خانه / مقالات / کنکور / علل ضعف روحیه در پشت کنکوری ها

علل ضعف روحیه در پشت کنکوری ها

تضعیف روحیه – فاکتور های مختلفی در عدم موفقیت کنکوری تاثیر گذار است , از ضعف در برخی دروس گرفته تا شرایط نامناسب خانواده و نبود امکانات لازم برای تحصیل , تضعیف روحیه و…
اما در این بین عوامل تضعیف کننده روحیه درصد بالایی در زمینه عدم موفقیت کنکوری ها را به خود اختصاص داده.
به همان اندازه که کنکوری های با روحیه موفق تر عمل میکنند ، کنکوری های بی انگیزه نیز بیشتر شکست میخورند. طبق تحقیقات تاثیر حرف و افکار شما روی خودتان ۱۷ بار بیشتر از حرف دیگران روی شماست. بهترین روحیه دهنده هرکس خودش است. چه دلایلی باعث تضعیف روحیه در کنکوری ها میشود ؟

فشار های خانواده و ایجاد محیط متشنج برای دانش آموز  :

خانواده ها باید از اعمال فشار بر کنکوری ها اجتناب کرده و تا جایی که ممکن است استرس آنها را کاهش دهند . دانش آموزان به اندازه کافی تحت تاثیر برخی عوامل خارجی همچون تبلیغات اشتباه ، دوستان و غیره تحت فشار این غول کنکور  هستند. با اعمال فشار مضاعف از جانب خانواده اراده و استقامتشان در هم شکسته و روحیه شان تضعیف میشود.
بهتر است خانواده را به محیطی امن برای دانش آموز تبدیل کرده ؛ جایی که فشار های روحی و استرسش را در آن تخلیه کرده و بهبود ببخشد.

 

مقایسه های اشتباه :

آنچه امروز موفقیت شما را تضمین میکند داشتن علم و دانش و مهارت است نه صرفا یک مدرک تحصیلی . یک دوره ای بزرگ تر ها این تفکر را به خورد ما دادند که فقط باید تحصیل کرده باشی یا اگر درس بخوانی حتما به یک جایی خواهی رسید. در آن زمان حرفی از دانش واقعی یا علاقه نبود.
برخی خانواده به اطرافیان و دوستان و آشنایان نگاه میکردند ، پرس و جو میکردند که کدام رشته پولساز است و بدون درنظر گرفتن علاقه و استعداد فرزندشان میگفتند باید چنین رشته ای قبول شوی.
اما با افزایش تعداد افراد تحصیل کرده ها جامعه به سمت علم گرایی تغییر جهت داد ! یعنی مدرک تحصیلی صرفا تضمین کننده موفقیت شما نیست.
متاسفانه هنوز خانواده هایی هستند که فرزندشان را وادار به انتخاب رشته خاصی میکند. یا فرزندشان را اقوام مقایسه میکنند و میگویند : ببین فلانی مهندسی ایکس و خواند و فرد موفقی شده ، توهم (علی رغم میل باطنی) باید این رشته را بخوانی.
این فرهنگ باید در خانواده ها نهادینه شود که فرزند خود را با استعداد ها و علایق خودش بسنجند نه مقایسه با دیگران. مقایسه های اشتباه آرامش کنکوری ها را از بین برده و آنها را در مسیر نادرست قرار میدهد.

تصمیمات اشتباه در نتیجه ی برخی فشارها و ناامیدی ها :

گاهی اوقات شرایط سخت و فشار های درسی و عوامل این چنینی سبب تصمیمات و استدلال های اشتباه در داوطلبان کنکوری میشود. این تصمیمات اشتباه و ناگهانی عموما برای فرار از حقیقت و فشار های روحی انجام میگیرد.
برخی دانش آموزان میگویند : “فلان دوستم با روزی ۱۵ ساعت مطالعه فلان رتبه را آورد و هیچ جا قبول نشد ! منکه مسلما به گرد پای او نمیرسم”
اولین دلیلی که بر رد چنین ادعایی میتوان ابراز کرد این است که مطالعه های طولانی دلیل بر موفقیت نخواهد بود . مطالعه اصولی و بهره گیری از اصول تندخوانی است که بین کنکوری موفق و ناموفق تمایز ایجاد میکند.
کسب نمره پایین یا ضعف در یک درس خاص دلیلی بر شکست شما در کنکور نخواهد بود. طبیعی است که در چند درس قوی و در تعدادی دیگر ضعیف خواهید بود . با سرمایه گذاری بیشتر روی دروسی که در آن ضعیف عمل کرده اید میتوانید به موفقیت دست یابید.

جو سازی برخی موسسات آموزشی و کنکوری :

متاسفانه با گذشت زمان کنکور به یک ترفند تجاری تبدیل شده و برخی موسسات با بزرگ نشان دادن کنکور قصد دارند سود دهی خود را افزایش داده و مشتری بیشتری جذب کنند. در حالی که استفاده از این ترفند غلط روحیه کنکوری ها را خدشه دار کرده و باعث میشوند آنها دور درس و کتاب را خط بکشند.

افکار و نگرش هر فرد :

شاید باور نکنید هیچکس مانند خودتان نمیتواند باعث موفقیت یا شکست شما شود. اگر بتوانید افکار منفی و نگرانی ها را از خود دور کنید ، در عوض افکار مثبت و تجسم موفقیت در خود تقویت کنید تضعیف روحیه را تجربه نخواهید کرد. همه زندگی شما که بخشی از آن کنکور است ، از افکار و نگرش ها شما سرچشمه میگیرد. هرچه ذهن خود را با افکار منفی و ناامید کننده بیشتر مسموم کنید ، روحیه تان ضعیف تر و شکننده تر خواهد شد و موفقیت دور از دسترس تری خواهید داشت.