی ترتیب دهید. لیستی از مباحث درس  مورد نظر تهیه و طبق آن پیشروی کنید. بسته به حجم مباحث ۱۵ تا ۳۰ روز را به دوره و تسلط بر مباحث اختصاص دهید. بهتر است در این دوره تست نزنید و فقط بر مطالب مسلط شوید . از خلاصه نویسی و نکته برداری در این بخش غافل نشوید.


نکته بسیار مهم این است که هرگز بلافاصله پس از مطالعه مباحث درس تست نزنید ؛ به دو دلیل اینکار توصیه نمیشود ، اول اینکه چون از پس سوالات تست به خوبی برخواهید آمد به اعتماد به نفس کاذب دچار خواهید شد ، دوم اینکه ذهن برای طبقه و تثبیت مطالب به زمان نیاز دارد ، با تست زدن این فرصت از ذهن گرفته میشود و دچار به هم ریختگی اطلاعات ذهنی خواهید شد.

بخش دوم از این دوره سه ماهه از ماه دوم بهار آغاز میشود :
این دوره را به تست زنی و مطالعه کتاب های کمک آموزشی استاندارد اختصاص دهید. در این بخش از دوره ی سه ماهه شما متوجه خواهید شد در کدام مباحث از درس تسلط و تبحر یافته اید و کدام مباحث درس نیاز به مطالعه مجدد دارند. قسمت هایی که نیاز به مطالعه مجدد دارند را یادداشت کنید و از مطالعه پس از تست زنی بپرهیزید.

بخش سوم این دوره از اخرین ماه منتهی به آزمون شروع میشود :
احتمالا در این ماه دغدغه ی امتحانات مدرسه را هم دارید. و در کنار برنامه کنکور درگیر برنامه درسی مدرسه هم خواهید بود . قطعا اولویت با امتحانات مدرسه است اما روند زیر را نیز میبایست اجرا کنید
در این بخش بهتر است ابتدا دروسی را مطالعه کنید که برای تست زنی در آنها مشکل داشتید . این آخرین فرصت شماست. پس از مطالعه نوبت مرور دانسته های قبلی است. بهتر است به سراغ برگه های خلاصه نویسی خود بروید و تست هایی که مشکل داشتید را مجدد نگاهی بیاندازید. بعد از این مرحله تست مباحثی که در ابتدای ماه مجدد مطالعه کردید را بزنید.

نکات :

در این مقاله سه ماه منتهی به آزمون کنکور را به سه بخش یک ماهه تقسیم کردیم. ممکن است شما بنا به دلایلی از جمله تسلط کامل بر مطالب ترجیح دهید این سه ماه را تبدیل به سه بخش ۱۵ روزه نمایید . البته این خیلی خوب است اما سوال اینجاست تکلیف زمان باقی مانده چه میشود ؟ اگر شما طبق برنامه ی سه تا ۱۵ روز پیش رفتید بهتر است از زمان باقی مانده به سه صورت بهره ببرید :

اول : بر مباحثی تمرکز کنید که در آنها تبحر ندارید ؛ در این صورت برنامه سه بخشی که بالا توضیح داده شد را دوباره به شکل فشرده اجرا کنید. باید طوری برنامه ریزی کنید که فاصله ای منطقی بین مطالعه و تست زنی ایجاد شود.
دوم : بر مباحثی تمرکز کنید که درصد موفقیت خود را در آن ۶۰ درصد تخمین میزنید. برای نتیجه بخشی این کار باید به کلاس های آموزشی , کتاب های کمک آموزشی ، فیلم های آموزشی ، کتاب های تست ، درسنامه ها و… مراجعه کنید.
سوم: همگام با دبیر بر دروس پیش دانشگاهی تمرکز کرده و روی آن سرمایه گذاری کنید

پیشنهاد میکنیم در سال پیش دانشگاهی حتما و حتما دروسی که دبیر تدریس میکند را در همان روز مطالعه کنید تا خللی بر برنامه ریزی سه ماهه تان وارد نشود.