خانه / مقالات / تقویت حافظه / پنج دقیقه تا تقویت حافظه و افزایش قدرت مغز

پنج دقیقه تا تقویت حافظه و افزایش قدرت مغز

تاثیر ورزش یوگا بر تقویت حافظه – با بالا رفتن سن مغز رو به پیری و زوال میرود ؛ تحقیقات نشان میدهد مغز از بیست سالگی با کاهش عملکرد روبرو میشود و کوچک میشود. اما این انتهای موضوع نیست. میتوان از ضعیف و کوچک شدن مفز جلوگیری کرد. فلورین می گوید : افراد به این موضوع توجه نمی کنند و وقتی فراموشی می گیرند تازه به فکر می افتند که باید چه کنند  در حالی که دیر شده.

تاثیر ورزش یوگا بر تقویت حافظه – تحقیقات و نتیجه اسکن های مغزی نشان میدهد مدیتیشن (یا همان متمرکز ساختن ذهن) طی دوره ی هشت هفته ای باعث تقویت قدرت فکر و رشد برخی نواحی مغزی میشود. تحقیقی روی جامعه آماری ۱۰۰ نفره از افراد انجام شد که پنجاه نفر از آنها مدیتیشن انجام میدادند و ۵۰ نفر دیگر اعتقادی به انجام آن نداشتند. تحقیقاتی که روی این جامعه آماری انجام شد نشان داد که آن دسته از افرادی که مدیتیشن انجام میدادند توانایی بیشتری در به خاطر نگاه داشتن موارد مهم درسی و آموخته های درسی داشتند. محققان دانشگاه هاروارد تحقیقات طولانی در زمینه مدیتیشن انجام دادند و به این نتیجه رسیده اند که مدیتیشن روی مغز تاثیرات مثبت میگذارد و باعث تقویت حافظه میشود .

استفاده از یوگا (مدیتیشن) باعث سالم سازی مغز میشود و با حملات استرسی مقابله میکند. مدیتیشن را مانند تمام برنامه های شخصی روزانه تان بدانید (مثل کتاب خواندن و مسواک زدن و…)

مدیتیشن تمرکز را بالا می برد و واقعا در بهبود مغز و بدن هم موثرند ، این ورزش های تمرکزی استرس و عصبانیت را از بین میبرد و بعد از مدتی فرد را به آرامش و سبک خاصی می رسانند.
برای شروع چشم ها را ببندید و بین دو چشم تمرکز و تصور کنید به طوریکه هوا وارد و خارج شود و دم و بازدم انجام دهید با این حرکت مرکز فرمان را فعال میکنید و نیمکره جلویی مغز که مسئول تصمیم گیری است به آن اکسیژن میرسد تا احساس آرامش و تمرکز بیشتری کنید.

انواع معروف یوگا به شرح زیر است :

  •  از طریق تمرکز
  •  از طریق تفکر

در یوگا از طریق تمرکز فرد توجه خود را بر روی تنفس، تصویر واقعی یا خیالی، یک صدا، کلمه یا عبارتی که به آرامی یا با صدای بلند تکرار می شود (مانترا)، و یا بر حرکات مشخص مانند حرکات تای چی، یوگا ، چی کونگ متمرکز می کند. به دنبال تمرکز، نگرانی و اضطراب محو شده احساس آرامش جای آن را می گیرد. این آرامش اثرات فیزیولوژیک مفیدی بر بدن دارد.
در یوگا از طریق تفکر، فرد از تمامی توجه خود برای آگاهی استفاده می کند. تفکر درحالت آرامش و به منظور شناخت خویشتن صورت می گیرد و آگاهی از افکار ، احساسات طبیعی، قوه ادراک و احساس به دست می آید. از این طریق سکون و آرامش ذهن ، تسلط بر خویشتن و خونسردی حاصل می شود.

تاثیر ورزش یوگا بر تقویت حافظه

تاثیر ورزش یوگا بر تقویت حافظه