خانه / مقالات / تمرکز / چگونه از شر خیال پردازی های حین مطالعه راحت شوم؟

چگونه از شر خیال پردازی های حین مطالعه راحت شوم؟

مقابله با افکار مزاحم حین درس خواندن و مطالعه : تعداد کثیری از دانش آموزان از خیال پردازی ها و انحراف سمت و سوی فکر به سمت موضوعات بی اهمیت و پوچ گله دارند.
تحقیقات نشان میدهد این خیال پردازی ها به نوعی عادت ذهن شماست و قبل از هر عکس العملی باید بتوانید این عادت غلط را قدم به قدم از خود دور کنید.

با آنکه بلند خوانی باعث هدر رفت انرژی و سرعت مطالعه میشود اما زمانی که گرفتار افکار مزاحم هستید بهتر است چند دقیقه ای مطالب را با صدای بلند بخوانید تا با تحریک حافظه شنوایی تمرکز حواس مورد نظرتان را کسب کنید.

اگر میزان مشغولیت شما به افکار مزاحم زیاد و آزار دهنده است ، تقسیم زمان مطالعه به بازه های کوتاه تر نیز میتواند موثر باشد . بازه های مطالعاتی خود را به هر نیم ساعت کاهش دهید اما این روند را به مدت طولانی ادامه ندهید و به مرور زمان بازه های زمانی مطالعه را وسیع تر و طولانی تر کنید.

از تکنیک نوشتن استفاده کنید . به محضی که افکار مزاحم به سراغتان آمدند قبل از آنکه غرق آن شوید قلم و کاغذی بردارید و مزاحم های فکری تان را روی کاغذ یادداشت کرده و بعد از آن به مطالعه تان ادامه دهید. شاید لازم باشد این کار را ۳ یا ۴ مرتبه مکررا تکرار کنید و هیچ ایرادی هم نخواهد داشت.

تندخوانی و بهره مندی از تکنیک های آن تا میزان قابل توجهی از حواس پرتی و ورود افکار مزاحم به ذهن جلوگیری میکند . البته به شرطی که اصول قواعد آن به طور کامل و با دقت اجرا کنید . تندخوانی تنها مطالعه سریع و به پایان بردن صفحات کتاب نیست بلکه قوانین مخصوص به خود را دارد.

خود را مجبور کنید که حجم معینی از کتاب را طبق برنامه درسی خود مطالعه کرده و به هیچ وجه قصور در این برنامه را از خود نپذیرید به این ترتیب ذهن شما وادار به تمرکز و مقابله با افکار مزاحم میشود تا حجم مورد انتظار به پایان برساند.

پویا و فعال مطالعه کنید.ضمن مطالعه حتما خلاصه برداری و نکته برداری کنید.  زیر مطالب مهم خط بکشید و کلمات کلیدی را علامت دار کنید . با این کار شما دارید داده های زیادی را وارد مغز می کنید و مغز درگیر پردازش این داده ها و ثبت اطلاعات می شود و دیگه فرصتی برای خیال پردازی نخواهد داشت.

به محیط مطالعه خود شرطی باشید ، اتاق مطالعه فقط برای مطالعه است. هرگونه کار متفرقه باید خارج از این محیط انجام بگیرد. (تلفن همراه خود را خارج از اتاق مطالعه بگذارید )