خانه / مقالات / اصول مطالعه / پنج اصل مهم برای موفقیت در آزمون کنکور

پنج اصل مهم برای موفقیت در آزمون کنکور

رتبه های برتر کنکور – آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده بودید که نقطه اشتراک دانش آموزی که از محروم ترین روستای ایران در بهترین دانشگاه و بهترین رشته قبول میشود با دانش آموزی که از مرفه ترین منطقه تهران به رشته و دانشگاه مورد علاقه اش راه میابد چیست ؟
شاید دانش آموزی بگوید رتبه های برتر کنکور دبیر های تاپی داشته اند ، امکانات آموزشی برتری داشته اند ، کلاس های کنکور آنچنانی میرفته اند ، دی وی دی های گران قیمت موسسات را استفاده میکردند و خیلی چیز های دیگر اما حقیقت این است که این ها بخش از کوچکی از ماجرا هستند.
رتبه های برتر کنکور -این تمام موضوع نیست.  وقتی گشت و گذاری بین دانشجویان دانشگاه های خوب کشور میزنیم میبینیم که از همه نقاط کشور و با هر امکاناتی به آرزویشان دست یافته اند. این دانشجویان در پنج ویژگی زیر مشترکند :

 • هدف متناسب با استعداد ها ، علایق و قابلیت ها :
  هدفتان را جامع و همه جانبه انتخاب کنید . هدفی را برگزینید که برای رسیدن به آن شور و اشتیاق داشته باشید و حاضر باشید برای به دست آوردنش با تمام وجود تلاش کنید . هدفی را انتخاب کنید که بتوانید در آن غرق شوید و با جان و دل لحظه به لحظه با آن زندگی کنید . اگر هدفتان را درست انتخاب کنید پتانسیل این را دارید که به خاطر رسیدن به هدفتان از خیلی چیز ها بگذرید . این رازی است که رتبه های برتر به آن عمل کرده اند.
 • دیدگاه درست نسبت به مسیر :
  اگر از انتخاب هدفتان مطمئنید و میدانید که هدف را درست انتخاب کرده اید باید بینش درستی نسبت به مسیر روبروی خود داشته باشید . کدام مسیر با بهینه ترین و اطمینان بخش ترین بازده شما را به هدف نزدیک میکند ؟ باید باور داشته باشید که فاصله ی شما با موفقیت هیچ چیز به جز تلاش و عمل شما نیست . شاید برخی امکانات جانبی رسیدن به هدف و طی کردن مسیر را برای شما آسان کند ولی بدان معنا نیست که ۱۰۰% قضیه را تشکیل میدهند.
  باید بدانید برای رسیدن به هدف چه لوازمی نیاز دارید ؟ چه مقدار زمان نیاز دارید ؟ چه موانعی پیش روی شماست ؟ نقاط ضعف و قوت شما شامل چه مواردی است ؟و…
  پاسخ به مجموعه سوالات این چنینی چشم انداز روشن و کاربردی در اختیار شما قرار میدهد تا بتوانید دقیق تر و منظم تر در مسیر قدم بردارید .
 • محیط و لوازم متناسب با اندازه هدف :
  هدف بزرگتر دقت بیشتری برای انتخاب لوازم و امکانات میطلبد. هرچه هدف بزرگتر باشد معذوریت های زمانی شما بیشتر خواهد بود چراکه به تلاش و کوشش طولانی مدت نیاز پیدا میکنید. قبل از هر اقدامی باید هرچه امکانات مادی و غیرمادی ای که مورد نیاز است فراهم کنید تا با تمرکز کامل به سوی هدف حرکت کنید (بدون نگرانی های فرعی).
  همه ی کنکوری های موفق قبل از قدم گذاشتن در مسیر همه ی شرایط را مهیا میکنند تا هیچ دغدغه ای بین آنها با هدفشان فاصله نیاندازد.
 • همین حالا وقت شروع است :
  دانش آموزان زیادی هدف و مسیرشان را پیدا کرده اند و امکانات متناسب با آن را دارند اما متاسفانه مدام امروز و فردا میکنند . روزهای زیادی را با این روش از دست میدهند. همواره منتظر فردایی هستند که مدام به تعویق میوفتد. همین امروز و همین حالا زمان اقدام و عمل است . زمان را از دست ندهید . ممکن است هر ساعتی که به بطالت میگذرانید به قیمت از دست دادن چندین تست کنکور تمام شود.
  رتبه های برتر کنکور ارزش ویژه ای برای زمان خود قائل اند صرف نظر از اینکه چه امکانات اضافه ای نسبت به دیگر هم سطحان خود دارند.
 • هم نشینی حساب شده :
  دوستان شما تاثیر بسیار زیادی روی شما خواهند داشت. همه ی ما این جمله را به کررات شنیده ایم که برای شناخت فلانی نگاه کن با چه کسی دوستی میکند ! اگر برای هدفتان ارزش قائلید و در این میان دوستانی دارید که باعث تضعیف روحیه شما میشوند بهتر دور چنین دوستانی را خط قرمز بکشید . باور داشته باشید که میتوانید به هدف مورد نظرتان برسید و هرچی چیز که مانعتان است را باید کنار بگذارید . از همین امروز تصمیم بگیرید خود را بیشتر به کسانی نزدیک کنید که اهل تلاش هستند و رویاهایی مشابه رویای شما دارند. 
 • برنامه ریزی درسی :
  هرچه از مزایا و فواید برنامه ریزی درسی بگوییم کم گفته ایم . برنامه ریزی درسی در مدیریت زمان و مدیریت منابع برای شما معجزه خواهد کرد. البته منظور برنامه ریزی اصولی و قانونمند است که طبق قواعد علمی آن تنظیم شده باشد . هیچ کنکوری موفقی را پیدا نمیکنید که بگوید من بی برنامه به جایگاه کنونی ام رسیده ام !