خانه / مقالات / اصول مطالعه / چگونه دروس حفظی را در سریع ترین زمان حفظ کنیم ؟

چگونه دروس حفظی را در سریع ترین زمان حفظ کنیم ؟

یکی از عمده ترین چالش های دانش آموزان حفظ کردن دروس حفظی است. برخی از آنها میگویند دروس حفظی را سریع فراموش میکنم یا زمان زیادی برای به خاطر سپاری آنها صرف میکنم به طوری که از دیگر کارهایم باز میمانم . آیا مطالعه و یادگیری دروس حفظی قاعده خاصی دارد ؟

با آنکه راه رفتن حین مطالعه در روند تندخوانی اختلال ایجاد میکند اما اگر فرصت کمی برای مطالعه و به خاطر سپاری دروس دارید ایرادی ندارد که حین مطالعه کمی راه بروید . با این تکنیک نیم کره راست و چپ مغزتان را همزمان به فعالیت وا میدارید و سرعت حفظ کردن مطالب حفظی درستان افزایش می یابد.

از صدای ضبط شده ی خود استفاده کنید . از روی متنی که میخواهید حفظ کنید یکبار بخوانید و همزمان صدای خود را ضبط کرده و در موقعیت های مختلف به آن گوش دهید. قبل از خواب ، در راه مدرسه ، حین آشپزی و…

اگر حافظه شنیداری قدرتمندی دارید حتما حین تدریس معلم به دقت به حرف هایش گوش دهید. متاسفانه برخی دانش آموزان نسبت به تدریس دروس حفظی بی توجه اند و میگویند دقت به تدریس بی فایده است. در هر حال باید خودشان آن را مطالعه کرده و حفظ کنند. این بینش غلط است .

 قبل از مرور یک مقاله طولانی آن را به بخش های کوچکتر بشکنید. بررسی کنید و به روابط بین عناصر و تجربه خود توجه داشته باشید. لازم نیست تمام روابط منطقی باشند می توانند جالب، خنده دار و لذت بخش باشند. اگر شما در حال حفظ کردن یک مطلب تاریخی هستید می توانید آن را در ذهن خود با یک اتفاق خنده دار تجسم کنید.

 تکرار کنید. استفاده از تکرار و گوش دادن به شما کمک می کند تا آسان تر حفظ کنید.

بار اولی که از روی متن میخوانید به دنبال حفظ کردن نباشید . بار اول را به کشف روابط و درک مفهومی کلی متن اختصاص دهید .

حتما متوجه شده اید که حفظ کردن یک متن انرژی قابل توجهی از شما میگیرد . از آنجا که این فعالیت یک فعالیت خشک و خسته کننده نیز به حساب می آید بهتر است تایم استراحت حساب شده ای برای خود در نظر بگیرید.

 بعد از استراحت امتحان کنید ببینید هنوز هم مطالب را حفظ هستید. اگر حفظ هستید برای حفظ بقیه مطالب ادامه دهید و اگر نه دوباره اقدام به حفظ کردن و به خاطر سپاری آن بکنید.

 در یک محیط آرام بنشینید. به جایی بروید که حواس شما پرت نشود چیزی که توجه شما را جلب کند مانند اشیاء براق یا هر چیز دیگری مانند تلویزیون و پنجره باز جلوی چشم شما نباشد تا بتوانید روی مطلبی که می خواهید حفظ کنید تمرکز داشته باشید.

اگر جزو افرادی هستید که حافظه دیداری قوی ای دارید ، با به کار گیری ماژیک های هایلایت حافظه دیداری خود را برای یادگیری دخیل کنید .

اگر در فرآیند حفظ کردن خیلی مشکل دارید میتوانید از تکنیک نوشتن استفاده کنید. متنی که میخواهید حفظ کنید یکبار بخوانید و آن را یاد بگیرید سپس بارها آن را از حفظ بنویسید و هر سری اشکالاتتان رفع کرده تا به حد قابل قبولی دست یابید .