خانه / مقالات / کنکور / موفقیت به روش رتبه های برتر کنکور

موفقیت به روش رتبه های برتر کنکور

مهارت یادگیری – یکی از بزرگترین دغدغه های محصلان به خصوص کنکوری ها افزایش مهارت یادگیری است. تکنیک های زیر به صورت مشترک در محصلان موفق و رتبه های برتر کنکور دیده میشود :

  • ترکیبی درس بخوانید :

سوالات آزمون های خاص مانند المپیاد ها و کنکور به صورت ترکیبی طرح میشوند ؛ یعنی در یک سوال به طور همزمان چند مبحث مجزا مورد پرسش قرار میگیرد. رتبه های برتر با علم به این موضوع سعی میکنند حین مطالعه ارتباط هر مبحث با مبحث دیگر را کشف کرده و به ذهن بسپارند. گاهی برقرارری رایطه بین دو بخش از منبع درسی سخت و دشوار است اما انگران نباشید ؛ همین که ذهن شما درگیر کشف روابط شده باشد کافیست …

به اندازه کافی اب بخورید ، نوشیدن آب بر بهبود عملکرد تمرکز ذهنی شما تاثیر میگذارد.
از خوردن غذای خیلی چرب ، خیلی شور یا خیلی شیرین و به طور کلی پر کالری دوری کنید . استفاده از میوه ها را در صدر مصرف روزانه خود قرار دهید. حتما صبحانه را بین ساعت ۷ تا ۸ میل کنید و وعده ی شام را مختصر و مفید و حداقل۴ساعت قبل از خواب میل کنید.

  • حافظه دیداری خود را درگیر کنید :

استفاده از فلش کارت ها ، نمودار ها ، جداول ، برگه چرکنویس ، تخته وایت برد و… باعث میشود حافظه دیداری شما نیز درگیر یادگیری و آموزش بشود . حداقل کاری که در جهت تحریک حافظه دیداری میتوان انجام داد استفاده از برگه چرکنویس ، یادداشت برداری یا خلاصه نویسی است.

  • برای دوستتان معلم باشید :

توضیح و تدریس درسی که خوانده اید برای دوست یا هم کلاسیتان در روند مهارت یادگیری شما تاثیر مثبتی دارد. همچنین وقتی اقدام به تدریس میکنید به سادگی متوجه بخش هایی که در آن ضعف دارید میشوید. عملا توضیح دادن یک سنجش ساده برای اندازه گیری میزان دانسته ها و تسلط شما به مباحث درسی است.

  • مدیریت زمان :

با گذشت زمان خود را عادت دهید که برای زمان خود ارزش قائل شوید و آن را مدیریت کنید. توجه به زمان و آموختن تکنیک های مدیریت زمان بازده درسی شما را در یک واحد زمان معین افزایش میدهد.

  • تکنیک های تقویت تمرکز حواس را انجام دهید :

اگر از آن دسته افرادی هستید که میتوانید با تمرکز کامل درس بخوانید که هیچ ، اما اگر دچار اختلالات تمرکز حواس هستید نگران نباشید . با کمی پیگیری و انجام تمرینات تقویت تمرکز مشکل شما به مرور حل خواهد شد. پس از این که با تمرینات  به مقدار نسبی از تمرکز دست یافتید سبک مطالعه خود را از کندخوانی به تندخوانی نیز تغییر دهید.

  • هرجا که از عملکرد و پیشرفت خود راضی بود به خود جایزه و پاداش دهید :

خودتان مشوق خودتان باشید ، پاداش شما میتواند چیز کوچکی همچون یک فنجان چای و کیک یا یک پیادروی دلچسب باشد.
این کار علاوه بر اینکه باعث تقویت روحیه شما میشود ، همچنین باعث میشود شما همیشه عملکرد خود را مورد بررسی قرار داده و به قول معروف حواستان به خودتان و کارهایتان باشد.