خانه / مقالات / اصول مطالعه / چگونه فرمول های فیزیک را یاد بگیریم ؟

چگونه فرمول های فیزیک را یاد بگیریم ؟

یادگیری فرمول ها – یکی از مشکلات دانش آموزان برای آزمون های جامع همچون امتحانات پایان سال و آزمون کنکور حفظ کردن تعداد زیادی فرمول است. بخش اعظم فرمول ها در درس فیزیک تجمیع شده و بخش دیگری در درس ریاضی و اندکی هم در درس شیمی. فرقی نمیکند فرمول چه درسی باشد کلید اصلی به خاطر سپاری تعداد نسبتا کثیری فرمول یادگیری آنهاست نه حفظ کردن .
اگر به حفظ کردن فرمول ها بسنده کنید ، وقتی که در شرایط جوی امتحانات قرار میگیرید به خاطر سطح بالایی از استرس و فشار های روحی ممکن است فرمول هایی که حفظ کرده اید را فراموش کنید یا حتی گیج و سر درگم شوید.

شاید بپرسید مگر میشود فرمول ها را یاد گرفت ؟ مگر چند حرف بی مفهوم کنار هم قابل یادگیری است ؟
اگر میخواهید فرمول ها را یاد بگیرید به طوری که در اثر استرس و اضطراب دچار سر درگمی نشده و دانسته هایتان با هم قاطی نشود به توصیه های زیر عمل کنید :

اثبات فرمول ها با آنکه کمی خشک و بی روح اند اما راهکاری موثر برای “یادگیری فرمول ها” به حساب می آیند :
سعی کنید درک کنید که فرمول ها از کجا می آیند و طی چه روندی تبدیل به یک عبارت کوتاه پر معنا به نام فرمول میشوند. اکثر دانش آموزان از اثبات فرمول ها نالان اند و اگر مجبور باشند برای امتحانات آنها را مطالعه کنند اکثرا دست به دامن حفظ کردن میشوند. کافیست در این بین یک حرف را فراموش کنند تا هرآنچه به ذهن سپرده اند دود شود به طوری که انگار نه انگار از اول چیزی در ذهن بوده است.

یادگیری فرمول ها را در اولویت آخر قرار ندهید :
اشتباه برخی دانش آموزان این است که یادگیری فرمول ها و به قول خودشان حفظ کردن فرمول را آخرین اولویت خود قرار میدهند. اول مطالعه میکنند تکالیفشان را انجام میدهند و با ذهنی خسته و نسبتا مضطرب به سراغ فرمول ها میروند. توصیه میکنیم یادگیری فرمول ها را به ابتدای مطالعه انتقال دهید . با حوصله ، با تمرکز و با آرامش فرمول ها و روند اثبات آن ها را بررسی کرده و به خاطر بسپارید .

تمرین حل کنید :
پس از بررسی روند اثبات یک فرمول و زمانی که حس کردید آن را یاد گرفته اید به سراغ حل تمرین بروید . حل کردن تمرین و تکرار و مرور ناشی از آن فرمول را در ذهن شما ماندگار میکند .

تحلیل واحد های اندازه گیری را جدی بگیرید :
یکی از اشتباهات رایج دانش آموزان در امتحانات دقت نکردن به واحد های داده شده در صورت سوال و واحد های درخواست شده برای پاسخ سوال میباشد. ارتباط بین واحد های اندازه گیری مختلف و طریقه تبدیل هریک به دیگری موضوع مهمی در مقوله واحد ها به حساب می آیند.

یاد بگیرید که فرمول ها را خودتان استخراج کنید :
اگر بتوانید فرمول ها را خودتان استخراج کنید ، دیگر لازم نیست نگران فراموش کردن آنها باشید. به محضی که بخشی را فراموش کردید میتوانید دست به کار شوید و فرمول را بسازید. برای اینکه در این زمینه خبره شوید بهتر است روی اثبات و روند ساخت هر فرمول تمرکز بیشتری داشته باشید .

فرمول ها را برای دوستتان تشریح کنید :
وقتی بتوانید یک مبحث را برای کسی دقیق و با جزییات توضیح دهید ، آنوقت میتوانید ادعا کنید که به آن مبحث تسلط دارید و کاملا درکش کرده اید . به علاوه توضیح دادن و تدریس به دوست یا هم کلاسیتان باعث میشود ذهنتان بازتر شده و ابعاد جدیدتری را کشف کنید .