خانه / مقالات / کنکور / مقابله با عوامل تضعیف کننده روحیه در کنکوری ها

مقابله با عوامل تضعیف کننده روحیه در کنکوری ها

ضعف روحیه در کنکوری ها : متاسفانه امروزه با جنگ تبلیغاتی و سودجویی مواجه هستیم ! و هر آنچه که رنگ و بوی تبلیغات و بازاریابی به خود گرفت از ماهیت واقعی اش دور افتاد. کنکور و چالش های مربوط به آن نیز از این مقوله مستثنا نیست. هر چه بیشتر تابع تبلیغات و هیاهوی کنکور باشید، از توانایی‌های موجود خود کمتر استفاده خواهید کرد. عوامل روانی ناشی از این جنگ اغلب تاثیرات نا مطلوبی بر کنکوری های نوجوان و کم تجربه میگذارد. سعی کنید خود را به دور از هیاهوی پوچ و تو خالی تبلیغات نگه دارید.

مقایسه کردن ملاک خوبی برای پیشرفت نیست و معمولاَ به نفع شما تمام نمی‌شود، انتظارات‌ تان را از خود بالا ببرید و بر اساس قابلیت ها و استعداد هایتان خود را ملزم به کار یا هدفی کنید.
مقایسه در دو حالت بیرونی و درونی انجام میگیرد. مقایسه درونی مقایسه ای است که خود فرد بدون توجه به قابلیت های وجودی اش و با انتخاب یک رقیب یا الگو آن را انجام میدهد ؛ بسیاری از دانش‌آموزان به صورت خودآگاه یا نا خودآگاه به مقایسه‌ی خود با دیگران پرداخته و هر فرد کنکوری را به نوعی رقیب خود تلقی می‌کنند. گاهی دانش‌ آموزان وضعیت خودشان را با دیگر دوستان و همکلاسی‌ ها مقایسه می‌کنند و آن را ملاکی برای پبشرفت، یا عقب‌ماندگی خود قرار می‌دهند. این که مثلا فلانی چند ساعت بیدار می‌ماند، چند کتاب تست دارد ، چند ساعت درس می‌خواند، کدام آموزشگاه‌ ها می‌رود، چند درصد از هر درس تست می‌زند، کدام معلم‌های خصوصی را دارد و… برای بعضی از دانش‌آموزان به عنوان مهم‌ترین سوژه‌ ی فکری در می‌آید. مقایسه بیرونی مقایسه ای است که توسط اطرافیان من جمله پدر و مادر ، خواهر و برادر ، دوست و آشنا صورت میگیرد و فرد را علارغم میل باطنی وادار به پیگیری هدفی خاص می نماید.
( البته دانش‌آموزی که در جمع همکلاسی‌ ها یا دوستانش خود را قوی‌ تر و برتر ارزیابی میکند، ممکن است با اکتفا به این مقایسه از خود بیشتر مایه نگذارد و به آن چه دارد، راضی شود.)

استدلال‌ ها و توجیه‌ های نادرست و معیوب، ابزارهایی برای فرار از واقعیت هستند، مراقب آنها باشید.
اگر یک یا دو روز از برنامه درسی خود عقب ماندید نتیجه گیری های منفی نکنید و با این اوضاع من کنکور قبول نمیشوم ، یا با تکیه بر دلایل پوچی همچون فلانی یا n تا معلم خصوصی رتبه خوبی نیاورد من که قطعا قبول نمیشوم . 
منشا همه چیز از ذهن شماست. هم شکست و هم موفقیت.
اگر میخواهید موفق شوید اول باید تصویر موفقیت خود را با جزییات کامل در ذهنتان ترسیم کنید ، خودتان را باور داشته باشید و برای هدف درسیتان ( کنکور) تلاش کنید.

اگر فکر می‌کنید که موفق می‌شوید یا شکست می‌خورید، در هر صورت درست فکر کرده‌اید! چون همانطور که در پاراگراف قبلی گفته شد منشا همه چیز از ذهن و تفکرات شماست. جایگزینی تفکر احساسی به جای تفکر منطقی، و غلبه‌ هیجانات کنترل نشده بر نظم فکری و رفتاری موجب تقویت افکار منفی می‌شوند. ما معمولاَ سعی می‌کنیم ضعف‌ های درونی خود را با عوامل بیرونی توجیه کنیم. در این جا بیش از آن که خود عوامل بیرونی مهم باشند، توجیه‌ های درونی ما اهمیت بیشتری دارند. منفی نگاه کردن به مسائل، روحیه‌ منفی را در ما تقویت خواهد کرد.