خانه / مقالات / اصول مطالعه / چگونه جدول مندلیف را حفظ کنیم ؟

چگونه جدول مندلیف را حفظ کنیم ؟

شاید حفظ کردن تمام عناصر جدول مندلیف در درس شیمی کار عاقلانه ای نباشد اما در کنکور به دردتان میخورد . ضمن این که در امتحانات کلاسی تان نیز بی تاثیر نخواهد بود.
روش های زیر برای یادگیری جدول مندلیف پیشنهاد میشود :

روش اول :
عصر ، عصر های گوشی های هوشمند و اینترنت و انبوه اطلاعات است. شاید هیچ چیز مثل گوشی همیشه همراه شما نباشد . یک تصویر واضح از این جدول را در گوشی خود ذخیره داشته باشید و در اوقات بیکاری خود به آن رجوع کرده و ستون های آن را نگاه کنید . با اینکه این کار یک روخوانی ساده است اما حافظه تصویری شما بیکار ننشسته ، با تکرار زیاد این کار به مرور زمان عناصر در ذهنتان ثبت خواهند شد.

روش دوم :
یک کپی از تصویر جدول مندلیف را روبروی میز مطالعه خود نصب کنید و هنگام استراحت نگاهی به آن بیاندازید. میتوانید کل عناصر را مرور سریع چشمی داشته باشید یا یک ستون را مورد تمرکز قرار داده تا آن را حفظ کرده و سراغ ستون بعدی بروید .

روش سوم :
برخی قسمت های این جدول از اهمیت بیشتری برخوردارند و برای حفظ کردن اولویت بالاتری دارند. این ستون ها و عناصر مهم را در گوشه کتاب یا جزوه خود یاداشت کنید و گهگاهی به آنها نگاهی بیاندازید (مثلا گازهای نجیب) تا زودتر از دیگر عناصر آنها را حفظ کنید.

روش چهارم :
میانبر و جادوی خاصی برای یادگیری عناصر جدول مندلیف وجود ندارد. شما باید اقدام به یادگیری و حفظ کردن آن بکنید. میتوانید زمان مشخصی از روز را به حفظ کردن این عناصر اختصاص دهید. مثلا ۱۰ دقیقه در روز . دنبال معجزه نباشید. هیچ معجزه ای در کار نیست. باید تلاش کنید . کوتاهترین میانبر ها هم نیاز به تلاش و زمان شما دارند هرچند خیلی کم. پس یکی از روش های ساده برای قورت دادن این جدول گنجاندن آن در برنامه درسیتان است.

روش پنجم :
دنبال یک رابطه منظم و خاص بین عناصر باشید . یا یک علامت شخصی برای یادگیری آنها برای خود خلق کنید . منظور چیزی در حد همان هفلشتا پلنگو شیشتای سوم دبستان است.

روش ششم :
برای حفظ کردن نماد عناصر از تصاویر استفاده کنید . مثلا برای Ag (نقره) تصویر زیورآلات نقره و برای یادگیری هیدروژن از تصویر یک بمب هیدروژنی میتوان استفاده کرد. (همانطور که در کتب درسی برای NaCl از تصویر نمک استفاده میکنند. )

روش هفتم :
دنیل راد کلیفردی شخصی هستش که با آهنگ جدول تناوبی رو حفظ کرد، وقتی او توانست این کار را با این روش انجام دهد شما ه میتوانید . میتوانید آهنگ خود را برای حفظ جدول تناوبی داشته باشید یا آهنگ های پیشنهادی در اینترنت را دانلود کنید.

روش هشتم :
حفظ کردن و دانستن اسم کامل لاتین عناصر جدول مندلیف در یادگیری اسم لاتین عناصر معدنی کمک خواهد کرد.

روش نهم :
فلش کارت ها فقط برای لغات زبان انگلیسی نیستند ؛ از فلش کارت ها برای یادگیری عناصر جدول مندلیف نیز استفاده کنید . مواردی از جدول که فرار هستند روی این کارت ها یادداشت کنید و هر روز از آنها استفاده کنید.

روش دهم :
خود را مجبور کنید که طی تدریس دبیر و مطالعه کتاب های کمک آموزشی ، به هر عنصری برخورد کردید آن را به همراه اعداد اتمی و عدد جرمی اش حفظ کرده و پس چند ماه به دانسته ها و اطلاعاتتان نظم و ترتیب دهید. با استفاده از این روش پس از گذشت چند ماه متوجه خواهید شد که حجم زیادی از عناصر جدول مندلیف را حفظ کرده اید و فقظ نیاز است آن ها نظم دهید .