خانه / مقالات / تقویت حافظه / تاثیر استرس بر کاهش عملکرد ذهن و حافظه

تاثیر استرس بر کاهش عملکرد ذهن و حافظه

تاثیر استرس بر حافظه – استرس شدید قاتل ذهن شماست !

اکثر روانشناسان متخصصان امور مطالعه و یادگیری ، استرس را به دو بخش استرس مفید و استرس مخرب تقسیم میکنند و معتقدند استرس مخرب همان استرس مفیدی است که به طور مزمن پیشرفت کرده و به جای تاثیر مثبت در فرآیند مطالعه و یادگیری باعث ایجاد نتیجه عکس در این پروسه میشود .
اگر در زمره افرادی هستید که نمیدانید استرس شما به درجه نگران کننده ای رسیده یا نه علائم زیر را در بدن خود مورد بررسی قرار دهید . اگر هنگام رویارویی با یک موضوع استرس آور به تعداد زیادی از این علائم دچار هستید بهتر است در صدد درمان و مقابله با این استرس که استرس مخرب است برآیید:

ضربان نا منظم قلب در مواجهه با موضوع نگران کننده ، مشکلات گوارشی ( یبوست ، سوزش معده ، بی اشتهایی مزمن و…) ، سر درد های طولانی مدت و کلافه کننده ، ابتلا سریع به جوش و آکنه ، حالت تهوع ، بالا رفتن حرارت بدن به مدت طولانی ، یخ شدن دست ها به مدت طولانی ، سیاهی رفتن چشم و احساس سبکی در سر ، کزکز کردن گوش ها ، کاهش تمرکز تا مدت زمان طولانی پس از واقعه نگران کننده و…

نتایج پژوهش محققان علوم اعصاب نشان می‌دهد بین مدارهای عصبی مغز با اضطراب شدید، ترس و استرس همپوشانی قوی و شدید وجود دارد؛ به گونه‌ای که اگر استرس و اضطراب شدید در زندگی تداوم یابد، بروز افسردگی و حتی جنون قطعی است.

اضطراب نیروی تفکر را ضعیف می‌کند، کارایی حافظه را مختل می‌کند، تمرکز حواس را به هم می‌زند، موجب فراموشی دانسته‌ها می‌شود و پریشانی خاطر را به دنبال دارد و قدرت تصمیم‌گیری را از فرد می‌گیرد.

مهم‌ترین تأثیر منفی اضطراب هنگام مطالعه، عدم درک صحیح مطالب و تأثیر منفی آن در جلسه‌ی امتحان عدم یادآوری دانسته‌هاست.

توجه داشته باشید که حفظ خونسردی و آرامش هرگز به معنای بی‌خیالی نیست بلکه به معنی وضعیتی هوشیارانه همراه با تمرکز حواس و بدون دلهره است. روان‌شناسان معتقدند که اضطراب کم برای مطالعه و موفقیت لازم است؛ زیرا شخص را به تحرک و فعالیت وا می‌دارد اما اگر از حد معمول خارج شود نه‌ تنها مفید نیست بلکه مانع فعالیت‌های او شده و حتی در جلسه‌ی امتحان از یادآوری آموخته‌ها جلوگیری می‌کند.

محققان موسسه تحقیقاتی روتمن نواحی از مغز را که تحت تاثیر اضطراب شدید، ترس و استرس قرار می‌گیرند ، بر اساس مقالات مختلفی که در این زمینه منتشر شده بود، مورد بررسی قرار دادند و نتیجه گرفتند که بین مدارهای عصبی مغز مرتبط با هر سه این شرایط، همپوشانی قوی و شدیدی وجود دارد. این امر می‌تواند ارتباط میان استرس شدید و ایجاد اختلالات روانی- عصبی از جمله افسردگی و فراموشی (موقت یا طولانی مدت) در برخی افراد  را نیز توضیح دهد.

محققان نشان دادند که اضطراب پاتولوژیک و استرس شدید با تخریب ساختار و عملکرد  قشر پیشانی همراه است و همین امر می‌تواند موجب افزایش خطر اختلالات عصبی-روانی از جمله فراموشی و کم حواسی شود.

اضطراب، استرس و ترس اگر موقتی باشند بخش طبیعی از زندگی محسوب می‌شوند مثل احساس اضطراب و استرس قبل از امتحان یا یک مصاحبه شغلی. با این حال وقتی این پاسخ‌های احساسی شدیدتر شده یا بیشتر از معمول رخ دهند می‌توانند در فعالیت‌های روزمره زندگی همچون کار، مدرسه و روابط اختلال ایجاد کنند.

استرس شدید یک وضعیت است که از فعال سازی طولانی مدت پاسخ‌های استرسی بحرانی طبیعی ناشی می‌شود و می‌تواند به سیستم ایمنی، عملکرد بدن ، عملکرد مغز و حافظه ( به طور دائمی) و سیستم قلبی عروقی آسیب بزند و منجر به زوال بخشی از مغز که مسئول حافظه بلند مدت و مسیریابی است شود.

تاثیر استرس بر حافظه

تاثیر استرس بر حافظه