خانه / مقالات / تندخوانی / چه عواملی سرعت تندخوانی شما را کاهش میدهد؟

چه عواملی سرعت تندخوانی شما را کاهش میدهد؟

کندخوانی : ما در دوره ای از رشد و توسعه ی علمی قرار داریم که علم و اطلاعات به سرعت تولید میشود  و به راحتی در دسترس است. ما روزانه به واسطه ی شبکه جهانی اینترنت در کسری از ثانیه به علم و دانش از سراسر جهان دسترسی داریم .
در شرایطی که ما انسان ها در حجم عظیمی از اطلاعات قرار گرفته ایم ، بهتر است با قواعد تندخوانی آشنایی نسبی داشته باشیم تا به نسبت ظرفیت ذهنی خود از این اطلاعات بی منتها بی نصیب نمانیم . با این حجم از اطلاعات بهتر است سرعت خواندن خود را بهبود ببخشیم.
موارد زیر بیانگر عواملی است که باعث کاهش سرعت خواندن شما یا کندخوانی میشود :

بی حواسی :

توصیه میکنیم حتما و حتما قبل از اقدام به تندخوانی اصول مربوط به تقویت تمرکز را مطالعه و به کار بگیرید. چراکه اساسی ترین اصل در تندخوانی تمرکز است. ذهن خود را عادت به مطالعه ی بی تمرکز نکنید. وقتی با تمرکز پایین مطالعه را به سبک تندخوانی شروع کنید علاوه بر اینکه هیچ نتیجه ای نمیگیرید ، نسبت به این تکنیک ذهنی نا امید شده و آن را کنار میگذارید.
پس مهمترین و اساسی ترین اصل در تندخوانی تمرکز بالاست.

لب زدن :

لب زدن هم از جمله عاداتی است که در برخی افراد دیده میشود. به طور کلی لب زدن در بیشتر موارد تمرکز فرد را هنگام مطالعه حفظ میکند ولیکن باعث کندخوانی میشود. آنچه در تندخوانی پیشنهاد میشود خواندن با حرکات چشم و همراه با تمرکز است.

عقب گرد :

منظور از عقب گرد، بازگشت به کلمات و جملات قبلی حین مطالعه است . این مورد بیشتر در افرادی رخ میدهد که همیشه با تمرکز پایین اقدام به مطالعه میکنند. به مرور زمان وقتی فرد بارها به دلیل عدم تمرکز عقب گرد کند ذهن به عقب گرد کردن عادت میکند و حتی اوقاتی که نیاز به بازگشت به کلمات پیشین نیست بازهم ناخودآگاه به عقب برمیگردد و کندخوانی را سبب میشود.

زمزمه های ذهنی :

برخی از افراد عادت به لب زدن  ندارند اما متاسفانه دچار زمزمه خوانی ذهنی هستند. آن ها پس از مطالعه یک خط یا یک عبارت یک دور آن را در ذهن خود مرور میکنند.بدین ترتیب از ذهن خود تقریبا دوبرابر کار میکشند و اغلب اوقات بسیار سریع تر از بقیه از مطالعه خسته میشوند.

وسواس در معکوس بینی :

اعداد مثل ۸۷ و ۷۸ یا کلماتی همچون no و on به مرور زمان فرد را دچار وسواس معکوس بینی میکند بدین ترتیب که هنگام برخورد با چنین اعداد یا کلماتی به صورت وسواس گونه روی آنها تمرکز میکنند و آنها را چندین بار نگاه میکنند و میخوانند.
بهتر است برای مقابله با افت سرعت ناشی دوباره خوانی ، روی تمرکز خود کار کنید و وسواس خود را کنار بگذارید.

استفاده ی نادرست از چشم :

این ایراد هم اغلب از عادات نادرست سرچشمه میگیرد. بهتر است چشم خود و میدان دیدش را گسترش دهیم و هنگام مطالعه ، علاوه بر کلمه ی مورد نظر کلمات بعد آن را نیز نگاه کنید.