خانه / مقالات / تمرکز / برای مقابله با استرس امتحان چه ویتامین هایی مصرف کنیم؟

برای مقابله با استرس امتحان چه ویتامین هایی مصرف کنیم؟

مقابله با استرس شب های امتحان – ارتباط تنگاتنگی بین سلامت جسم و سلامت روح در انسان وجود دارد. با یک رژیم غذایی مناسب میتوان استرس شب های امتحان را تا میزان زیادی کنترل کرد . درمان استرس ناشی از این مسئله از دو ریشه قابل پیگیری است ؛ یکی خوراکی و دیگری روحی. هدف این مقاله درمان یا پیشگیری خوراکی است.

استرس شب های امتحان

ویتامین D

اصلی ترین منبع ویتامین D تابش مستقیم نور خورشید به پوست بدن است اما به مقدار کم در غذاهایی مانند ماهی سالمون، ماهی تن، جگر گاو، پنیر، و زرده تخم مرغ یافت می شود. بسیاری از غلات صبحانه و همچنین آب پرتقال، محصولات لبنی و شیر سویا با ویتامین D غنی می شوند. بدن انسان می تواند در مواجهه با نور خورشید ویتامین D تولید کند. با این وجود، آگاهی از مقدار مواجهه مورد نیاز دشوار است و همچنین خطرات آسیب دیدگی ناشی از قرار گرفتن بیش از اندازه در معرض نور خورشید (اشعه فرابنفش مضر) ، به طور کلی منابع غذایی را به گزینه ای بهتر برای دریافت این ویتامین تبدیل می کنند. کمبود ویتامین D با اضطراب و آشفتگی پیوند خورده و اثرات ناشی از آن را تشدید میکند.

ویتامین C

ویتامین C  عموما به عنوان دشمن سرماخوردگی شناخته میشود و به این ویژگی مشهور است . ویتامین C  در بسیاری از میوه ها و سبزیجات، از قبیل پرتقال، نارنگی ، لیمو شیرین و لیموی ترش ، فلفل قرمز، جوانه بروکسل، بروکلی، توت فرنگی، و گریپ فروت یافت می شود. یک لیمو شیرین می تواند نیاز روزانه ویتامین C برای بزرگسالان و کودکان چهار ساله یا بزرگتر است را تامین کند.  نتایج یک مطالعه کوچک نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C خوراکی می تواند سطوح اضطراب را به خصوص در شب امتحان کم کند.

خانواده ویتامین B :

خانواده ویتامین B شامل ویتامین های B1 تا B9 به اضافه B12 میباشد . به طورکلی ویتامین ب در موادی همچون محصولات لبنی، گوشت قرمز، تخم مرغ، اسفناج ، لوبیا، حبوبات، آب مرکبات، سبزیجات برگدار سبز تیره ، دانه های آفتابگردان، موز، مغزهای خوراکی،برنج، و سویا به وفور وجود دارد. در شرایطی که هر یک از این ویتامین ها ( B1 تا B9 به اضافه B12) دارای اثرات مختلفی بر بدن هستند، شواهد نشان داده اند که در کنار یکدیگر و در قالب یک مولتی ویتامین B کمپلکس  تا حد زیادی احساس اضطراب را کاهش میدهد و برای کاهش استرس شب های امتحان مفید خواهد بود.

آهن

از مواد غذایی با محتوای بالای آهن می توان به گوشت گاو، جگر، غلات کامل، مغزهای خوراکی، دانه های آفتابگردان، سبزیجات برگدار سبز تیره و شکلات تلخ اشاره کرد. تحقیقات نشان میدهد کمبود آهن ارتباط مستقیمی با ناآرامی و استرس در افراد دارد و سطح مناسبی از آن استرس و تنش ها را از شما دور خواهد کرد .