خانه / مقالات / تمرکز / علل کاهش تمرکز چیست ؟

علل کاهش تمرکز چیست ؟

داشتن تمرکز یکی از ضروریات برای مطالعه و درس خواندن محسوب میشود ؛ لیکن بسیاری از افراد از عدم تمرکز حواس گلایه دارند. علل کاهش تمرکز چیست ؟ چه عواملی در کاهش آن دخیل اند ؟

دلایل زیر اصلی ترین عوامل برای حواس پرتی و عدم تمرکز شناخته شده اند :

مطالعه ی اجباری :

مطالعه در زمانی که تمایل چندانی به آن ندارید باعث کاهش تمرکز حواس در شما خواهد شد . وقتی به صورت اجباری قصد دارید به مطالعه بپردازید در حالیکه از لحاظ ذهنی آماده ی آن نیستید ، سبب میشوید که روح و ذهن شما یکپارچه بکوشد که حواس شما را از تمرکز بر مطالعه پرت کند. با ادامه این روند شما دچار مشکل حواس پرتی خواهید شد. برای جلوگیری از حواس پرتی ناشی از این مورد بهتر است زمان مناسبی را به مطالعه اختصاص دهید ، از مطالعه در زمان خواب آلودگی بپرهیزید و از درس خواندن (مطالعه) هنگام ناراحتی و عصبانیت دوری کنید .

فشار های روانی :

از عمده ترین دلایلی که باعث رشد حواس پرتی در افراد میشود فشار های روحی روانی است . زمانی که افراد با مشکلات روبرو میشوند ترس و نگرانی وجودشان را فرامیگیرد ، در این شرایط اگر افکار منفی و ناامیدی به فرد رسوخ کند خلاقیت و تمرکز حواس در فرد به شدت کاهش می یابد .
برای مقابله ، بهتر است در مواجهه با مشکلات و درگیری ها مثبت نگر باشید و اجازه ندهید ناامیدی فکر و ذهن شما را پر کند.

برخی حوادت ناگوار ناگهانی :

گاهی برخی حوادث ناگهانی همچون شوکی بزرگ به روح و ذهن فرد فرود می آیند. لیکن عموما صدمه ی این دسته از حوادث گذراست و با کمی تلاش قابل درمان است. بهترین دوا برای برخورد با این مشکل “سپری شدن زمان” است.

مشکلات شخصی ، خانوادگی و اجتماعی :

اگر مشکلات شخصی و اجتماعی تمرکز حواس شما را از بین برده بهتر است بدانید زندگی هیچ فردی خالی از مشکل نیست پس بهتر است به فکر رفع آن باشید نه بزرگتر کردن آن ، هنگام درگیری با این افکار به خود قول دهید که آن ها را رفع خواهید کرد ، با فردی امین به مباحثه و درد دل بپردازید ، چیزی که ذهنتان را خیلی درگیر کرده راه حلی اساسی بیاندیشید و آن را به حال خودش رها نکنید .

عدم رعایت اصول و قوانین مطالعه :

گاهی مشکلات حواس پرتی ناشی از رعایت نکردن اصول و قوانین مطالعه است . بهتر است قبل از هر اقدامی اصول و قوانین درست مطالعه را بدانید .

تعدد مشغله های ذهنی :

هر کسی ظرفیت خود را بهتر میداند. توصیه میشود بیش از ظرفیت برای خود مشغله تراشی نکنید. تعدد درگیری‌های ذهنی خارج از ظرفیت سبب میشود فرد به هیچ یک از کارها درست رسیدگی نکند و نتیجه خوبی کسب نکند.

اصرار بر انجام کارهایی که به آن علاقه ندارید : 

اگر بر انجام کارهایی اصرار کنید که از آنها وحشت دارید یا آنها را دوست ندارید ، مانند مورد اول ، تمام قوای ذهنی شما بر صدد بر هم زدن تمرکز شما از آن کارها بر می آیند. اگر به صورت ادامه دار بخواهید کارهایی را انجام دهید که خلاف میل و عقیده تان است کم کم به حواس پرتی و عدم تمرکز دچار خواهید شد.