خانه / مقالات / تقویت حافظه / چند راهکار جالب و ساده برای تقویت حافظه

چند راهکار جالب و ساده برای تقویت حافظه

برای بهبود عملکرد مغز و افزایش حافظه باغبانی کنید ؛ باغبانی و نگهداری از گل و گیاه به شما در تقویت حافظه و شادابی سلول های مغزی کمک میکند. برای این کار نیاز به باغ چندین هکتاری یا باغچه مجلل ندارید . اگر ساکن آپارتمان هستید با یک یا دو گلدان کوچک شروع کنید و متناسب با شرایط آن را افزایش دهید. اگر علاقمند شدید میتوانید در گلدان های آپارتمانی مناسب برای سبزی کاری ، مقدار کمی سبزیجات برای استفاده روزمره خود بکارید. تحقیقات نشان میدهد باغبانی و مطالعه در فضاهای سبز باعث بهبود عملکرد مغز و افزایش حافظه میشود .

در اوقات فراغت خود جدول حل کنید. از قدیم الایام حل کردن جدول جزو فعالیت های فکری مفید به حساب می آمد و امروزه نیز چیزی از ارزش آن کاسته نشده است. هرچند با پیشرفت تکنولوژی و افزایش گوشی های هوشمند سرگرمی هایی از این قبیل رو به فراموشی رفته اند اما کماکان توصیه ما به انجام این گونه سرگرمی ها پا برجاست. وقتی جدول حل میکنید با به چالش کشیدن مغز علاوه بر تقویت حافظه ، قدرت خلاقیت و هوش خود را نیز مورد لطف قرار میدهید.

شعر حفظ کنید ؛ به طور کلی همه اقسام هنر من جمله شعر به خاطر ظرافت بیان و آهنگ موجود در آن به مزاج مغز خوش می آید . هنر و زیبایی ، مغز را سرزنده کرده و به آن فرصت رشد بیشتری را میدهد.
تحقیقات نشان میدهد افرادی که ذهن هنری دارند کمتر دچار حملات استرسی شده و در آرامش بیشتری به سر میبرند به علاوه سلامت مغز ناشی از این آرامش باعث بهبود عملکرد مغز و تقویت حافظه میشود.

گوش دادن به آثار موسیقی موسیقی دانان مشهور جهان مانند حفظ کردن شعر حرکتی هنری است و باعث شادابی و سلامت مغز میشود. از آنجا که آثار فاخر موسیقی با محاسبات و در نظر گیری نکات ظریف موسیقی طراحی و نواخته میشوند میتوانند تاثیر مثبتی به ذهن شنونده داشته باشند.

خاطره بنویسید ؛ خاطره نویسی از جمله کارهای ساده ایست که تمام افراد میتوانند به آن روی آورده و تاثیرات معجزه آسایش را در تقویت حافظه ببینید. در پایان هر روز زمان کوتاهی را به نوشتن وقایع روزانه خود اختصاص دهید. نوشتن خاطره شما را ریز بین تر میکند و در بلند مدت به شما تلقین میکند که باید همه چیز را ریز به ریز به خاطر بسپارید تا بتوانید بهتر بنویسید.

بازی های فکری گروهی انجام دهید. انجام بازی های فکری به صورت گروهی ذهن را وادار به فعالیت رقابتی میکند به طوری که فرد تمام قوای ذهنی اش را به کار میگیرد تا به نتیجه و هدف دلخواه دست یابد .

دوچرخه سواری کنید ؛ انجام ورزش های هوازی همچون دویدن ، پیادروی و دوچرخه سواری به میزان ۳ بار در هفته میتواند سایز هیپوکامپوس یک فرد بالغ را به اندازه ۲ درصد افزایش دهد. بنا بر نتیجه تحقیقات دانشگاه ایلینوی، این عمل باعث بهبود چشمگیر حافظه می شود.

بدوید ؛ بدوید تا حافظه تان تقویت شود. ورزش هوازی دیگری که در تقویت حافظه غوغا میکند ورزش هوازی دو است. از آن غافل نشوید .

تمرینات قدرتی انجام دهید. انجام تمرینات قدرتی مانند کار با وزنه به میزان سه ساعت در هفته عملکرد حافظه کوتاه مدت و بلند مدت را بهبود میبخشد.

رژیم غذایی غنی از ویتامین داشته باشید. ویتامین ها و مواد معدنی تاثیر به سزایی در کارکرد های ذهنی شما خواند داشت . میوه ها ، سبزیجات ، غلات ، حبوبات و پروتئین به مقدار کافی مصرف کنید .