خانه / مقالات / تندخوانی / چه کسانی میتوانند تندخوان باشند ؟

چه کسانی میتوانند تندخوان باشند ؟

بسیاری از علم آموزان چه در سطح آکادمیک و چه قبل از آن حداقل یکبار نام “تندخوانی” را شنیده اند. برخی در لحظه ی اول در ذهن خود تنـدخوانی را یک ویژگی خارق العاده از یک فرد استثنایی فرض میکنند. برخی تصور میکنند تنـدخوانی یک ویژگی ذاتی است که در برخی افراد تعبیه شده است . در این بین برخی هم تصور میکنند تنـدخوانی یک متد فریب دهنده برای برخی موسسات کنکوری و آموزشی است!

شاید اولین چیزی که بعد مواجهه با تنـدخوانـی ذهن شما را درگیر میکند این باشد که آیا من هم میتوانم دنبال این مهارت بروم ؟ چه کسانی قابلیت تندخوانی را دارند ؟

قبل از اینکه بدانید شما قابلیت تنـدخوانی دارید یا نه ، بهتر است با استراتژی تنـدخوانی آشنا شوید؛ هدف از تنـدخوانی چیست ؟
تنـدخوانی یعنی افزایش سرعت در خواندن ، افزایش همزمان در درک مطلب و تمرکز روی آن ، بهبود عملکرد و همکاری بی نقص چشم و مغز ، بهبود دایره ی لغات و صرفه جویی در وقت (یا استفاده مفید از آن) .
حال با این تعاریف ساده آیا تنـدخوانی به قشر خاصی از افراد اختصاص دارد ؟ واضح است که نه.
تندخوانی ویژگی ای است که در تمام افراد وجود دارد با این تفاوت که برخی آن را رشد و توسعه داده و تمام مهارت های لازم را در کنار هم قرار داده اند و در مجموعه ای به نام تندخوانی در ذهن خود گرد آوری کرده اند . مجموعه ی تندخوانی در ذهن تمامی ما تعبیه شده، تنها نیاز به ساماندهی دارد. آنچه در تمامی مقالات تندخوانی آموزش داده میشود ساماندهی ویژگی های ذهنی شماست تا بتوانید حداکثر بهره را از آن ها ببرید.

آنچه باعث تمایز تندخوان و غیرتندخوان میشود “هنر انتخاب” است. استفاده از تکنیک های تند خوانی برای مغز به منزله ی استفاده ایروبیک برای بدن است.  جالب اینجاست که تندخوانی حتی به رده ی سنی هم ارتباطی ندارد و سن بالا یا پایین هیچ محدودیتی برای فرد تندخوان ایجاد نمیکند.
با اینکه تندخوانی یک تکنیک کارآمد برای محصلان ، پشت کنکوری ها و دانشجویان محسوب میشود اما این دلیل باعث نمیشود که بقیه افراد از آن بی بهره بمانند. چه ایرادی دارد که شما برای مطالعه ی روزانه ی خود وقت کمتری بگذارید و درک بالاتر و نتیجه ی مطلوب تری داشته باشید ؟

 تحقیقات نشان میدهد در مغز انسان قابلیت درک شبه جمله ها به اندازه ی درک کلمات است. به بیان ساده تر مغز پس از رویارویی با جملات برای درک بهتر آنها را به تعدادی شبه جمله تقسیم میکند نه تعدادی کلمه!

خواننده ی کند خواننده ای است که برای درک یک جمله روی تک تک کلمات تمرکز میکند نه بر روی شبه جمله ها (گروهی از کلمات) !
خواننده ی تند ذهن خود را برای درک شبه جمله ها تقویت کرده و آموزش میدهد.

برخی میگویند فرد تندخوان درک پایینی از مطالب خواهد داشت ؛ این اعتقاد به کلی غلط است. درحالی که یک کندخوان به دلیل توقف های زیاد بر روی تک تک کلمات و شروع مجدد توانایی تمرکز کمتری خواهد داشت چرا که روند متداوم تمرکز در ذهن خود را پی در پی قطع و وصل میکند.